Sú miesta na zemi, kam by ste svoj fotoaparát či mobil mali rozhodne zobrať (a samozrejme nielen ten). Jedným z takýchto miest je aj Portugalsko. Krásna krajina pri pobreží Atlantického oceánu, známa pre svoje dobré portské víno, je rajom pre surferov a dokonca berie ohľad aj na vašu peňaženku, pretože je v niektorých prípadoch lacnejšie ako susedné Španielsko. Stačí kúpiť letenku a ísť objavovať.

Cestujeme za lacnejšie

Sú mesiace v roku, kedy viete kúpiť lacné letenky do Portugalska a ich suma sa pohybuje na hranici 20 eur za spiatočnú letenku.  Ak takéto letenky na internete nájdete, potom sa naozaj môžete tešiť na zaujímavý výlet aj po finančnej stránke. Lacné letenky môžete hľadať či už na stránkach nízko nákladových leteckých spoločnostiach, napríklad Ryanair alebo Wizz Air, alebo na portáloch ako sú e-sky, letenky za babku alebo Facebook stránky, kde sa kde-tu mihne dobrá akcia do tejto destinácie. Prípadne si môžete nechať posielať letenkové akcie priamo na váš e-mail, zaregistrovaním na spomínané portály.

Kedy sa oplatí navštíviť Portugalsko?

Určite celoročne a v dobrom počasí, no ak sa chcete vyhnúť húfom turistov, tak určite necestujte v auguste. Vtedy je Portugalsko najrušnejšie a väčšina Európanov tam trávi svoj dovolenkový čas. Objaviť krásne miesta, dobré reštaurácie aj pekné pláže môžete aj na jeseň, alebo jednoducho mimo hlavnej dovolenkovej sezóny, kedy sú aj ceny ešte o niečo prijateľnejšie. V prípade, že vás lákajú aj Azorské ostrovy alebo Madeira, neváhajte dlho. Počasie praje aj týmto destináciám, nachádzajúcim sa v stredomorskom podnebí, ktoré ovplyvňuje aj Golfský prúd, ktorý im zaručuje priemernú ročnú teplotu okolo 19 stupňov. No počítajte aj s občasným dažďom, ktorý sa vám na tomto mieste určite nevyhne.

Aké je more a počasie?

Portugalsko je známou krajinou veterného počasia, preto je rajom pre tých, vyššie spomínaných surferov. Ak sa chystáte začať s otužovaním jeseň, zima alebo jar bude pre vás v tomto prípade ideálna na dovolenku v Portugalsku. Slniečko má ešte svoju silu, no more má ideálnu teplotu na otužovanie. Celoročne sa teplota mora pohybuje od 14 do 21 stupňov Celzia.

Zmena počasia a nepredvídané dažde sú javom častým v tejto najzápadnejšej krajine Európy a môžu zmeniť vaše plány zo dňa na deň, no šťastie v tomto prípade praje tým, čo nosia pršiplášte a dobrú obuv.

Čo na to peňaženka?

Portugalsko je pre niektorých prekvapivo lacnejšie ako susedné Španielsko. Napríklad za dobré jedlo v reštaurácii viete zaplatiť niekedy aj to, čo u nás a ubytovanie je tiež cenovo dostupné. Naopak cestovanie a mestská doprava už taká lacná nie je. Špeciálne to platí aj pri cestovaní autom, kde si okrem zápožičky auta zaplatíte aj za diaľnice.

Azorské ostrovy a Madeira

Čerešničkou na torte Portugalska sú určite Azorské ostrovy a Madeira. Ostrovy sa síce nachádzajú ďalej od pobrežia, skoro v srdci Atlantického oceánu, no návšteva týchto miest stojí za zážitok. Obe miesta pripomínajú raj na zemi a to hlavne pre svoju panenskú prírodu a scenérie ako z filmov. Niektorí cestovatelia ich porovnávajú s Austráliou.  V lete je dokonca teplota oceánu na kúpanie oveľa príjemnejšia, ako na pobreží Portugalska samotného a to vďaka Golfskému prúdu, spomínanému vyššie.

Na čo pri balení nezabudnite

Na to, že diaľnice sú v Portugalsku spoplatnené, majú komplikovaný systém MHD a treba si ho pred cestou poriadne preštudovať.  Taktiež si nabaľte  aj pršiplášť ak neplánujete cestovať v lete, počasie je nevyspytateľné a nezabudnite ani na dobré cestovné poistenie. To vám kryje úrazy na cestách po celom svete a zároveň vás v zahraničí ošetria aj bez finančnej hotovosti.  A na záver určite ochutnajte známe portugalské koláčiky nazývane Pastel de Nata, ktoré sú vychýrenou pochúťkou. 😊

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.