Strácate sa v množstve platobných možností súčasnosti? Prečítajte si, aké spôsoby platby môžete využiť vďaka technológiám 21. storočia a aké riziká sú spojené s týmito virtuálnymi možnosťami.

Bezkontaktné platby

Bezkontaktné platby sú dnes už bežnou súčasťou pohodlného nakupovania. Umožňujú bezproblémový priebeh transakcie medzi predávajúcim a kupujúcim bez zadania PIN kódu alebo podpisu. Platby môžete uskutočňovať prostredníctvom tzv. bezkontaktnej platobnej karty alebo bezkontaktnou nálepkou, ktorú si nalepíte na mobilný telefón či hodinky, vďaka čomu ju budete mať neustále pri sebe.

Výhodou bezkontaktných platieb je tiež dostupnosť terminálov, ktoré ich podporujú. Je nimi vybavená takmer každá kamenná predajňa, výdajné miesto eshopov či dokonca občianske služby a poisťovne. Pohodlne tak zaplatíte napríklad aj za poistenie na pobočke Kooperativy.

Takáto platba trvá len 5 sekúnd a jej hlavnou výhodou je, že pri nej do terminálu nezadávate PIN kód, ktorý by mohol šikovný zlodej odsledovať a kartu odcudziť. Aby sa predišlo zneužitiu bezkontaktnej karty, využívajú banky tzv. finančný limit platieb. Vo väčšine prípadov ide o sumu 20 eur. Nad túto čiastku môžete za tovar zaplatiť výlučne zadaním PIN kódu na platobnom termináli.

V prípade straty bezkontaktnej platobnej karty či nálepky je postup nahlásenia rovnaký ako pri štandardných platobných kartách. Stratu je potrebné čo najskôr oznámiť na nonstop infolinke vašej banky, ktorá kartu okamžite zablokuje. Všetky transakcie sú navyše monitorované, vďaka čomu banka ľahko odhalí neoprávnené použitie vašej karty.

Platba prostredníctvom e-pobočky

Väčšina dobrých internetových obchodov využíva pri platbe online možnosť tzv. e-pobočky komerčných bánk. Ide o platby, ktoré nevykonávate prostredníctvom softvéru tretích strán, ale priamo cez internet banking vašej banky. Pri transakcii vás internetový prehliadač presmeruje na stránku banky, kde sa prihlásite svojim používateľským menom a heslom (prípadne iným overením). Systém automaticky preddefinuje variabilný symbol transakcie, číslo účtu aj sumu za nakupovaný tovar. Platbu potvrdíte verifikáciou cez sms alebo grid kartou a je to.

Platby cez e-pobočky sú navyše okamžite pripísané na účet predávajúceho. Ten totiž môže poskytovať platbu prostredníctvom e-pobočky jedine v prípade, že má účet v rovnakej banke ako vy. Systém sa na Slovensku teší čoraz väčšej obľube. Jeho nevýhodou je platba obmedzená na domáce internetové obchody.

Paypal účet

Ak patríte medzi fanúšikov zahraničných internetových obchodov, potom určite poznáte produkt PayPal. Ide o rýchly, bezpečný a jednoduchý spôsob uskutočňovania online transakcií, ktorý má svoj základ v štandardných online platbách. Jeho vytvorenie a využívanie je mimoriadne jednoduché. Stačí, ak si založíte PayPal účet, zaregistrujete číslo svojej karty a môžete nakupovať. Pri platbe totiž vždy využijete prihlasovacie údaje svojho PayPal účtu, nie karty , čím znemožníte komukoľvek sledovať vaše platobné údaje. Transakcia medzi PayPal účtami prebieha okamžite a pre používateľov je bezplatná.

Platba kartou online (využitím virtuálneho POS terminálu)

Platba kartou je najvyužívanejším a zároveň najrizikovejším spôsobom platby kartou cez internet. Systém spočíva v zadaní údajov z platobnej karty do tzv. virtuálneho POS terminálu. Jej riziko spočíva v tom, že všetky údaje zadávané na autorizáciu platby sú dostupné na vašej platobnej karte. Pre uskutočnenie transakcie je totiž potrebné zadať len štyri veci: meno a priezvisko držiteľa karty, číslo karty, dátum expirácie a CVV kód (trojčíslie uvedené na zadnej strane karty). Zlodejom teda stačí vašu kartu odcudziť, prípadne len odfotiť a pohodlné nákupy sa môžu začať. Aby ste sa vyhli podobným nepríjemnostiam, môžete sa v banke informovať o dodatočnom overení prostredníctvom SMS autorizácie. V takomto prípade by vám musel zlodej ukradnúť nielen samotnú kartu, ale aj mobilný telefón, čo pravdepodobnosť zneužitia výrazne znižuje.

Aby ste si boli istý bezpečnosťou vašich online platieb, mali by ste dodržiavať niekoľko základných zásad:

  1. Nikdy nenechávajte svoju platobnú kartu pohodenú bez dozoru. Zlodejom stačí len chvíľka na jej odfotenie a následné zneužitie.
  2. Nevyužívajte platbu kartou v nedôveryhodných internetových obchodoch.
  3. Všimnite si, či pri platbe v prehliadači svieti políčko zabezpečeného pripojenia https.
  4. Ak môžete, zvoľte iný spôsob platby.
  5. Pri zabudnutí karty v obchode, alebo jej strate a opätovnom nájdení buďte opatrný, ktokoľvek mohol kartu odfotiť s plánom neskôr ju zneužiť.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.