V jednoduchosti je nevídaná krása. Toto by sa dalo povedať aj o slovenských drevených kostoloch, ktoré odrážajú život ich staviteľov. Jednoduchý, no krásny. Urobte si s nami výlet po Slovensku za tými najkrajšími pamiatkami – slovenské drevené kostoly.

Drevené kostoly

Na Slovensku sa podľa oficiálnych zdrojov nachádza 60 drevených kostolov. My sa dnes v našom zozname pozrieme na 2 najstaršie zo zoznamu (Hervartov a Tvrdošín) a  artikulárne, z ktorých sa dodnes zachovalo len 5 (Istebné, Sv. Kríž, Leštiny, Kežmarok a Hronsek).

drevené kostoly
slovenské drevené kostoly

Prečo sa vybrať na výlet práve za slovenskými drevenými kostolmi? Pretože sú to jedinečné stavby, postavené podľa artikul (za špecifických podmienok) na našom území. Artikulárne kostoly boli poväčšine postavené na ťažko prístupnom teréne, či v kopci a hlavne bez použitia jediného klinca, čo ich robí klenotmi ľudovej architektúry.

Hervartov – najstarší drevený kostol

Kostol sv. Františka z Assisi sa nachádza na východnom Slovensku v oblasti Šariš a od roku 2008 je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.  A to, že je najstarší spomedzi drevených kostolov na Slovensku potvrdzuje aj rok jeho postavenia, okolo 1 500. Je postavený v gotickom štýle, veľkolepý tak zvonku, ako aj zvnútra. Pri jeho návšteve by vás mohli zaujať veľkolepé a netradičné gotické maľby.

Tvrdošín – historický skvost na Orave

Ak sa vydáte na sever,  určite zavítajte aj do Tvrdošína. Gotický kostol Všetkých Svätých taktiež stojí za návštevu. Je krásny navonok a bohatý vo vnútri. Oči určite poteší barokový oltár aj renesančná kazateľnica. Je najstaršou zachovalou pamiatkou mesta. V roku 1993 bol kostol renovovaný a za túto prerábku si vyslúžil cenu EUROPA NOSTRA, čo je prestížne ocenenie federácie kultúrneho a prírodného dedičstva v Európe.

Istebné  – malebný kostol na Orave

V kostole v Istebnom sa dodnes slúžia bohoslužby, môžete ho však navštíviť aj ako turista. V kostole sa nachádzajú vzácne a nevídané historické maľby a taktiež rarita, drevený kalich, ktorý je symbolom majetne chudobného, no duchovne bohatého ľudu Oravy v tých časoch. Keďže kostolík svojimi rozmermi nepostačoval kapacitám, v roku 1731 bol prestavaný a rozšírený.

Sv. Kríž – najväčšia drevená stavba

Evanjelický artikulárny kostol vo Sv. Kríži patrí medzi najväčšie drevené stavby v strednej Európe. Zaujímavosťou kostola je pôdorys v tvare kríža a kapacita až 6 000 návštevníkov. Odporúčame venovať dostatočný čas interiéru kostola, nakoľko ho zdobí neobyčajne krásne drevené barokové zariadenie. Aj napriek tomu, že artikulárny kostol by nemal podľa pravidiel (artikúl z roku 1681) mať postavenú zvonicu, tento vo Sv. Kríži ju postavenú má, pretože pristavená bola neskôr.

Leštiny – na Orave

Krásny, farebný zvnútra a postavený v krásnom prostredí na kopci. Kostol v Leštinách je známy nielen tým, že je tak, ako každý artikulárny kostol postavený bez jediného klinca, no bol v ňom pokrstený slávny slovenský básnik Pavol Országh Hviezdoslav. Interiér je bohato vymaľovaný a pôsobí naozaj veľkolepo.

Kežmarok – v meste

Drevený kostol v Kežmarku má ako aj ostatné drevené stavby, nádherné priečelie. Veľkou nádherou kostola je organ s drevenými píšťalami. Odporúčame návštevu kostola spojiť aj s koncertom. Zvuk dreveného organu  sa v kostole nádherne nesie.

Hronsek – na strednom Slovensku

Má krásne prostredie a dostať sa k nemu nie je jednoduché. Pred návštevníkmi sa skrýva medzi veľkými košatými lipami. Kostol má 1 100 miest na sedenie a taktiež odporúčame návštevu spojiť s koncertom. V kostole ešte dodnes bývajú svadby a tú snáď najznámejšiu tam mal práve Andrej Sládkovič s Júliou Sekovičovou, ktorá pochádzala práve z Hronseku. Ak už budete pri kostole, určite choďte nazrieť aj do vnútra. Kostol je síce väčšinu času zavretý, no kostolníčka, ktorá býva hneď vedľa, vám rada spraví prehliadku, stačí zazvoniť. 🙂

Prajeme Vám krásne chvíle pri objavovaní Slovenska.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.