Medzi študentmi stredných a vysokých škôl je štúdium mimo bydliska celkom bežný jav. Rovnako ako dospelí dochádzajú do iného mesta za prácou, tak aj deti cestujú za vzdelaním. Internát alebo privát sa im na istý čas stáva prechodným domovom a kamaráti novou rodinou. Týka sa to aj vášho potomka?

Vzájomná dôvera je základ

Ak ste vyprevadili dieťa do školy mimo vášho mesta po prvýkrát, je to iste veľká zmena pre všetkých, no najmä vaše dieťa. Náhle sa ocitlo v celkom novej situácii, kde sa veľká časť zodpovednosti za jeho správanie a aktivity prenáša naňho. Pokiaľ váš potomok nemá predchádzajúcu skúsenosť s dlhším pobytom mimo domu, môže cítiť obavy z neznámeho. Čo prinesie nové prostredie, nová škola, ľudia? Je dobré sa o všetkom, z čoho môže mať dieťa strach, ešte pred odchodom porozprávať. Ubezpečte ho, že každá situácia má riešenie. Dajte mu najavo, že ak sa stane čokoľvek, môže sa na vás s dôverou obrátiť. Spoločnými silami ľahšie vyriešite akýkoľvek problém, ktorý sa môže vyskytnúť.

Bývanie a peniaze vyriešte vopred

Pred odchodom z domu vyriešte všetky praktické otázky ohľadom cestovania, bývania, ale aj financovania a poistenia. V ideálnom prípade váš študent získal miesto na internáte. Ak sa mu internát neušiel, treba hľadať alternatívu, najčastejšie formou privátu. Stanovte si spoločne kritériá, ktoré má prechodný domov spĺňať, ale nechajte vášho potomka vybrať si podľa vlastného uváženia. Prenesiete tak naňho zodpovednosť, čo nie je na škodu.

Vreckové, brigáda alebo poistka

Stanovte si tiež pravidlá, ako si bude študent svoje štúdium a voľný čas financovať. Na začiatku je asi prirodzené, že mu budete s nákladmi na bývanie a aktivity pomáhať. Pravidelné vreckové mu pomôže pokryť finančné výdavky a zároveň ho prinúti racionálne plánovať.

Nie je zriedkavosťou, že si mladí popri škole nájdu brigádu. To je skvelý spôsob, ako si privyrobiť a zároveň získavať cenné pracovné skúsenosti. Absolvent bez akejkoľvek praxe má totiž veľmi sťažený vstup na pracovný trh.

Prostriedky na štúdium je možné získať aj zo životného poistenia. To, čo ste pravidelne pre vaše dieťa sporili, môžete efektívne zúročiť a investovať do jeho vzdelania.

Čo, ak sa niečo stane

Aj ten najopatrnejší človek nie je celkom uchránený od rizika, že spôsobí škodu alebo sa mu prihodí nepríjemnosť. Úraz alebo škoda na majetku, hoci z nedbanlivosti, sa môže pritrafiť aj vášmu dieťaťu. Na takéto situácie však môžete vopred myslieť a využiť napríklad poistenie domácnosti. To môže zahŕňať dve adresy, takže pokryje aj prípadné škody, ktoré sa dieťaťu udejú na internáte alebo na priváte. Stačí doložiť nájomnú zmluvu (alebo podobný doklad) platnú aspoň tri mesiace.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.