Napriek všetkým prekážkam, ktoré sa živnostníckym snom stavajú do cesty, záujem o vlastný biznis stále rastie. Daňové podmienky, globálna pandémia a jej katastrofálne dopady však nie sú jediní strašiaci slobodného podnikania. Treba počítať aj s klasickými „čiernymi mačkami“, ktoré vášmu biznis plánu prebehnú cez cestu. Zoznámte sa s tými najčastejšími.

Nenechajte to plávať
Predstavte si ten pohľad. Prichádzate ráno do práce, otvoríte dvere a prvé čo sa na vás vyvalí je plávajúci inventár vašej firmy. Všetko by bolo v poriadku, ak prevádzkujete bazén, alebo ste majiteľom akvaristiky. Ale nie ste…Vytopenie podnikateľských priestorov ako dôsledok prasknutého potrubia, stúpačiek, či radiátorov, patrí medzi najčastejšie škody, s ktorými slovenskí podnikatelia musia zápasiť.
Zničená technika, znehodnotený interiér a vynútené aj keď nechcené odstavenie chodu firmy. To sú dôvody prečo by ste na podobné prípady mali myslieť.

Zapálený pre biznis?
Koľkokrát sa vrátite domov pozrieť sa či ste zavreli chladničku? Alebo sa v pyžame vyberiete skontrolovať zamknuté auto? V prípade, že vás vnútorný hlas volá naspäť do firmy uistiť sa či ste vytiahli kulmu zo zástrčky v kaderníctve, uhasili sviečku v masážnom salóne alebo vypli šporák v reštaurácii…vypočujte ho. V mnohých prípadoch sa vyhnete haseniu problémov vzniknutých z požiarov v prevádzkach a predídete veľkým nepríjemnostiam.

Keď ide o živnosť
Môžete sa pokúsiť predpovedať vývoj vašej firmy, odhadnúť zákazníkov a pripraviť sa na kľúčové momenty, ale ťažko dokážete ovplyvniť prírodne živly. Záplavy, krupobitia, búrky a najmä zničujúce víchrice… Tie zhadzujú stromy a odnášajú strechy nielen na domoch, ale aj prevádzkach. Ešte väčšia katastrofa však môže nastať, ak s prihliadnutím na povahu vášho podnikania, budete tieto živly ignorovať a nepripravíte sa.

Toto by vašej firme nemalo byť ukradnuté
Rodinné remeslo sa nešíri z pokolenia na pokolenia len u klenotníkov, zlatníkov, či kníhkupcov, ale častokrát aj v zlodejskom priemysle. Noční nezvaní zákazníci podnikov, kancelárií a prevádzok sú bohužiaľ stále na výslní poistných udalostí, s ktorými pri podnikaní treba počítať. A je nutné dodať, že bezpečnostné kamery vám často okrem zachytených spomienok na „vlámačku“ moc nepomôžu. Nezabudnite na alarm a správne poistenie voči krádežiam. Na to by ste nemali zabúdať vôbec.

Podnikajte s rozumom
Smola, nešťastie, pech a buďme k sebe úprimní aj zbytočná nezodpovednosť. Je jedno či podnikáte s exotickými chilli papričkami, máte psiu škôlku, alebo ste majiteľom právnickej firmy. Skôr ako oslovíte prvého zákazníka, oslovte tú správnu poisťovňu a poistite si vaše podnikanie. Ani ten najhorší biznis plán predsa nemá v pláne skrachovať, ale s niektorými vecami sa jednoducho počítať nedá a vtedy sa poistenie stane pre vašu firmu najlepším partnerom.