Aj vy máte doma malého prváčika? Možno ste si práve povzdychli: „Neuveriteľné, veď len nedávno lozil po štyroch a zrazu má nastúpiť do školy…“ Už je to raz tak, čas rýchlo letí a z našich malých detí sa stávajú školáci. Ako ich na túto novú životnú etapu čo najlepšie pripraviť? Nezúfajte, my vám poradíme, ako z prípravy na školu neprepadnúť.

Postrach menom škola

Každé dieťa znáša prechod zo škôlky do školy individuálne. Niektoré deti sa na svoj prvý školský deň tešia už od leta a vyslovene sa ho nevedia dočkať. Celé dni nebásnia o ničom inom, než ako sa budú učiť čítať a písať, mať frajerskú školskú tašku a nových kamarátov. Naopak pre iné detičky môže byť predstava školského života mimoriadne stresujúca. Určitý strach je pritom na mieste, pretože vstupujú do novej, doposiaľ nepoznanej etapy svojho života. Na ich malé hlávky sa znesú prvé povinnosti a následné očakávania nielen zo strany školy a učiteľov, ale aj zo strany rodičov. Nové prostredie, nová učiteľka, noví spolužiaci, nový denný harmonogram… to všetko sú faktory, ktoré môžu pre vaše nesmelé dieťa predstavovať skutočného strašiaka. Viete, ako ho účinne zahnať?

Odzvoňte strachu na chvíľu

Základom kvalitnej prípravy, ktorá z dieťaťa odbúra obavy a stres, je pozitívna motivácia. Nehovorte len o jeho povinnostiach – ako bude musieť každé ráno vstávať do školy, ako sa bude musieť každý deň učiť a povinne si robiť domáce úlohy. Celkovo by ste sa slovíčku „musieť“ mali v tomto prípade radšej vyhnúť. Naopak, hovorte o všetkých pekných dobrodružstvách, ktoré ho s príchodom školy čakajú – napríklad že už si sám bude vedieť prečítať svoju obľúbenú knižku, sám si bude vedieť zrátať, koľko má vo svojej „šporkaske“ peniažkov, že bude mať nových super kamarátov, s ktorými sa bude môcť po škole hrať a že za dobré známky ho bude čakať odmena, dobrý pocit, radosť a možno aj drobná sladkosť. V dieťati podporíte pozitívne vnímanie školy aj peknou školskou výbavou. Nekupujte ju však bez neho, na veľký školský nákup sa vyberte spoločne. Vy dohliadnite na cenu a kvalitu a dieťaťu prenechajte možnosť vybrať si peračník, zošity, školskú tašku, prezuvky podľa vlastného vkusu. Dieťa vytešené z nových štýlových pomôcok napokon samo uzná, že škola predsa len nemôže byť taká zlá. Veď vďaka novej školskej taške sa z neho stal pravý Spiderman, Pokémon či krásna princezná Elsa.

Príprava na jednotku s hviezdičkou

Gratulujeme, z vášho dieťaťa ste úspešne odbúrali predškolský strach. Teraz ste na rade vy. Bolo by asi alibistické tvrdiť, že pred nástupom do školy majú strach iba deti a ich rodičia sú v absolútnom kľude. Aj pre rodičov totiž škola predstavuje novú etapu života. Dieťa každý deň odchádza do školy a vy ho prakticky pol dňa nemáte na očiach. Dostáva sa do nového, neznámeho kruhu svojich rovesníkov, doslova vám rastie pred očami, stáva sa samostatným a samostatnosť bude aj čoraz väčšmi vyžadovať. Ako ho však pred veľkým svetom plným nebezpečenstva uchrániť? Aby dieťa vedelo samo čeliť možným nástrahám okolia, tak s ním veľa, skutočne veľa komunikujte. Nenútené a priateľské usmerňovanie má pritom spravidla vyššiu účinnosť než striktné mentorovanie. Školskú tašku dieťaťa (áno, presne tú, ktorú plánuje od septembra s pravou detskou hrdosťou nosiť) vybavte reflexnými prvkami a okrem zdravej desiaty mu nezabudnite ,,pribaliť“ aj poistenie pre prípad úrazu cestou do alebo zo školy, či v škole. Pre istotu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.