Máte pocit, že šetrenie v domácnosti je ako boj s veternými mlynmi? Dávate si pozor na výdavky, ale zatiaľ ste to v peňaženke nespozorovali. Na jednej strane šetríte s elektrinou, vodou, v zimných mesiacoch aj s vykurovaním, ale výsledný efekt nie a nie sa dostaviť. Poradíme vám, ako efektívne znížite vaše náklady na domácnosť. Ak to so šetrením v domácnosti myslíte vážne, investujte do kvalitných spotrebičov a materiálov, ktoré vám rokmi prinesú návrat investície vo forme nízkych ročných poplatkov, a tým aj ušetria nemalé peniaze.

Dajte prednosť Áčkam

Kupujete chladničku na jedno použitie? Určite nie. Rátate s ňou na 5 až 10 rokov, možno aj na dlhší čas. A malé rozdiely v spotrebe elektriny sa rokmi nahromadia do veľkých súm. Najväčšie rozdiely v spotrebe energie sú pri chladničkách a mrazničkách. Tie už musia byť, rovnako ako práčky či sporáky v EÚ, povinne označené hodnotením od A (nízka spotreba) po G (vysoká spotreba). Preto sa pri kúpe orientujte na spotrebiče s energetickým štítkom A, prípadne ešte úspornejšie varianty A+ či AAA.

Zabudnite na stand-by režim

Pohotovostný režim pre domáce kino, hraciu konzolu, televízor či notebook spotrebuje ročne množstvo elektriny. Odborníci vypočítali, že až dva jadrové reaktory sú v Nemecku v prevádzke len preto, aby pokryli túto zbytočnú spotrebu. Napríklad nabíjačka, na ktorú nie je pripojený mobil, zvyčajne ďalej spotrebúva elektrinu a mení ju na teplo (vyskúšajte si to). Ak ju teda nechávate v zásuvke aj počas toho, keď zariadenie nenabíjate, míňate tým až 10-krát viac energie, ako je spotreba pri funkčnom nabíjaní. Zaobstarajte si preto elektrickú zásuvku s vypínačom a pripojte k nej čo najviac domácich zariadení. Pomôžete sebe aj životnému prostrediu.

Zaizolujte tepelné potrubia

Ak sú teplovodné potrubia v nevykúrených miestnostiach ako napríklad v pivnici, mali by ste ich starostlivo zaizolovať. Reflexná fólia stojí pár eur, no ročne vám môže ušetriť až niekoľko stoviek. Dokážete ju použiť aj v interiéri umiestnením na stenu za radiátor alebo kachle. Fólia tak odrazí späť do miestnosti až 90 percent tepla.

Vymeňte staré okná za nové

Najmodernejšie okná majú kvalitné rámy, účinnú izoláciu, dvojité sklo s nízkou hodnotou prestupu tepla a priestor medzi nimi je vyplnený plynom s nízkou tepelnou vodivosťou. Za takéto okná si síce priplatíte, ale vložené náklady sa vám počas doby ich životnosti niekoľkonásobne vrátia. Inštaláciou kvalitných okien môžete znížiť tepelné straty až o 70 percent! Aj kvalitná izolácia vonkajších stien, podkrovia a pivnice môže ušetriť viac ako polovicu nákladov na kúrenie.

Myslite aj na bezpečnosť

Investovali ste do moderného vybavenia domácnosti, aby ste zbytočne nepreplácali. Čo však robiť, ak dôjde v domácnosti k havárii? Preto myslite o krok dopredu a poistite si domácnosť. Zvoľte si poistku, ktorej súčasťou sú aj asistenčné služby. Asistencia domácnosti slúži ako okamžitá pomoc pri naliehavých situáciách v domácnosti i v každodennom živote. Asistenčné služby sú poskytnuté pri technickej havárii, zablokovaných dverách, výskyte nežiaduceho hmyzu alebo živočíchov, pri neobývateľnej domácnosti v dôsledku technickej havárie alebo živelnej pohromy. Takto budete mať istotu, že sa máte na koho v nečakanej chvíli obrátiť. Vaše starostlivo vybrané spotrebiče ochránite predĺžením záruky. Predĺženie záruky k domácim elektrospotrebičom vám v prípade poruchy elektrospotrebičov po uplynutí záručnej doby zabezpečí úhradu opravy alebo nákladov na kúpu nového elektrospotrebiča.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.