Odborníci sa zhodujú, že veľké upratovanie vášho príbytku by ste mali robiť aspoň dvakrát do roka. Čistá domácnosť je zväčša vizitkou šikovnej gazdinky. Tá sa však určite nenahnevá, ak si jarné upratovanie tentoraz vezmete na starosť vy. Ako sa teda stať mužom snov?

Dôležitá je systematickosť

Aby ste domácnosť dokonale upratali, nemusíte vedieť robiť niekoľko vecí naraz. Stačí, ak si prácu vopred premyslíte a budete postupovať podľa plánu. Vetu „choďte na to od podlahy“ by ste v tomto prípade aplikovať nemali. Práve naopak. Aby bola vaša práca efektívna, začnite pekne zhora dole. Najprv poutierajte prach všade, kde sa dá, aj zabudnuté časti za televízorom očakávajú vašu pozornosť. Potom umyte okná. Vo väčšine domácností je toto najmenej obľúbená činnosť, ale v konečnom dôsledku ide o upratovanie na čerstvom vzduchu a príjemne si pri tom ponaťahujete chrbát a ruky. Po umytí okien môžete aplikovať jednu z rád starých mám: ak ich vyleštíte novinovým papierom, zbavíte sa neželaných šmúh. Nezabudnite na kuchyňu, aj sporák a varič si zaslúžia starostlivosť. Pustiť sa potom môžete do vysávania a umývania podláh. Posledný krok v rámci vášho projektu „čistá domácnosť“ je poriadne vyvetrať a oddýchnuť si na povysávanej pohovke.

Zapojte malých pomocníkov

Ak máte deti, vezmite si ich na pomoc. Určite vám s radosťou pomôžu potešiť maminku. Keby sa im do práce predsa len nechcelo, zmeňte celý proces na zábavnú hru. Deti rady súťažia, preto aj upratovacie úlohy budú brať ako výzvu a práca ich bude baviť. V závislosti od veku im úlohy rozdeľte. Utieranie prachu v nižšie položených miestach či uloženie rozhádzaných vecí do poličiek sú aktivity ako stvorené aj pre mladšie detičky. Starší potomkovia zvládnu vysávanie, leštenie nábytku alebo umývanie podlahy. Na konci nezabudnite vyhlásiť výsledky súťaženia a všetkým zúčastneným poďakujte. A nezabudnite ani na malú odmenu pre každého. Uvidíte, že na ďalšie upratovanie sa deti budú samy tešiť.

Istota je istota

Hoci si dávate na všetko pozor, v zápale upratovania sa môže aj tým najšikovnejším prihodiť nehoda, napr. prasknuté sklo alebo požiar z elektrického skratu. Prípadne spôsobíte škodu susedom. Nezúfajte. Na takéto situácie sa hodí poistenie domácnosti. Ak ho máte uzatvorené, vďaka nemu pokryjete náklady na opravu škôd, ktoré pri upratovaní vznikli. Asistenčné služby vám zas pomôžu v prípade nečakanej situácie, napríklad ak si náhodou zablokujete vstupné dvere či narazíte na nežiaduci hmyz. Osie hniezdo na balkóne radšej sami neodstraňujte a zavolajte si na pomoc profesionálov.

Tajná rada na záver

Ak chcete svoju polovičku potešiť, ale zároveň si netrúfate na svojpomocné upratovanie, máte ešte jednu možnosť. Doprajte jej oddych, po akom túži, napríklad víkend s kamarátkami alebo u rodičov. Vy zatiaľ objednajte upratovaciu službu, ktorá dá vašej domácnosti nový glanc. Aj v oblasti upratovania totiž existujú profesionáli, ktorí vám túto prácu dokážu výrazne uľahčiť. Môžete si od nich nechať upratať byt, dom, ale aj kanceláriu alebo prevádzku. Pracovať pre vás môžu jednorázovo, ale dajú sa najať aj na dlhodobú spoluprácu. Cena upratovacích služieb závisí od viacerých faktorov, najmä však od veľkosti priestoru, ktorý je potrebné upratať.

Ak ste tento článok prečítali až do konca napriek tomu, že patríte k nežnému pohlaviu, určite si predstavujete, aký by to bol krásny pocit, keby váš domov aspoň raz upratal niekto za vás. Skúste teda šťastie, zdieľajte tento článok na sociálnych sieťach a ak sa k nemu váš partner dostane, možno sa váš sen stane skutočnosťou.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.