Ak sa rozhodnete ísť autom k moru do Chorvátska, na výlet do Česka alebo budete objavovať krásy Slovenska, pred cestou by ste nemali zabudnúť na poistenie vášho vozidla. Priblížime vám, prečo sa ho neoplatí podceniť.

Nehoda, krádež, živelná pohroma alebo škodová udalosť – to všetko môže pokaziť váš zážitok z dovolenky. Okrem toho vám však hrozí aj celý rad iných nepríjemností. Preto je dobré mať popri povinnom zmluvnom poistení aj to havarijné.

Povinné zmluvné poistenie pokrýva poistenie úrazu vodiča a posádky vášho auta, poškodenie vozidla v dôsledku živelnej udalosti a poistenie batožiny. Havarijné však myslí aj na ďalšie problémy, s ktorými sa bežne môžete stretnúť, nech ste kdekoľvek.

Auto poškodí aj voda

Počasie dokáže občas narobiť poriadne problémy. Či už ste na Slovensku, alebo v zahraničí, prívalový dážď, búrka a víchrica môžu na vašom aute zanechať fatálne škody. No nielen spadnutý strom, ale napríklad aj zaplavené auto na parkovisku.

Zámena paliva pri tankovaní vás môže vyjsť draho

Poviete si, že vám sa to stať nemôže. Omyl, stačí malá nepozornosť a takúto základnú chybu môžete spraviť aj vy. Najmä ak striedate či už v práci, alebo doma autá na rôzne palivo. Na nápravu často postačí iba vyčistenie nádrže, za ktoré zaplatíte desiatky eur. Havarijné poistenie Auto komplet od poisťovne Kooperativa okrem mnohých iných zahŕňa aj tento problém.

Auto s defektom a telefonujúci muž.
Zlý stav ciest sa nájde aj v zahraničí. (Foto: Freepik)

Keď sa stratia kľúče

Určite sa už aj vám stalo, že ste nevedeli nájsť peňaženku, okuliare, mobil alebo kľúče od auta. V prípade rodinných výletov neraz nasleduje pátranie a hľadanie vinníka, ktorý kľúč nešťastnou náhodou stratil. Kvalitné poistenie myslí aj na takéto situácie. Preto vám kryje aj otvorenie a výmenu zámku, alebo odtiahnutie do najbližšieho servisu. 

V krízových situáciách padne vhod náhradné vozidlo

Každý dúfa, že dovolenka bude skvelým časom bez akýchkoľvek problémov, realita však môže byť neraz iná. Na dovolenke vám môžu vzniknúť viaceré komplikácie vrátane dopravnej nehody. Našťastie, často následky nesie len auto, aj to je však nepríjemné. Ak nemôžete pokračovať v ceste vo svojom vozidle, určite vás poteší vďaka poisteniu možnosť prespať v hoteli jednu, či v zahraničí aj dve noci. Záchranou pre váš výlet môže byť takisto požičanie náhradného vozidla. Poisťovňa vás takto podrží napríklad i v prípade krádeže auta.

Zlé cesty sa nájdu všade

Poškodenie pneumatík spôsobené výtlkom alebo celkovým zlým stavom vozovky nemusíte riešiť len na Slovensku. Aj v zahraničí sa nájdu cesty, ktoré nie sú v najlepšom stave. Okrem toho komplikácie môže spôsobiť aj klinec či iný ostrý predmet. V prípade defektu alebo zničenej pneumatiky nemáte iné riešenie, len ju vymeniť. Ak si na to netrúfate alebo si stav vyžaduje zložitejšiu opravu, s havarijným poistením máte nárok aj na nonstop asistenčné služby. Pri riešení núdzových situácií tak môžete využiť pomoc poisťovne.

Auto s poruchou a otvorenou kapotou motora, vedľa stojí matka s dcérou.
Auto sa môže pokaziť vtedy, keď to najmenej očakávate. (Foto: Freepik)

Ako a prečo uzavrieť havarijné poistenie auta?

PZP chráni auto, na ktorom ste spôsobili škodu vy, havarijné poistenie však chráni vaše vozidlo. To je práve jeho najväčšia výhoda. Na cestách hrozia veľké riziká a stať sa môžu aj tomu najzodpovednejšiemu šoférovi.

S havarijným poistením Auto komplet od Kooperativy máte okrem už spomínaných škodových udalostí poistené aj čelné sklo motorového vozidla či dokonca krytie výluk škôd vzniknutých následkom teroristických akcií. Kvôli poisteniu navyše nemusíte nikam chodiť – vybavíte ho z domu vyplnením jednoduchého formulára na stránke poisťovne Kooperativa. Nikdy totiž neviete, kedy sa bude hodiť práve vám.

Havarijné poistenie na diaľku