Teploty klesajú, prichádza zima a s ňou aj šmykľavé cesty, namrznuté zasnežené sklá či nastupovanie do studeného auta. Na toto ročné obdobie je dobré sa pripraviť. Zimné pneumatiky a nemrznúca zmes v ostrekovači patria už do tradičnej výbavy. Pocit istoty či väčší komfort pri jazdení vám však dodajú aj nasledujúce veci.

Moderná škrabka na okno

Ak škrabku nemáte v aute po celý rok, vložte si jednu do vozidla, hneď ako začnú teploty klesať. Mala by byť robustná, aby vydržala aj väčší tlak. Na trhu je ich toľko, že tú svoju ideálnu si vyberie každý. Ak ste zimomravý typ, alebo si pri oškrabávaní neraz zamočíte rukávy, potešíte sa škrabke všitej do teplej vodoodolnej rukavice. Praktická je aj kombinácia škrabky a metličky v jednom. Máte radi technické vychytávky? Vyskúšajte elektrickú verziu. Existuje viacero typov – kábel vyhrievanej škrabky sa napríklad pripojí do miesta na zapaľovač a následne ju môžete použiť. O niečo praktickejšia je škrabka, ktorú nabijete v elektrickej sieti a následne ju už používate bez kábla. Pri jej výbere si pozrite recenzie – porovnať môžete výkon aj silu vibrácií počas jej používania.  

Rozmrazovač skiel

Nebaví vás každé ráno oškrabávať auto alebo chcete, aby sa ľad na okne rýchlejšie roztopil a vy ste ho tak mohli ľahšie odstrániť? Vyskúšajte tekutý rozmrazovač. Prípravok nastriekate na okno a zmes alkoholu a ďalších chemických látok ľad rozpustí. Funguje to naozaj rýchlo. V prípade jemnej námrazy často stačí pol minúty, pri silnejšej vrstve je to okolo minúty až dvoch. Ak sa vám zdá, že prostriedok zanechal na skle škvrny, nelámte nad rozmrazovačom palicu. Vyskúšajte značku s iným zložením – napríklad s nižším obsahom glykolu. Príliš veľa nemrznúcich látok v prípravku totiž môže zanechať na okne šmuhy.

Žena sa vykláňa z auta.
(Foto: Freepik)

Výhrevné poťahy

Posadiť sa do studeného auta nie je nič príjemné. Ak vaše auto nemá vyhrievané sedadlá, alebo sa vám vyhrievanie pokazilo a nechce sa vám investovať značnú sumu do jeho opravy, stavte na výhrevné poťahy. Pri výbere sa sústreďte na spôsob uchytenia a typ materiálu. Nepraktické upevnenie či poťah, z ktorého sa šmýkate, v konečnom dôsledku na pohodlí skôr uberie.

Gumené rohože

Voda, blato, roztopený sneh. Aj takúto nádielku si vieme priniesť do auta pri nastupovaní. Najmä v zime sa vám budú hodiť gumené rohože, preto ich nákup neodkladajte. Sú odolné, dobre vyzerajú aj po čase a najmä, ľahko sa čistia. Navyše zabraňujú vlhkosti, aby prenikla až k podlahe, čo časom môže viesť k hrdzaveniu. Ak ste chceli staré podlahové koberce už vyhodiť, zadržte. Môžu sa vám totiž zísť, keď zapadnete.

Muž sa vykláňa z auta so zdvihnutým palcom.
(Foto: Freepik)

Proti zapadnutiu

Pohybujete sa v rôznych terénoch a obávate sa zapadnutia? Určite sa vám zíde kvalitná skladacia lopata, ktorú pohodlne zložíte a odložíte bez toho, aby vám zabrala priveľa priestoru. Pomôžu aj reťaze, protišmykové pásy či vrecko s pieskom. Pri zapadnutí ho rozsypte pod pneumatiky a zo šmykľavého snehu a ľadu sa dostanete. Nezabudnite, že snahu treba smerovať najmä ku kolesám hnacej nápravy. Väčšina áut má predný pohon, takže v tom prípade podkladajte predné kolesá. 

Textilné „reťaze“ na kolesá

Klasické kovové reťaze pozná každý. Hoci majú bezpochyby mnoho výhod, nie všetci ich vedia založiť, môžu sa ľahko zamotať. Alternatívou sú textilné „ponožky“ zo špeciálneho materiálu, vďaka ktorému sa zvýši priľnavosť k zamrznutej vozovke či trakcia na čerstvo napadnutom snehu. Sú ľahké, spratné a jednoducho sa obúvajú. Hodia sa najmä na súvislý snehový povrch a vzhľadom na ich materiál sú aj šetrnejšie k diskom. Ich výhodou oproti kovovej verzii je aj nižšia hlučnosť, nevýhodou zase kratšia životnosť.

Pre istotu – havarijné poistenie

Faktory ako sneh, ľad a horšia viditeľnosť spôsobujú, že jazda v zime je oveľa náročnejšia ako v peknom teplejšom počasí. Či už šoférujete pravidelne, alebo len príležitostne, nemali by ste zabudnúť na kvalitné havarijné poistenie. Auto komplet od poisťovne Kooperativa zahŕňa užitočné služby a náhradu škody nielen z dôvodu havárie, ale aj pri krádeži či vandalizme. Poistenie pritom vybavíte pohodlne zo svojho domova vďaka jednoduchému a prehľadnému formuláru – stačí navštíviť webovú stránku poisťovne www.koop.sk.

VIAC O HAVARIJNOM POISTENÍ