Zrak je bezpochyby zmysel, ktorý k životu potrebujeme najviac. Napriek tomu je ochrana zraku jednou z posledných vecí, na ktoré myslíme najmä počas leta. Škodlivé UV žiarenie však nie je jediným elementom, ktorý môže ohroziť váš zrak.

Nezabúdajte na slnečné okuliare

Je takmer samozrejmé, že počas leta pokožku natierame ochranným opaľovacím krémom. Ale čo naše oči? Škodlivé UV-B žiarenie a čoraz agresívnejšie slnko im nepomáhajú, práve naopak. Účinnou ochranou, okrem klobúka či čiapky, sú slnečné okuliare s ochranným UV filtrom. Pri ich kúpe si všímajte najmä stupeň UV ochrany – najbezpečnejšie pre vaše oči sú okuliare s označením UV 400.

Nepodceňuje silu ochrany slnečných okuliarov. Škodlivé UV žiarenie totiž preniká aj cez oblaky, preto sa nedajte oklamať a radšej ich noste stále so sebou. Rovnako nezabúdajte na svoje deti, ich očká sú citlivejšie. Ak im detské okuliare nie sú po chuti, mali by mať na hlave aspoň klobúčik, ktorý vytvorí v očnej zóne tieň.

Dajte si pozor na chlór v bazénoch

Jednou z vecí, kvôli ktorým sa tešíme na leto, je práve šantenie vo vode. Dôležité je však myslieť aj na oči. Najmä chlórová voda v bazénoch dráždi nielen oči, ale aj pokožku. Chlór sa totiž vo vode spája s látkami, ktoré sa snaží zničiť. Na tieto zlúčeniny reagujú oči začervenaním a pálením. Preto je ideálne oči pod vodou neotvárať, alebo nosiť plavecké okuliare.

Príčinou nespavosti môžu byť namáhané oči

Slnko nie je jediným zdrojom škodlivého svetla, ktoré ničí náš zrak. Ak trávite priveľa času pred monitorom, patríte do rizikovej skupiny. Prečo? Môže za to tzv. modré svetlo, ktoré za normálnych okolností škodlivé nie je: Počas dňa dáva telu signál, aby zostalo bdelé. Aj monitory počítača vysielajú modré svetlo. V tomto prípade svetlo preniká až na sietnicu, ktorú poškodzuje a zároveň zastavuje produkciu melatonínu (hormón, ktorý nám umožňuje zaspať). Ak sa tento hormón neuvoľní, výsledkom je nespavosť a prehadzovanie sa v posteli.

Iným výsledkom pridlhého pozerania do monitoru môže byť tzv. syndróm suchého oka. Často sa stáva, že pri sústredení sa na dej na monitore zabúdame žmurkať. Oko tak nie je zvlhčované slzným filmom ako za normálnych okolností, je vysúšané a páli.

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. O zrak sa musíme starať neustále, nielen v prípade, že lekárska prehliadka objaví problém. Myslite na to aj počas letných dovoleniek, kedy je riziko úrazu vyššie.

Okrem kvalitných slnečných okuliarov, pokrývky hlavy a dobrého opaľovacieho krému myslite aj na kvalitné cestovné poistenie. Môžete tak eliminovať škody v prípade nečakanej situácie. Prajeme vám príjemne strávené leto. 😊

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.