Kýchanie, upchatý nos či uslzené oči, to je fenomén s názvom „jarná peľová alergia“. Týka sa aj vás?

Ahoj, volám sa peľová alergia

Nebojte sa, nie ste v tom sami. V súčasnosti postihujú jarné alergie takmer 20 % populácie, pričom toto percento neustále narastá. Čo to vlastne alergia je? Jedná sa o chronickú zápalovú reakciu organizmu, ktorá sa prejavuje najmä na slizniciach a koži. Týmto spôsobom naše telo reaguje na alergény, ktoré sa nachádzajú v ovzduší. Ak hovoríme o peľovej alergii, za vinníka môžeme označiť malé peľové zrniečka s priemerom 0,05 mm. Tieto vedia na náš imunitný systém pôsobiť veľmi agresívne a zapríčiniť celý rad nepríjemných symptómov: upchatie nosa, kýchanie, začervenenie očí, ich výrazné slzenie či dokonca opuch, kožné ekzémy a mnohé iné.

Spoznajte svojho nepriateľa

Alergické prejavy teda môžu byť rôzne, líšia sa nielen počtom, ale aj ich následnou intenzitou. Kým niekto trpí na alergiu iba niektorým z príznakov, iný môže počas jari zažívať skutočné peklo. Podstatné je pritom poznať pôvodcu alergie, pretože spúšťačov môže byť takisto niekoľko. Preto ak na sebe badáte alergické príznaky, nemali by ste dlho otáľať a mali by ste zájsť za špecialistom – imunológom – alergológom. Ten vás podrobí základným vyšetreniam, vďaka ktorým budete mať vy aj váš lekár jasno v tom, kde je pes zakopaný a čo spôsobuje vaše kýchanie či začervenanie očí. Okrem potrebných medikamentov (antihistaminík) zrejme obdržíte aj takzvaný peľový kalendár. Vďaka nemu sa budete môcť ľahšie zorienťovať v tom, kedy plánuje konkrétny alergén svoje povestné rošambo. V tomto čase by ste mali pobyt na vonkajšom priestranstve v čo možno najvyššej miere obmedziť a dodržiavať nasledovné efektívne rady.

Ako sa stať imúnnejším

Počas kritického peľového obdobia by ste mali obmedziť svoj pobyt nielen v prírode, ale celkovo vonku, pretože peľové zrniečka sú rozptýlené kdekoľvek. A keďže peľ je hosť nepozvaný, odporúča sa čo najmenej vetrať. Peľ sa však do vašich domovov nemusí dostať len oknom, ale pokojne si pricestuje priamo na vás. Preto by ste si mali vždy po návrate z vonku prezliecť šatstvo a v ideálnom prípade si denne umývať vlasy. Vo vašej korune krásy sa totiž počas dňa usídli obrovské množstvo peľových zrniečok, ktoré môžu poriadne znepríjemňovať váš život. Pokiaľ už viete, ktorý z alergénov spôsobuje vaše trápenie a v akom období zažíva svoju najvyššiu silu, vybavte sa dávkou trpezlivosti, antihistaminík a uvedenými radami, ako toto obdobie čo najefektívnejšie prečkať. Pamätajte, že jarná alergia je len obdobie, ktoré zakrátko pominie a vy sa budete môcť opäť tešiť zo života.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.