Madagaskar, jeden z najväčších ostrovov sveta ležiaci v Indickom oceáne, je vďaka svojim výnimočným zvieracím obyvateľom prezývaný aj Ostrov lemurov. Turistov prekvapí nádhernou prírodou, bohatou kultúrou, aj skvelou gastronómiou.

Kedy treba vycestovať

Na ostrove sa striedajú dve ročné obdobia. Obdobie dažďov je od novembra do marca, obdobie sucha od apríla do októbra. Hlavná turistická sezóna je tradične od júla do októbra, čiže ak chcete mať väčší pokoj, oplatí sa vám vycestovať práve na jar. Taktiež letenky zvyknú byť v tomto období lacnejšie.

Čo sa oplatí vidieť

Letí sa do hlavného mesta Antananarivo, v ktorom sa nachádza nádherný palácový komplex, múzeá a trhy plné pestrých výrobkov a suvenírov. Z historického hľadiska je to najzaujímavejšia lokalita ostrova. V minulosti tu totižto stáli kráľovské mestá ríše zvanej Imerina.

Jedným zo symbolov ostrova sú okrem unikátnych lemurov aj vzácne stromy – baobaby. Najkrajšou baobabovou lokalitou je západné pobrežie neďaleko mesta Morondava, kde sa nachádza monumentálna Alej baobabov, ktorú ozvláštňuje typický kolorit – miestni obyvatelia, ktorí na bicykloch a záprahoch smerujú za prácou na ryžové polia.

V juhovýchodnej časti Madagaskaru sa zas rozprestiera Národný park Ranomafana, tropický dažďový prales, ktorý ukrýva vzácne druhy rastlín a živočíchov, vrátane viacerých druhov lemurov.

Vízová povinnosť aj pre deti

Aby ste mohli vycestovať, budete potrebovať platný cestovný pas, vízum, a spiatočnú letenku. Víza je možné vybaviť na ktoromkoľvek veľvyslanectve Madagaskaru, a potrebujú ich aj deti.

Slovenská republika nemá v krajine svoje veľvyslanectvo, teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v Pretórii v Juhoafrickej republike.

Na čo si dať pozor

Dva roky dozadu preletela médiami informácia o epidémii moru na Madagaskare. Znie to síce trochu hrôzostrašne, no v súčasnosti je už prípadov ochorenia na mor oveľa menej, a nie je ani potrebné preventívne užívať antibiotiká. Pred vycestovaním na Madagaskar sa odporúča byť zaočkovaný proti žltej zimnici, žltačke typu A a B, a tiež brušnému týfusu.

Odporúča sa piť balenú vodu, ovocie a zeleninu pred konzumáciou poriadne umyť a olúpať a dávať si pozor na osobné veci.

V prípade zdravotných problémov je vhodné vyhľadať súkromné zdravotnícke zariadenia, ktoré sú na vyššej úrovni. Ak sme vás na exotiku na Madagaskare nalákali, nezabudnite si pred cestou pre istotu vybaviť to najlepšie cestovné poistenie. Napríklad to od poisťovne KOOPERATIVA s názvom Global. V prípade zdravotných problémov vám asistenčná služba poradí, ako postupovať a vyhľadá najbližšie zdravotnícke zariadenie. Šťastnú cestu a príjemné cestovné zážitky.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.