Pravidelná pracovná doba, prestávky, gastrolístky, dvadsať dní dovolenky, nemocenská a odstupné. Ak sa chystáte tohto všetkého vzdať a vymeniť stabilnú prácu za vlastné podnikanie, nasledujúce informácie sa vám budú hodiť.

Podnikateľský plán

Najdôležitejšie je určiť si predmet podnikania, vypracovať podnikateľský plán a vymyslieť vlastné obchodné meno. Určite by ste mali vopred preveriť, či váš obchodný názov v súčasnosti nepoužíva iná spoločnosť na Slovensku, alebo v zahraničí. Overte si aj obsadenosť domény, ktorú plánujete používať. Predídete tak možným ťažkostiam v budúcnosti. Čo najpresnejšie si špecifikujte podnikateľskú činnosť. V žiadosti o zápis do obchodného registra totiž musíte uviesť všetky požadované živnosti. Za každú z nich zaplatíte poplatok formou kolku, pričom úrady rozlišujú, či ide o voľné, remeselné alebo viazané živnosti.

Za každú voľnú živnosť zaplatíte kolok v hodnote 5 eur. Za remeselnú alebo viazanú až 15 eur. Týmto poplatkom sa však môžete vyhnúť, prípadne ich trochu znížiť. Budete však potrebovať Zaručený elektronický podpis (ZPE). Ak žiadosť podáte elektronicky, znížite poplatok z 15 eur na 7,50 eur.

S.R.O. krok za krokom

Spoločnosť s ručeným obmedzením môžete založiť spísaním spoločenskej zmluvy (v prípade, že máte aj obchodného partnera), alebo zakladateľskej listiny (ak sa do podnikania púšťate sami). V prvom prípade by ste si mali preveriť, či váš obchodný partner nefiguruje vo viacerých eseročkách. Podľa zákona totiž môže byť spoločníkom maximálne v troch takýchto spoločnostiach. Ako zakladateľ môžete figurovať nanajvýš v jednej. Nezabudnite aj na úradné overenie podpisov pred notárom alebo na matrike.

Po podpise

Po formálnom podpise zmluvy sa môžete pripraviť na niekoľko ďalších dokumentov. Patrí k nim vyhlásenie správcu vkladu o splatení vkladov, výpis z osobitného účtu správcu vkladu, súhlas vlastníka nehnuteľnosti s umiestnením sídla spoločnosti alebo nájomná zmluva, podpisový vzor konateľa (prípadne spoločníkov), list vlastníctva na nehnuteľnosť, v ktorej bude mať spoločnosť sídlo a súhlas správcu dane so zápisom v obchodnom registri.

Po odovzdaní všetkých dokumentov už stačí splatiť vklad v hodnote 5000 eur. Aj tento krok môžete obísť, ak využijete možnosť kúpy ready-made spoločnosti alebo si zaplatíte založenie spoločnosti na kľúč. Špecializovaná firma si síce zaúčtuje poplatky za vybavenie, vy však získate množstvo času a nebudete nútení viazať vysoký obnos, ktorý sa dá použiť inak.

Konečne podnikáte? Nezabudnite sa poistiť!

Všetko ste podpísali, zaplatili, odovzdali a vaša nová firma je na dosah ruky. Po tom, čo ju úrady zapíšu do obchodného registra, nezabudnite ešte na jednu dôležitú vec – poistenie. V tomto prípade totiž už nejde o to, či poisteniu veríte alebo nie. Keď raz do podnikania investujete, musíte myslieť aj na možné riziká. Na vašu podnikateľskú činnosť bude naviazaných množstvo ľudí a ďalších spoločností. Buďte zodpovedný voči obchodným partnerom i sebe a uzavrite dobré poistenie skôr, než sa stane niečo nepredvídateľné. Ak pri podnikaní využívate motorové vozidlo, nezabudnite na povinné zmluvné poistenie. Rovnako sa vám môže hodiť poistiť si výrobné stroje či zariadenie prevádzky. Ak sa chcete venovať advokácii, daňovému poradenstvu či poskytovať veterinárne služby, zaujímajte sa o poistenie profesijných zodpovedností. Ak sa neviete rozhodnúť pre konkrétnu kombináciu produktov, poraďte sa priamo v poisťovni. Každopádne, byť poistený sa oplatí, a v prípade podnikania dvojnásobne.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.