Jeseň so sebou okrem spadnutého lístia prináša aj úpadok našej imunity a s ním spojené neslávne chrípkové obdobie. Účinným spôsobom, ako s chrípkou bojovať, je očkovanie, o ktorom však koluje množstvo negatívnych informácií. Ktoré mýty o chrípke sú však pravdivé?

Je chrípka skutočne nebezpečná?

Chrípka je vysoko nákazlivé a rýchlo sa šíriace infekčné ochorenie dýchacích ciest. Šíri sa kvapôčkovou infekciou – teda vzduchom, a to najmä pri kašľaní a kýchaní postihnutého človeka. Každý rok sa vírusom chrípky nakazí vyše 60 % nášho obyvateľstva, no napriek tomu je táto diagnóza verejnosťou stále podceňovaná. Mnoho ľudí zastáva názor, že sú silní a určite chrípke odolajú, prípadne, že je ľahšie chrípku prekonať, ako sa nechať proti nej zaočkovať. K podobným „protiočkovacím“ názorom prispieva aj fakt, že v súčasnosti kolujú rôzne mýty a fámy o nepriaznivých účinkoch očkovacích látok na organizmus človeka. Treba však mať na pamäti, že chrípkou sa môže nakaziť ktokoľvek a kedykoľvek a jej priebeh môže byť skutočne závažný, v niektorých prípadoch až život ohrozujúci. Ohrozenou skupinou sú najmä ľudia s oslabenou imunitou, malé deti, tehotné ženy, starší ľudia a takisto pacienti trpiaci srdcovo-cievnymi, pľúcnymi či metabolickými ochoreniami.  

Môže očkovanie spustiť chrípku?

Chrípka prichádza neohlásene a nárazovo. Bolesti hlavy, hrdla, svalov a kĺbov, únava, kašeľ, zimnica a vysoké horúčky sa objavujú už po 1-2 dňoch od infikovania sa a vyžadujú si liečebný režim. Očkovanie proti chrípke však môže všetkým týmto príznakom a samotnej chorobe účinne predísť. Je však potrebné vykonať ho včas, ešte pred vypuknutím chrípkovej sezóny, aby sa stihli človeku vytvoriť v tele potrebné protilátky. Azda najčastejším mýtom je, že samotné očkovanie môže spôsobiť chrípku. Toto však možné nie je. Vakcína totiž obsahuje neaktívne zárodky vírusu, ktoré nie sú schopné aktivovať chorobu. V prípade, ak človek ochorel do 12 dní od vakcinácie, dôvodom je zrejme fakt, že už počas očkovania v sebe nosil vírus, prípadne ochorel na iný typ respiračného ochorenia, ktorý nebol súčasťou vakcinačnej látky. Vakcína totiž chráni len pred samotnou chrípkou, ktorej kmene sú v danom období aktívne.

Je pravidelné očkovanie nevyhnutné a bezpečné?

Chrípkový vírus je veľmi premenlivý a podľa toho sa každoročne aj upravuje zloženie vakcín. Z tohto dôvodu je nevyhnutné absolvovať očkovanie každý rok, nakoľko sú vakcinačné látky každoročne modifikované. Poctivé umývanie si rúk či nosenie rúška znižujú riziko ochorenia, no najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je práve očkovanie. Chránite tak nielen seba, ale i svoje okolie, nakoľko vďaka vakcíne nebudete nositeľom vírusu. Ďalším mylným faktom je, že vakcína obsahuje neprospešné látky, ktoré môžu vyvolať rad vedľajších účinkov vedúcich až k vzniku závažných ochorení. Treba však konštatovať, že doposiaľ nebola zistená žiadna priama súvislosť medzi vznikom iného ochorenia a podaním vakcíny. Možné vedľajšie účinky sú však prirodzeným javom tak, ako pri akejkoľvek inej medikamentóznej liečbe. Môže sa vyskytnúť drobné začervenanie a opuch v mieste vpichu, prípadne únava a bolesť hlavy. Tieto prejavy však zhruba do dvoch dní ustúpia, na rozdiel od omnoho dramatickejšieho a dlhodobejšieho priebehu chrípky.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.