Za históriou, dobrým vínom a levanduľový lúkami nemusíte hneď cestovať do Francúzska. Stačí ak sa vyberiete hodinku od Bratislavy k našim južným „susedom“ a zážitok bude podobný.

Cestou necestou

Malé maďarské mestečko sa nachádza asi 90 kilometrov od Bratislavy smerom na juh, neďaleko mesta Győr. S Google mapami sa nestratíte, no ak necestujete autom, priamu cestu do Pannonhalmy nečakajte. Z Bratislavy vlakom sa pripravte na dva prestupy a pár hodín jazdy, autobusom je to ešte o trošku dlhšie. Najrýchlejšie vychádza cesta autom, ktorá trvá niečo vyše hodinu jazdy.

Dedičstvo UNESCO

Nemusíte byť veľkým fanúšikom histórie, no jedna z najstarších pamiatok v Maďarsku a naozaj majestátna knižnica stoja za návštevu. Benediktínsky kláštor bol postavený na „svätej hore Panónie“ alebo aj „vrchu sv. Martina“ pred vyše tisíc rokmi a je zapísaný ako kultúrna pamiatka. Hora sa pýši nádherným výhľadom na okolitú oblasť, na arborétum pod kláštorom a rozsiahle vínové a levanduľové polia. A ak je dobré počasie, poteší vás výhľad na celú oblasť.

Benediktínsky kláštor v Pannonhalme zároveň predstavuje druhé najväčšie územné opátstvo na svete, pričom tu stále žije niečo okolo 50 mníchov. Bol založený v roku 966 a sídlil v ňom benediktínsky rád. Súčasťou kláštora je aj renesančná krížová chodba, kostol sv. Martina s kryptami a v neposlednom rade aj klasicistická knižnica. V komplexe kláštora sa taktiež nachádza chlapčenské gymnázium či vínne pivnice, ktoré boli niekoľkokrát ocenené za svoje „poklady“.

Arborétum

Záhradu kláštora nahrádza arborétum, v ktorom sa nachádza niekoľko desiatok zaujímavých rastlín a stratiť sa môžete v bludisku plnom rozmanitých vôní a farieb.

Levanduľové všetko

Súčasťou kláštora je aj levanduľová farma, kde sa pestujú celé lány aromatickej rastliny. Každoročne sa tu konajú levanduľové slávnosti spojené zo zberom, ktorý prináša priam úchvatné pohľady na fialové záhony. A o výrobky z levandule tiež nie je núdza. Vyrábajú sa priamo v Pannonhalme a zakúpiť si môžete čokoládu, čaje, oleje, sirup, kozmetické prípravky a dokonca aj levanduľovú pálenku. Proste všetko z levandule.

Vinárska oblasť Pannonhalma

Panonhalsmké vinárstvo je najstaršie a zároveň najmenšie v Maďarsku, pričom táto vinárska oblasť patrí medzi významné vinárstva v regióne. Neochutnať víno z tejto oblasti by bolo hriechom. 😉

Na bicykli

Ak si svoj víkend predstavujete trochu aktívnejšie, nasadnite na bicykel. Z Győru do Pannonhalmy to nie je ďaleko a dokonca sa tam nachádzajú oficiálne bicyklové trasy rôznymi smermi. Aj takto sa dá naplánovať aktívny výlet.

Čo ešte?

V meste nájdete naozaj všetko možné. Lacné aj dobré ubytovanie, zopár naozaj dobrých reštaurácií, jedna s názvom Viator so skvelým výhľadom a ochutnávkou toho najlepšieho z okolia, pamätník obetiam holokaustu, tradičné chlapčenské gymnázium a autom to dokonca nie je ďaleko na Balatonské jazero.

Stačí naplánovať a pekný víkend je pred vami.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.