Škôlka je prvou systematickou prípravou vášho dieťaťa do budúceho života. Naučí sa v nej vychádzať s ostatnými deťmi, bude mať pravidelný harmonogram a ľahšie udrží pozornosť pri rôznych činnostiach. Ak chcete vášmu drobcovi dopriať len to najlepšie, mali by ste výberu škôlky venovať dostatok času a pozornosti.

Dostupnosť

Jedným z najdôležitejších kritérií pre výber ideálnej škôlky je jej dostupnosť. Určite nechcete vozením v aute stráviť denne dve hodiny, preto sa najprv informujte o škôlkach v okolí vášho bydliska. Urobte si najprv malý okruh dostupný chôdzou, ideálne do 10 až 15 minút. Keď žiadnu škôlku v okruhu nenájdete, postupne zväčšujte rádius. Dôležitý je tiež systém harmonogramu, ktorý konkrétne predškolské zariadenie dodržiava. Mnohé súkromné škôlky sa radi prispôsobia časovým možnostiam rodičov, preto nebudete mať problém zosúladiť vaše aktivity s aktivitami vášho dieťaťa.

Prístup

Kvalitným predškolským zariadeniam záleží aj na kvalite a prístupe pedagógov. Ak pre vaše dieťa vyžadujete individuálnu starostlivosť, určite také zariadenie nájdete. Nebuďte hanbliví a informujte sa o množstve detí spadajúcich pod jedného pedagóga .Ak je tento počet veľmi vysoký, s individuálnym prístupom sa môžete rozlúčiť. Ak je príliš nízky, vaše dieťa nepocíti dostatočný sociálny efekt (nebude sa musieť toľko deliť, prispôsobovať sa, hrať sa s inými a pod.). Hľadajte preto zlatú strednú cestu.

Aktivity

Škôlky často organizujú kultúrne podujatia, športové dni, exkurzie a besiedky. Informujte sa v novej škôlke o programe a aktivitách pre deti. Čím viac ich bude, tým lepšie. Vaše dieťa bude zamestnané stále niečím novým a načerpá množstvo nových skúseností a inšpirácií.

Pozor dajte tiež na to, aký prístup má škôlka ku kreativite. Mnoho kvalitných predškolských zariadení dnes vyzdvihuje práve kreatívne hry a aktivity na rozvoj fantázie a predstavivosti. Pre vaše dieťa to bude veľký prínos.

Ak je škôlka zameraná aj na rozvíjanie pohybových schopností, môže vyžadovať platné úrazové poistenie už pred nástupom. Hodiť sa však môže kedykoľvek, preto je dobré ho uzavrieť. V zápale hry sa deťom prihodí všeličo.

Cudzí jazyk

Dnes sa bez znalosti cudzieho jazyka takmer nezaobídeme. Naše deti budú cudziu reč využívať ešte intenzívnejšie, preto je dobré pripravovať ich už od mala. Ak sami nevynikáte v svetových jazykoch, výborne vám pomôže výber dobrej škôlky. Kým tam bude komunikovať po anglicky, doma si bude naďalej rozvíjať slovenčinu.

V prípade, že hľadáte škôlku, v ktorej sa angličtina vyučuje, je fajn posvietiť si aj na spôsob výučby. Jedna hodina týždenne určite nebude taká efektívna ako kompletná výučba v cudzom jazyku. Je len na vás, ako sa rozhodnete.

Stravovanie

Ak si potrpíte na kvalitnú a zdravú stravu pre svoje dieťa, určite sa nezabudnite opýtať na zdroje a čerstvosť potravín. Niektoré škôlky uprednostňujú zdravý životný štýl a klasické recepty obohacujú o viac zeleniny, ovocia či zdravšie prísady. V iných škôlkach sa môžete stretnúť s tradičnými postupmi. V každom prípade by stravovanie detí malo byť v súlade s predpísanými normami, aby sa zachovala vyváženosť a pestrosť. Ak vaše dieťa trpí potravinovou intoleranciou alebo má diétu, nezabudnite sa o tom zmieniť. Dnes už ani v škôlkach nie je problém stravu špeciálne upraviť.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.