Len ťažko sa medzi nami nájde niekto, kto by sa nechcel na vlastné oči pokochať pohľadom na prírodnú svetelnú show polárnej žiary. Zabudnite na prezeranie vyleštených instagramových fotiek travel blogerov. Zodvihnite sa z kancelárskych stoličiek a choďte sa vystaviť mrazivej noci, na ktorú do konca života nezabudnete. Viete ale kam a ako sa pripraviť?

Čistý zázrak alebo čistá fyzika

Skôr ako si zbalíte spodky a dvojitú vrstvu termo oblečenia, povedzme si základné minimum k teórií. Aj keď legendy hovoria o svetle z pochodní, ktoré nesú duše zomretých prechádzajúcich po nebeskom moste na druhú stranu, pravda je trochu viac vedecká. Slnečný vietor, spôsobený solárnou aktivitou, so sebou roznáša do vesmíru elektricky nabité častice a tie dopadajú na vrchnú vrstvu našej atmosféry. Náraz týchto častíc, najmä elektrónov, protónov a alfa častíc, na molekuly či atómy má za následok fyzikálnu reakciu, ktorej výsledkom je fluorescencia, teda vyžarovanie svetla. Toto sa deje približne vo výške 60 km nad zemou a sústredí sa v okolí pólov našej planéty, ale existujú aj prípady viditeľnej žiary zaznamenané v oblasti rovníka. Aby si všetku slávu neukradla len Aurora borealis, teda polárna žiara severnej pologule, musíme spomenúť aj Auroru australis, ktorá zas dominuje nad južnou časťou planéty. My však nie sme fyzici, ale cestovatelia a chceme vedieť, kam nás naša vášeň privedie.

Zima, chladnejšie, horíš

Aj keď sa polárna žiara vyskytuje tiež na Marse, Jupiteri, Saturne a Neptúne, nie je nutné podnikať medziplanetárnu misiu. Naša Zem ponúka dostatočne veľa miest osvetlených týmto jedinečným prírodným divadlom. Najdôležitejšie je odhodlať sa a vykročiť. Akým smerom sa vybrať? Na výber je hneď niekoľko možností. Začať môžete napríklad vo Fairbanks na Aljaške. Tá ponúka v priemere štedrých 243 nocí v roku, kedy žiaru môžete vidieť. Pre našinca je rozhodne jednoduchšie ostať v európskej lokalite a navštíviť napríklad nórske Tromsø alebo magické súostrovie Špicbergy. Keďže tam počet ľadových medveďov prevyšuje počet obyvateľov, odporučíme vám radšej aj ďalšie miesta.
Veľkú šancu uspieť budete mať vo Fínsku, konkrétne v Nellim – v autentickom Laponsku. Trochu menej tradičnou lokalitou by mohlo byť škótske súostrovie Isle of Skyem či ruské Munmarsk. Zabudnúť by sme, samozrejme, nemali na tajomný Island a mrazivé Grónsko, ktoré v zozname miest ponúkajúcich neónovú oblohu rozhodne nesmú chýbať.
Býva to síce veľmi ojedinelé, no občas nám príroda dopraje zahliadnuť slabý odlesk polárnej žiary aj v našich geografických šírkach. Nemožno to prirovnať k plnohodnotnému zážitku, ale nazvime to skôr pozvánkou na skutočnú výpravu.

Fotiť alebo zažiť?

Na výpravu za polárnou žiarou sa nikdy nevyberte bez pár základných nevyhnutností. Nezabudnite si kvalitnú termo výbavu, pretože z okna hotela sa polárna žiara sleduje ťažko. Cestovné poistenie, ktorému môžete absolútne dôverovať. Predsa len nejdete sledovať svätojánske mušky, ale blúdiť mrznúcimi nocami. A svoj verný digitálny denník v podobe fotoaparátu, prinajmenšom v mobilnom prevedení. Ak si budete chcieť zaostriť na tento zázrak poriadne, pribaľte si aj prístroj s čo najväčším snímačom, širokouhlý objektív a rozhodne statív.

Rovnako ako pri fotení hviezdnej oblohy platí, že niektoré stupne aurory ľudské oko nezachytí. Vtedy nastupuje výhoda kvalitnej optiky oproti nášmu zraku a na displeji fotoaparátu sa rozsvieti žiara o akej sme ani netušili. Z nočných svetelných podmienok budete potrebovať vytiahnuť čo najviac, preto je kvalitná technika skutočne základnou podmienkou. Tými ďalšími sú, samozrejme, čistá obloha, lokalita s nízkym svetelným smogom a obdobie medzi novembrom a aprílom. Nesmiete však zabudnúť na tú najdôležitejšiu vec. Zodvihnúť svoj zrak od hľadáčika a dovoliť očiam a mysli stratiť sa v žiari vĺn nebeského nočného oceánu. Veď koľkokrát za život sa to bude opakovať?