Predtým, než sa pustíte do kúpy nových pneumatík, by ste mali zvážiť niekoľko vecí. Potrebujete zimné či letné pneumatiky, ako vybrať správnu značku a na čo si dať pozor? Dnešný článok vám pomôže s odpoveďami aj na tieto otázky.

Aký typ pneumatík potrebujem?

Pre skúsených vodičov je rozhodnutie medzi letnými a zimnými pneumatikami absolútne bezproblémové. Začiatočníci s ním však často majú ťažkosti. Aby ste si vedeli vybrať správne pneumatiky pre konkrétne ročné obdobie, musíte poznať ich špecifiká.

Rozpálenú cestu najlepšie zvládnu letné pneumatiky. Ich spracovanie je prispôsobené pre čo najnižší odpor, dezén je nízky a grid, teda vzor nie príliš perforovaný. Jazdiť na nich môžete zhruba od apríla do konca septembra.

Zimné pneumatiky sú určené najmä do mrazivých podmienok. Na snehu či ľade držia auto oveľa stabilnejšie a majú aj kratšiu brzdnú dráhu. Sú vybavené hlbokým dezénom a zloženie gumy je prispôsobené pre mínusové teploty.

Novým trendom sú takzvané celoročné pneumatiky. Tie sú vhodné najmä do regiónov s krátkym zimným obdobím. Auto je s nimi prijateľne stabilné v mokrých aj suchých podmienkach, na blate aj tenkej vrstve snehu. V zime slúžia lepšie ako v lete, ale nie sú plnohodnotnou náhradou zimných pneumatík, preto by ste ich použitie mali zvážiť alebo sa poradiť s odborníkom.

Koľko nových pneumatík potrebujem?

Dostali ste defekt alebo ste si všimli opotrebenie len jedného či dvoch kolies? Aj tieto situácie sa bežne stávajú a je potrebné ich čo najrýchlejšie vyriešiť. V prvom rade by ste mali navštíviť autoservis. Ak ide len o defekt, ten vám rýchlo opravia. Problém však nastáva, ak sa pneumatiky opotrebujú z dôvodu rozladenej geometrie, poškodenia tlmičov či celej nápravy. Tieto poruchy by ste mali opraviť ešte pred kúpou nových kolies, inak skončia rovnako.

V prípade, že vás situácia núti dokúpiť len jednu či dve pneumatiky, vždy sa snažte zaobstarať si rovnakú značku, veľkosť aj typ, aký je na zvyšných (nemenených kolesách). Predídete tak množstvu problémov a aj výber pre vás bude oveľa jednoduchší.

Akú veľkosť by mali mať moje pneumatiky?

Potrebná veľkosť kolies sa dá určiť pomerne jednoducho. Stačí, ak sa pozriete do veľkého technického preukazu. V sekcii Nápravy a políčku Rozmer a druh pneumatík na náprave nájdete niekoľko údajov. Dôležitá je najmä šírka pneumatiky, profilové číslo, index nosnosti a index rýchlosti. Vyberte si vždy pneumatiku, ktorej parametre sa zhodujú s údajmi vo vašom technickom preukaze a nemôžete urobiť chybu.

Akú značku si mám vybrať a na čo si dať pozor?

Pri výbere pneumatík si okrem správneho označenia, druhu a veľkosti dajte pozor aj na značku. Aj keď sa v niektorých kategóriách produktov hovorí, že značka sa prejavuje len na cene a nie na kvalite, pri pneumatikách to rozhodne neplatí. Odporúčame vám kúpiť vždy overené značkové produkty.

Ak chcete pneumatiky, ktoré niečo vydržia, obzerajte sa po tých, ktoré majú na svojej bočnici označenie XL. Ide o pneumatiky so zosilnenou konštrukciou a teda vyšším stupňom nosnosti. Niekedy sa stretnete aj s označením RF.

Posledným, ale veľmi dôležitým prvkom pri výbere nových pneumatík je aj DOT údaj (dátum výroby pneumatiky). Nájdete ho taktiež na bočnici pneumatiky. Ide o štvorčíslie, v ktorom prvé dve čísla vyjadrujú týždeň a posledné dve rok výroby. Pri pneumatikách s označením DOT 4516 je teda dátum výroby 45. týždeň roku 2016.

Kedy mám pneumatiky vymeniť?

Zákon vám udeľuje povinnosť vymeniť pneumatiky za zimné v období medzi 15. novembrom a 31. marcom, alebo keď je na ceste súvislá vrstva snehu a námrazy. Nešetrite na pneumatikách a vymeňte ich včas za vyhovujúce s dezénom zodpovedajúcim ročnému obdobiu. Pneumaiky s hlbokým dezénom zabezpečia, že sa skráti brzdná dráha, auto má na ľade väčšiu stabilitu a súčasne sa pri adekvátnej jazde znižuje riziko šmyku.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.