Jednou z úloh rodiča je podporovať svoje dieťa už od útleho veku v tom, aby našlo oblasti, v ktorých vyniká. Čo tak skúsiť spoločenské hry? Predstavujú výborný spôsob, ako dieťa veľa naučiť, všestranne motivovať a zároveň aj objaviť jeho jedinečnosť.

Pamäť skvele precvičí pexeso

Je jednoduché, v obchodoch ho nájdete v rôznych stupňoch náročnosti a baví už aj najmenšie deti. Pexeso zlepšuje schopnosť zapamätania aj triedenia podľa podobných znakov. Pri menších deťoch začnite s malým počtom väčších, najčastejšie tvrdých kartičiek, kde sú obrázky odlišné tvarovo aj farebne (červené jabĺčko, zelená hruška, fialová slivka). S pribúdajúcim vekom zvyšujte nielen počet kartičiek, ale aj náročnosť. Obrázky sa na seba ponášajú ako tvarom, tak aj farbou a vyhrá ten, kto si ich zapamätá najlepšie.

Človeče, nehnevaj sa! pracuje s emóciami

Doskové hry, ktoré vyžadujú určité plánovanie a taktiku, sú mimoriadne obľúbené – prinášajú veľa smiechu, ale občas aj hnevu. Pokojne sa vráťte do detstva s Človeče, nehnevaj sa! Ikonická hra nie je len o tom, ako dostať do domčeka všetkých 4 panáčikov. Je zároveň skúškou trpezlivosti a zvládania emócií, cvičí schopnosť prijať niekedy aj krutú prehru a začať odznova. Ak by ste túto hru hrali s predškolákom a so školákom, isto zbadáte odlišnosti v reakciách a zrelosti uvažovania.

Matematické základy upevnia doskové hry aj domino

Pevné logicko-matematické základy by mal mať už predškolák. Učte preto svoje dieťa vyjadriť počet predmetov číslom, porovnať „väčšie a menšie“. Stavte na jednoduché spoločenské hry, kde sa figúrka posúva po hracom poli zo štartu do cieľa na základe toho, koľko bodiek ukáže kocka. Výborné na tento účel je aj domino, ktoré neskôr precvičí aj umenie kombinatoriky a strategické myslenie dieťaťa.

Foto: Adobe Stock

Tangram podporí priestorové vnímanie

Popri matematike nezabudnite ani na rozoznávanie základných geometrických tvarov. Pomôže vám čínska skladačka tangram. Pozostáva z 5 trojuholníkov, štvorca a kosodĺžnika – je perfektná na precvičenie geometrických tvarov, farieb a priestorovej predstavivosti. Okrem toho ju dostanete aj vo verzii pre viacero hráčov a môžete tak s dieťaťom súťažiť, kto zloží tvar na obrázku ako prvý.

Hľadanie pokladu vedie k spolupráci

Takzvané kooperatívne spoločenské hry učia dôležitým spoločenským zručnostiam v modernom súťaživom svete. Deti si osvojujú komunikáciu či hľadanie kompromisov. V tomto prípade nevyniká víťaz, ale najmä ochota spolupracovať a dosahovať spoločný cieľ. Tieto hry sú organizačne často o niečo náročnejšie. Pozvite k sebe pár detí, rozdeľte ich do skupiniek a zorganizujte na záhrade či v byte hľadanie pokladu podľa indícií. Tie by mali byť rôznorodé, aby si každé dieťa našlo niečo „svoje“.

Obrázkové kartičky rozviažu jazyk

Nechce sa vášmu potomkovi veľmi rozprávať? Na rozvoj jazyka a reči sú vhodné obrázkové kartičky. Skúste rozprávanie príbehov podľa obrázkov. Tento typ hry používajú aj logopédi. Dieťa ukladá 4 obrázky a opisuje situácie podľa postupnosti (napríklad vajíčko, liahnutie kuriatka, väčšie kuriatko, dospelá sliepka). Nejde síce o klasickú spoločenskú hru, pokojne si však môžete o to, kto porozpráva ďalší príbeh, hodiť kocku. Kto ich povie viac, ten vyhráva.