Kto je zodpovedný za to, keď padá sneh zo strechy domu? Kto naopak za šmykľavý chodník či za snehom poškodené auto? Stále jedna a tá istá osoba. Je to majiteľ. Majiteľ domu, strechy alebo chodníka.

Poškodenie auta

Keď padá sneh zo strechy, väčšinou to nie je žiaden prašan. Ak máte zaparkované auto na mieste, kde hrozí menšia „snehová lavína“ zo strechy, môže vás čakať prekvapenie v podobe rozbitých skiel a preliačených plechov. Viete, ako v takej situácii postupovať?

V prvom rade by sa malo rizikovým udalostiam predchádzať. Vlastník budovy (a teda aj strechy) je povinný zabezpečiť ju tak, aby k podobnej situácii nedošlo. Každá šikmá strecha so sklonom nad 25 stupňov by mala mať zachytávač zosúvajúceho sa snehu. Realita je občas iná a snehové zábrany na mnohých strechách chýbajú. Keď vidíte, že cez rímsy prevísajú polmetrové cencúle a snehové preveje, radšej pohľadajte parkovacie miesto inde. Ak sa už nehoda stala, máte nárok na odškodné. Niekedy však môže byť vymáhanie odškodného naozaj zdĺhavé. Špeciálne v prípade, ak sa vinník k zodpovednosti za škodu nechce priznať. Situáciu vám môže výrazne uľahčiť havarijné poistenie. Pád snehu zo strechy sa totiž radí pod živelnú udalosť a poisťovňa vám v takomto prípade náklady spojené s opravou auta preplatí. Ak je preukázané, kto je vinný, následné oslovenie vinníka si už poisťovňa  realizuje sama.

V každom prípade si urobte z miesta škody foto alebo video dokumentáciu, kontaktujte poisťovňu a majiteľa či správcu budovy. Užitočná je aj mobilná aplikácia KOOPERATIVA Help, kde nájdete dôležité informácie, na čo pri nahlasovaní poistnej udalosti nezabudnúť.

Úraz

Poškodené či dokonca zničené auto nie je nič príjemné, stále je to však tá lepšia možnosť. Vážnejšie je, ak prídete kvôli snehu alebo ľadu k úrazu. Či už je to pád snehu zo strechy alebo sa pošmyknete na ľade v mieste, o ktoré sa má starať správca komunikácie, postup je v podstate rovnaký. Prioritou je vaše zdravie. Ak máte podozrenie na zlomeninu, pre istotu privolajte rýchlu lekársku pomoc. Ak nejde o nič vážne, odporúčame čo najskôr zdokumentovať situáciu, kontaktovať vinníka a spísať s ním krátky záznam o vzniknutej škode. V prípade, že máte uzatvorené úrazové poistenie, najjednoduchšie je riešiť celú vec cez vašu poisťovňu, ktorá bude následne peniaze vymáhať od vinníka. Ak nie, musíte si náhradu úrazu nárokovať sami.

Čo všetko potrebujete?

Na odškodnenie od vlastníka nehnuteľnosti či správcu komunikácie máte nárok vždy, ak ste si úraz nezavinili sami. Dokázať vám to pomôžu:

 • Fotografie alebo videozáznam miesta úrazu,
 • Očití svedkovia,
 • Príčina úrazu zapísaná v lekárskom zázname,
 • Všetka lekárska dokumentácia z priebehu liečby,
 • Lekársky posudok.

Čo vám poisťovňa odškodní?

 • Bolestné,
 • Vecnú škodu,
 • Náklady spojené s liečbou,
 • Cestovné náklady,
 • Trvalé následky,
 • Stratu zárobku počas PN,

S úrazovým poistením každopádne nič nepokazíte, práve naopak, preto neváhajte a jedno si zadovážte. Pre istotu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.