Deväť z desiatich servisných technikov sa poteší, keď na návštevu autoservisu prídete dobre informovaný a pripravený. Tak sa teda nenechajte zahanbiť a čítajte ďalej.

Nie je to len STK

Technická a emisná kontrola je len začiatok, dôležitá je pravidelná kontrola v autoservise (neodkladajte ju na moment, keď už niečo nefunguje) a samozrejmosťou je aj správne a šetrné zaobchádzanie s autom.

  • Ak máte nové auto prvá STK nasleduje hneď po registrácii auta.
  • Ďalšia po štyroch rokoch.
  • Následné návštevy v intervale každé dva roky. Dávajte si však pozor na prešvihnutie dátumu, neoplatí sa zabúdať, pokuty bývajú vysoké. A zároveň jednotný informačný systém v cestnej doprave automaticky rozposiela informácie o uložení pokuty.
  • Olej je potrebné meniť každé dva roky.
  • Klimatizáciu dajte skontrolovať a vyčistiť raz za rok.

Odborníci radia nechať vozidlo skontrolovať minimálne raz ročne. Áno, aj v prípade, že je vaše auto úplne nové. Samozrejme, s pribúdajúcimi rokmi a najazdenými kilometrami by sa mala frekvencia prehliadok zvyšovať. Svoje auto by ste mali dať skontrolovať aj v prípade, že plánujete dlhšiu zahraničnú cestu.

Čo vás v servise čaká

  • Výmena oleja (raz za dva roky)
  • Celková kontrola auta
  • Kontrola podvozku
  • Diagnostika auta – technik pripojí počítač k elektrických riadiacim jednotkám vášho auta a zistí prípadné závady v elektronike

Prehliadka spočíva najmä vo výmene oleja a celkovej kontrole auta. Zvyčajne sa technik v aute krátko prevezie, aby odhalil akékoľvek nežiaduce zvuky či správanie. Následne ide auto na zdvihák, kde mu špecialista skontroluje podvozok a nakoniec načíta všetky chyby uložené v pamäti počítača. Ak servis vykoná len kontroly, ktoré majú reálne opodstatnenie, nemusí byť takáto prehliadka v porovnaní s ostatnými nákladmi na auto príliš veľkou položkou. Ceny za výmenu oleja a základnú kontrolu sa pohybujú v desiatkach eur. Čas, ktorý v servise strávite sa líši od aktuálnej vyťaženosti prevádzky. Väčšina servisov funguje systémom objednania sa na konkrétny čas, čím šetria čas zákazníka. Vyhnete sa zbytočnému čakaniu a prehliadku môžete absolvovať aj do hodiny.

 Ako vybrať ten najlepší

Od roku 2010 už neplatí povinnosť vykonávať servisné prehliadky auta len v autorizovaných servisoch. Ak sa teda rozhodnete pre kontrolu alebo opravu vozidla mimo značkového servisu, nemalo by to nijako ovplyvniť platnosť záruky. Presvedčte sa však, že aj menší servis disponuje potrebným vybavením a v prípade potreby aj vhodnými náhradnými dielmi. Oboznámte personál servisu vopred, že sa na vaše auto stále vzťahuje záručná doba, a teda sa pri jeho oprave môže postupovať len podľa vopred daných postupov. Ak by ste si totiž na auto uplatňovali reklamáciu, pri neodborných zásahoch by ste na ňu mohli stratiť nárok.

Dôveruj, ale …

Či už sa rozhodnete pre autorizovaný alebo neautorizovaný servis, vyberajte dôkladne. Poobzerajte sa po prevádzke s najlepšími referenciami. Opýtajte sa aj známych, kde boli spokojní. Opisy služieb môžu byť lákavé, no overená spokojnosť je dôležitejšia. Niekedy sa za naozaj dobrými službami oplatí prejsť aj dlhšiu cestu.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.