Väčšina z nás síce zrejme bude tento rok dovolenkovať na Slovensku, zlodejom je však jedno, či ste v Španielsku pri mori, alebo na chate na Orave. Za uplynulý rok zaznamenalo ministerstvo vnútra celkovo takmer 3 700 vlámaní. Čo robiť, aby ste si užili pobyt plný pohody a po návrate domov vás nečakalo nemilé prekvapenie?

Prevencia je základ

Bezpečnostné prvky vás síce budú stáť viac, určite ich však oceníte. Vždy vyberajte kvalitné produkty s certifikátmi, s ohľadom na poistnú zmluvu a krytie. Ak si nemôžete dovoliť nové dvere, stavte na oplechovanie vnútornej strany tých pôvodných. Zabránite tak ich prekopnutiu. Oceľový pás na spevnenie zárubne znemožní vyrazenie, zábrana pántov zas vysadeniu dverí.

Okná účinne ochránite bezpečnostnou fóliou proti rozbitiu. Ak zvažujete kúpu nových, zaobstarajte si vrstvené sklá. Bývate na prízemí alebo prvom poschodí? Okná zabezpečte napríklad okrasnou mrežou. Spoľahlivé sú takisto uzamykateľné kľučky na dverách aj oknách, ktorými zlodej po rozbití skla nepohne.

Udržujte si prehľad o dianí

Priemerne zabezpečený byt zlodej otvorí približne do 5 minút. Podľa rôznych prieskumov sa pritom viac vlámaní odohráva za bieleho dňa, a to najmä pri panelových domoch. Prečo? Dospelí sú v práci, deti v škole či v tábore, alebo je celá rodina na dovolenke. V panelákoch sa tiež bežne pohybuje viac neznámych ľudí. Zlodej je tak menej nápadný, ako keby sa v priestoroch zakrádal nocou. Polícia SR napríklad radí: „Počas dlhšej neprítomnosti požiadajte príbuzných, dôveryhodných známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu.“

V rodinnom dome si môžete pomôcť kamerovým systémom, senzormi alebo alarmom. Ten sa dá pripevniť aj na okná, záznam z kamier môžete sledovať „naživo“ na svojom telefóne v aplikácii. Ak máte v dome cennosti, alebo niečo, čo chcete ochrániť za každú cenu, môžete sa pripojiť na pult centralizovanej ochrany. Keď je pre vás tento typ systémov finančne náročný, zaobstarajte si obyčajnú nálepku s výstrahou, že objekt je pod kamerami napojenými na políciu. Zlodejov to môže zneistiť a odradiť.

Poriadne zamknite

Pýtate sa, kto by si nechal pri odchode na dovolenku odomknutý byt či dom? Zamknúť vchodové dvere je samozrejmosť, no na zvyšok môžeme zabudnúť. V rodinnom dome zväčša podceníme malé strešné či záchodové okná, dvere do pivnice, zadný vchod na záhradu, garáž alebo bránku.

Obyvatelia bytoviek a panelákov si často neuvedomujú, že otvorený balkón či vetranie na okne je pre zlodeja ako pozvanie dnu. A nemusí im prekážať ani vyššie poschodie. Ak máte spoločné priestory so susedmi, zamykajte aj hlavné vchodové dvere. Ochránite nielen seba, ale aj ostatných.

Kľúče neschovávajte, zverte ich blízkej osobe

Kľúčik pod rohožkou, v kvetináči, pod soškou, v topánke, za skrinkou s elektrinou či pod kameňom. Podobný scenár je, zdá sa, povedomý viacerým z nás. Snaha o praktické schovanie kľúča pre známych alebo pre prípad, že si ten svoj zabudneme, sa často končí vykradnutím. „Originálne“ miesta na úkryt sú priam vystrihnuté z učebnice pre zlodejov. Mali by byť skôr príkladom toho, kam kľúče neschovávať.

Radšej ich priamo odovzdajte osobe, ktorá ich bude počas vášho odchodu potrebovať. Nevyrábajte zbytočne veľa kópií a dobre zvážte, či ide o dôveryhodného človeka. Najbližšia rodina či dlhoročný priateľ je vždy lepší nápad ako sused, s ktorým ste sa párkrát rozprávali vo výťahu. Po svojom návrate si kľúče vypýtajte čím skôr naspäť.

Smutný manželský pár sedí v obývačke bytu, ktorý vykradli zlodeji.
Nezabudnite mať svoju domácnosť poistenú. (Foto: Freepik)

Cennosti si dajte do bezpečia

Máte doma väčšiu hotovosť alebo drahé šperky? Určite ich nezhromažďujte na jednom mieste! Ak by sa už aj zlodejovi podarilo do vášho bytu či domu vlámať, našiel by poriadny poklad. To všetko pritom bez väčšej snahy. Cennosti, peniaze a dôležité doklady si uschovajte do trezora. Požiadať o úschovu môžete aj niekoho z blízkych. Zvážiť môžete aj bezpečnostnú schránku v banke.

Vzbuďte dojem, že je niekto stále doma

Mnohí z nás majú vo zvyku pred dlhším odchodom svoj domov úplne zadebniť. Zatiahneme rolety, v rodinnom dome vypneme automatický postrek, osvetlenie alebo pozakrývame záhradný nábytok. Lenže prázdnotou zívajúci priestor je pre zlodejov hotový magnet. Vyhrajte nad nimi svojou prezieravosťou a pripravte sa na ich taktiky. Ak je to len trochu možné, nechajte veci tak, ako keby ste išli len klasicky do práce.

V obchodoch s elektronikou tiež dostať kúpiť špeciálne spínacie zásuvky s časovačom. Keď do nich pripojíte rádio alebo malú stolovú lampu, rozsvieti sa podľa nastavenia. Vyvarujte sa aj plnej poštovej schránky.

Poistite svoj domov – aj seba

Mať svoju nehnuteľnosť poistenú proti krádeži, vandalizmu, ale aj nečakanej živelnej pohrome, sa oplatí. V prípade problémov vďaka tomu zmiernite finančný dosah škody – ak by sa k vám napríklad vlámal zlodej, škody, ktoré spôsobí, vám preplatí poisťovňa. S poistkou Bezstarostný domov od poisťovne Kooperativa vás teda nočné mory zo sna nezobudia. Ani na dovolenke, a ani po nej. Uzavriete ju pritom jednoducho aj cez internet. Poistiť môžete rodinný dom, byt, chatu alebo garáž, v rámci domácnosti zas vybavenie, hodnotnejší nábytok či elektroniku.

Pri dlhšom vycestovaní do hôr alebo zahraničia je samozrejmosťou cestovné poistenie. V prípade nehody či úrazu vám ušetrí množstvo starostí. Rovnako ho vybavíte aj online, bez nutnosti chodiť do pobočky.

Čo robiť, ak vás vykradli?

Ak ste po návrate z dovolenky našli byt či dom hore nohami, okamžite privolajte políciu a informujte svoju poisťovňu. Ďalej polícia SR radí:

  • buďte opatrní, páchateľ môže byť stále v byte,
  • nevstupujte, a ak áno, ničoho sa nedotýkajte, aby ste nezničili stopy,
  • pri ohliadke miesta činu sa držte pokynov policajtov a buďte nápomocní,
  • dôležité je byt opäť zabezpečiť.

POISTITE SVOJU DOMÁCNOSŤ