Váš tohtoročný plán na leto je jasný – užiť si senzačnú dovolenku v zahraničí. Ako sa však do vašej vytúženej destinácie plánujete dopraviť? Z lietadla máte panický strach, cesta autobusom je príliš zdĺhavá a nekomfortná. Tak ste sa rozhodli staviť, takpovediac, na istotu. Vášmu autíčku a šoférskym skúsenostiam sa predsa nič len tak ľahko nevyrovná. Čo však robiť v prípade, ak vám auto v zahraničí vypovedá službu?

Stať sa môže všeličo

Ste zodpovedný šofér. Pred cestou do zahraničia ste si dali stav svojho auta, pre istotu, dôkladne skontrolovať, aby auto slúžilo, ako má. No aj napriek dôkladnej príprave sa môže stať, že váš tátoš začne štrajkovať, a to práve vtedy, keď to najmenej čakáte – počas vášho pobytu v zahraničí. Nemilo zaskočiť vás môže aj prípadná dopravná nehoda, ktorej sa na vašich potulkách v cudzine stanete účastníkom. Čo v takýchto prípadoch robiť? Zachovajte chladnú hlavu. Poradíme vám, ako bez stresu všetko vyriešite.

Štvorkolesové trampoty v zahraničí

Všetko je pripravené. Batožina dokonale vypĺňa aj ten najmenší voľný priestor v aute a vy sa sami seba v duchu pýtate: „Mám so sebou naozaj všetko? Doklady, hotovosť, platobnú kartu, zelenú kartu, … mám všetko, hurá, štatujeme!“ Čo však spravíte, ak sa vám auto v zahraničí predsa len pokazí? Prvým krokom je zavolať na telefónne číslo asistenčnej služby k havarijnému alebo povinnému zmluvnému poisteniu. Operátor si vypýta vaše údaje, ako aj údaje o poistnej zmluve a automobile (evidenčné číslo, VIN, model vozidla). Následne sa bude pýtať na vzniknutú situáciu, teda prečo je automobil nepojazdný, koľko ľudí sa vo vozidle nachádza a podobne. Snažte sa danú situáciu popísať čo najpresnejšie. Operátor situáciu vyhodnotí a podľa závažnosti stavu vám zabezpečí buď opravu priamo na mieste, alebo odtiahnutie do najbližšieho autoservisu. Náklady na opravu však budete musieť v reálnom čase uhradiť. Bločky za odťah si starostlivo uschovajte pre prípad, že vaša poistka zahŕňa preplatenie tejto služby. Okrem asistenčnej služby z poistenia svojho auta môžete využiť aj asistenciu z cestovného poistenia, ak ste si pripoistili služby pre prípad nepojazdného vozidla.

Ochranná ruka nad vaším automobilom

Asistenčné služby sú už bežnou súčasťou havarijných poistiek a PZP. Pred cestou do zahraničia sa preto informujte o rozsahu asistenčných služieb vášho poistenia a zvážte prípadné rozšírenie asistenčného balíka alebo pripoistenie služieb v súvislosti s poruchou vozidla v rámci cestovného poistenia. Samozrejmosťou by malo byť aj uzatvorenie cestovného poistenia, ktoré okrem iného kryje aj prípadné náklady na poskytnutie akútnej zdravotnej starostlivosti, náklady súvisiace so stratou batožiny, dokladov a mnohé iné. Správne nastavené poistenie patrí v súčasnosti k povinnej dovolenkovej výbave. Jeho kvality oceníte práve vo chvíli, keď budete v zložitej situácii potrebovať pomoc a poradenstvo asistenčnej služby..

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.