Myslíte si, že ste pripravení na založenie rodiny? Položte si nasledujúcich päť otázok, a ak poznáte odpoveď na všetky, potom nie je na čo čakať.

Chcete určite to isté?

Ak premýšľate nad rodinou, ujasnite si s partnerom životné ciele a plány. V prípade, že sa spoločne nezhodujú, dieťa ich určite nevyrieši. O bábätku začnite uvažovať až vtedy, keď ste presvedčení, že nebudete jeden druhého brzdiť. Rodina je najmä o kompromisoch oboch partnerov. Porozprávajte sa o budúcnosti a naplánujte si spoločné ciele predtým, ako bude neskoro.

Máte kde bývať?

Dôležitou otázkou , než začnete uvažovať o založení vlastnej rodiny, je bývanie. Určite nechcete vaše dieťa vystaviť neustálym zmenám prostredia a zažívať každodenný stres s bývaním v podnájme alebo u svokrovcov. Pred založením rodiny sa preto snažte vyriešiť bytovú otázku. S hypotékou na krku síce nie je život jednoduchý, má však neporovnateľne väčšie výhody ako prenájom. Bývanie u rodičov tiež nie je šťastným riešením. Často môže pokaziť vzťahy medzi partnermi a z dlhodobého hľadiska nie je perspektívne.

Kto je za čo zodpovedný?

Mnoho párov má pocit, že presne vie, ako budú v rodinnom živote fungovať. Experti však tvrdia, že je lepšie mať v otázkach zodpovednosti jasno už od začiatku. Váš partner má možno úplne inú predstavu o tom, aká bude jeho úloha v rodine, čo môže spôsobiť nepríjemné konflikty.

Kto z vás pôjde na rodičovskú dovolenku? Kto bude vstávať k malému? Kto bude držať rodinný rozpočet? Kto nakupovať a kto sa starať o domácnosť? Možno sa vám tieto otázky zdajú samozrejmé. Každý sme však iný a máme rozdielne predstavy o tom, o čo sa postaráme sami, a čo prenecháme partnerovi.

Ste pripravení na zmeny?

Po narodení bábätka sa všetko zmení. Čo niekedy trvalo päť minút, bude trvať trištvrte hodinu. Cesta do obchodu odrazu zahŕňa presvedčovanie, obliekanie, naťahovanie sa s autosedačkou a ďalšie úkony, o ktorých ste predtým ani nerozmýšľali.

Počas prvých rokov môžete zabudnúť na piatkové párty, každoročné dovolenky v exotických krajinách a chaty s priateľmi. Neobetujte však dieťaťu všetku svoju pozornosť. Tú si vyžaduje aj váš partner. Problémy medzi vami dvoma znamenajú problémy pre vás všetkých, preto ich netreba vytvárať.

Aké je vaša finančná situácia?

Založenie rodiny a príchod dieťaťa zahŕňa množstvo výdavkov. Prvý rok to bude najmä detská výbava a plienky. Obrovské množstvo plienok!

V ďalších rokoch sa zase stretnete s výdavkami na opatrovateľku, škôlku, školu či lekárske ošetrenia. Časom bude vaše dieťa možno potrebovať strojček na zuby, okuliare alebo logopéda. Tieto situácie vyžadujú investície, na ktoré sa najlepšie pripravíte priebežne. Ak plánujete rodinu, určite začnite sporiť už dnes. Garantujeme vám, že extra peniaze oceníte a budete ďakovať jeden druhému zato, že ste sa do sporenia vôbec pustili.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.