Jeseň má mnoho tvárí a vyvoláva mnoho pocitov. Pre niekoho je to najkrajšie a najpestrejšie obdobie, pre iného zase nostalgická fáza roka. Ako sa na jeseň dívate vy? Ak hľadáte tipy, ako si užiť toto ročné obdobie naplno, čítajte ďalej.

Keď svieti slnko

Jesenné prechádzky sú najkrajšie. Či sa vyberiete do mesta, parku alebo lesa, nadýchate sa čerstvého vzduchu aj neopakovateľných vôní padajúceho lístia, gaštanov či orechov. Určite sa oplatí zaradiť do kalendára aj jesenná turistika v horách. Rána sú síce chladnejšie, ale počasie býva v septembri a októbri stabilné, takže si užijete krásne výhľady bez oparov (ktoré sú typické pre letné mesiace) na peknú farebnú prírodu. Nezabudnite však na vhodnú turistickú výstroj a poistenie, aby ste sa v prípade náhlej zmeny počasia či inej udalosti neocitli v nepríjemnej situácii.

V prípade, že máte malé deti, vyberte sa s nimi na lúku púšťať šarkana. Môžete si ho jednoducho vyrobiť doma, alebo kúpiť v obchode s hračkami. Deti sa vybehajú a zabavia zároveň. Predpokladom tejto aktivity je aspoň slabší vietor. V opačnom prípade sa po lúke budete preháňať len vy a šarkan sa bude za vami lenivo ťahať tesne nad zemou.

Ak patríte k milovníkom vína, nepochybne vás poteší vinobranie. Táto milá udalosť sa koná takmer v každom vinárskom mestečku a dáva príležitosť na ochutnanie dobrého vínka, miestnych špecialít aj na stretnutie ľudí.

Príjemné jesenné počasie pozýva aj na mnohé ďalšie aktivity a lokálne festivaly. Známe sú ochutnávky kapusty či iného jedla alebo vyrezávanie svetlonosov z tekvíc. Určite nájdete vo vašom okolí zaujímavé podujatia, ktoré si počas slnečných jesenných dní môžete užiť.

Keď je za oknom vietor a dážď

Ak prší a je sychravo, čo vám prvé napadne? Zostať doma, zabaliť sa do deky, uvariť si teplý čaj a čítať napínavú detektívku. Alebo pozrieť obľúbený seriál. Máte deti? Oprášte spoločenské hry. Možno doma objavíte šachového alebo finančného špecialistu.

Nevľúdne počasie však nemusí znamenať ochudobnenie spoločenského života. Stretnite sa s priateľmi v dobrom bare alebo reštaurácii. Pivo a miešané drinky vymeníte za voňavé čaje, špeciálne kávy či varené vínko. Jeseni sa prispôsobuje aj reštauračné menu. Všade sú dobroty z gaštanov, orechov a tekvice, ktoré máte šancu ochutnať len teraz.

Nedajte nádche šancu

S príchodom chladnejších dní začína aj sezóna chrípky a upchatého nosa. Zvýšte preto príjem vitamínu C, najlepšie vo forme čerstvého ovocia a zeleniny. Vitamíny vás pred chorobou síce celkom neochránia, ale pomôžu vám ju zvládnuť oveľa ľahšie a rýchlejšie. Naštartujte aj čajovú sezónu, voňavé čajové zmesi sú ďalším príjemným atribútom jesenných dní.

Hoci vonku môže svietiť slnko, obliekajte a obúvajte sa teplejšie. Kým sa naplno rozbehne vykurovacie obdobie, v bytoch aj kanceláriách býva chladno. Majte preto poruke teplý sveter, ponožky alebo deku. Elektrický ohrievač tiež nie je na škodu. Prevencia pomôže tomu, aby ste si užili každý slnečný jesenný deň, namiesto potenia sa v posteli s horúčkou.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.