Zima sa blíži a váš príbytok si vyžaduje prípravu na toto ročné obdobie. Kontrola tak exteriéru, ako aj interiéru je preto veľmi dôležitá. Poradíme vám, ako na to.

Čo s drevom?

Ak kúrite drevom, nezabudnite ho pripraviť dostatok ešte na sklonku leta alebo na jeseň. Samozrejme, najvhodnejšie drevo na kúrenie je to suché, preto by ste ho mali po celý čas chrániť pred vlhkým zimným počasím. Aby naň za žiadnu cenu nepršalo alebo nesnežilo, uložte ho pod prístrešok a minimálne vo výške 15 cm od zeme. Ideálne je postaviť ho aj paralelne so stenou domu. Ďalšie rady, aby zostalo drevo suché, si môžete prečítať tu.

Vyhodili ho dverami, vrátil sa oknom. Pri drahocenne nadobudnutom teple to neplatí. Keď mu dovolíte unikať cez štrbiny pri oknách či dverách, vaša peňaženka to pocíti. Odporúčame preto ešte pred zimou celú domácnosť nechať skontrolovať odborníkmi (napríklad termovíziou stavieb) a prípadné miesta úniku zaizolovať vhodným izolačným materiálom.

Strecha, ríny a komín

Kontrolu strechy môžete pri nižších domoch zrealizovať vizuálne aj zo zeme. Ak nájdete uvoľnené alebo poškodené škridle, je potrebné ich napraviť, alebo vymeniť. Na kontrolu strechy by ste si mali vybrať pekný a slnečný deň. Keďže strecha je vysoko a my úrazy nemáme radi, nechajte výstup na ňu na profesionálov. Alebo si zoberte na pomoc niekoho, kto vám zaistí rebrík. Kontrolu strechy určite nevykonávajte bez pomoci. Pre istotu. nezabudnite taktiež na odstránenie nahromadeného lístia z rín.

Osobitnú pozornosť si vyžaduje komín. Ak by ste ho po letnej sezóne nechali zanesený nečistotami, mohol by pri opätovnom používaní predstavovať riziko požiaru. Jeho revíziu zverte profesionálnemu kominárovi. Budete mať záruku, že komín je dôkladne vyčistený a zároveň získate revíznu správu. Bez nej by ste si v prípade zadymenia, požiaru alebo inej udalosti spojenej s komínom len ťažko v poisťovni nárokovali preplatenie škody.

Rozvody vody

Ak ste už predchádzajúce kroky urobili, na rade sú hadice a rúry, ktoré máte v záhrade. Schovajte ich pred mrazmi do záhradného domčeka či pivnice, a vypustite z nich všetku vodu, ktorá by ich mohla zamrznutím poškodiť.

Potrebujete ešte niečo?

Počas zimných mesiacov sú na Slovensku pomerne veľké rozdiely v teplotách a v množstve zrážok. Ak bývate v miestach, kde možno očakávať výdatnú snehovú nádielku, skontrolujte či náhodou nepotrebujete novú lopatu. Vhodné je zásobiť sa posypovou soľou a zaobstarať si snežné reťaze, alebo ďalšiu zimnú výbavu aj pre vaše auto.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.