Moderné technológie ovplyvňujú čoraz viac aj detský svet. Už nie je výnimkou, že na ulici stretnete prváčika so smartfónom v ruke. Aj vy ako rodič ste určite premýšľali nad kúpou prvého mobilu pre vášho juniora, možno vás oň dokonca sám požiadal. Kedy je vhodný čas zaobstarať dieťaťu mobil a na čo všetko treba myslieť? Poradíme vám.

Kúpime mu mobil teraz alebo ešte počkáme?

Nebojte sa, nie ste sami, komu vŕta táto myšlienka v hlave. Zaobstarať dieťaťu prvý telefón je závažné rozhodnutie. Premyslite si, či ho vaše dieťa potrebuje a ako ho bude používať. Dôvodom na jeho kúpu určite nie je naliehanie, že “všetci v triede už majú smartfón, len ja nie!” Ak je dieťa samostatné, chodí bez sprievodu do a zo školy alebo navštevuje samo krúžky, vďaka telefónu sa bude môcť s vami kedykoľvek spojiť.

Výhody a nástrahy pre detského používateľa

Keď ste už dieťaťu zadovážili smartfón, iste ho bude chcieť využívať aj na hru a komunikáciu s kamarátmi. A to nie len prostredníctvom hovorov, ale aj cez obľúbené sociálne siete a aplikácie. Máte obavy, ako si bude počínať dieťa s internetom v mobile? Zabezpečte cez operátora mobilnej siete špeciálny detský zámok, ktorý znemožní návštevu nevhodných a nebezpečných internetových stránok. Tak budete mať istotu, že vás vo faktúre od mobilného operátora nič neprekvapí a zároveň ochránite dieťa pred najväčšími nástrahami internetu.
Eliminovať by ste mali aj riziko kyberšikany, ktorá môže dieťa pri využívaní mobilu a internetu v ňom ohrozovať. Najprv sa o tejto téme porozprávajte a ubezpečte ho, že ak by pociťovalo tlak či útok cez mobilné správy alebo fotky, môže sa na vás s dôverou obrátiť. Vysvetlite vášmu juniorovi, ako používať sociálne siete. Naučte ho vnímať rozdiel medzi verejným a súkromným obsahom, ktorým sa deti medzi sebou rady chvália. Zdanlivo nepodstatné informácie o tom, čo máte doma a kedy sa chystáte na dovolenku, môžu byť pre zlodejov veľmi “inšpiratívne”.

Volajte si výhodne

Mobilní operátori ponúkajú rôzne programy pre rodinné volania. Zvoľte takú tarifu, ktorá vám umožní výhodné volania medzi členmi rodiny. Ak nechcete zriadiť dieťaťu paušál, riešením môže byť kredit. Je dobré, ak junior vníma mobilný kredit ako svoje mesačné vreckové. Tým sa skôr naučí hospodáriť s “virtuálnymi” peniazmi a bude s ním nakladať rozvážnejšie. Takto budete mať aj vy väčšiu kontrolu nad spotrebou za služby, ktoré dieťa cez mobil využíva Ako rodič by ste nemali zabúdať kontrolovať aj mesačné výpisy. Je dobré mať prehľad kedy, kam a komu dieťa telefonuje, najmä kvôli jeho bezpečnosti.

Eliminujte riziko straty, poškodenia či krádeže

Dieťa je mnohokrát nepozorné a roztržité. Vysvetlíte mu, že v dnešnej dobe mobilný telefón znamená to isté ako kľúče od domu. Kým doma sa nachádzajú cennosti a veci, o ktoré by ste nechceli prísť, tak aj v mobile sú uložené dôležité kontakty, ktoré by mali ostať v bezpečí.  Ak predsa len dieťa o mobil príde, je dobré mať zaznačené päťnásťmiestne číslo. Keď ho nahlásite mobilnému operátorovi, ten vám dokáže prístroj zablokovať a aj po výmene SIM karty bude telefón nepoužiteľný. Dôležité je upozorniť dieťa, aby telefón v žiadnom prípade neposkytovalo cudzím ľuďom a malo ho vždy dobre uschovaný.

Váš potomok by mal byť dostatočne vyspelý na to, aby rozumel základným pravidlám používania mobilu. Či bude vlastniť telefón strednej triedy, alebo drahší model, vysvetlite mu, ako zaobchádzať s elektronikou. V súčasnosti už aj mobilní operátori ponúkajú pripoistenie, napríklad pre prípad poškodenia displeja. Závisí len od vás, aké si vyberiete. Avšak tieto situácie je najlepšie predvídať. Kompletné poistenie domácnosti zahŕňa aj náhradu škody, ak mobil dieťaťu niekto ukradne.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.