Slovensko možno nemá skutočné more, no ponúka more čarokrásnej prírody. Môžeme byť hrdí na naše vysoké štíty hôr, impozantné jaskyne, liečivé pramene, rieky a jazerá, hrady, zámky, kaštiele a nespočet kultúrnych pamiatok dýchajúcich históriou. My sme pre vás vybrali päť najzaujímavejších lokalít, ktoré sa toto leto rozhodne oplatí navštíviť.

.. s vrchmi ako sa patrí

Vysoké či Nízke, oboje stoja za to. Ak nie ste ortodoxný chytač bronzu na pláži a pohybujete sa radšej na súši ako vo vode, je pre vás dovolenka v Tatrách tým pravým orechovým. Nielen v zime s lyžami na nohách, ale i v lete vám dozaista vyrazia dych vysoké štíty hôr, voľne pobehujúce kamzíky , čistý vzduch a horské slniečko. Ak vám v žilách koluje adrenalín, určite vyskúšajte bikeparky alebo vzrušujúce jazdy lanovkou k Chopku či Lomnickému štítu.

Skutočný Slovenský raj

Pomenovanie nie je náhodné. Slovenský raj je naozaj rajom na zemi. Náš najmladší národný park ponúka nezabudnuteľný zážitok z krásy panenskej prírody. Husté smrekové lesy, krištáľovo čisté riečky a vodopády, cez ktoré sa brodíte strmými chodníkmi a rebríkmi, premieňajú bežnú turistiku na skutočné adrenalínové dobrodružstvo.

Pestré Bojnice

Ak hľadáte miesto, kde si výborne oddýchne a zároveň sa zabaví celá vaša rodina, určite vsaďte na Bojnice. Toto malé kúpeľné mestečko sa pýši nielen liečivými prameňmi a rekondičnými pobytmi, vďaka ktorým nadobudnete stratenú silu, ale i čarovným historickým zámkom. Každoročne sa na pôde tohto bývalého Pálffyovského sídla koná populárny Festival duchov a strašidiel, Supernoc na zámku a ďalšie atraktívne letné podujatia. Mimoriadne obľúbenou je aj Bojnická ZOO, ktorú si zamiluje celá vaša rodina vrátane jej najmenších členov.

Slovenský kras a jeho jaskyne

Krása ukrytá pod zemou, aká sa len tak nevidí. Vedeli ste, že Slovensko je jednou z mála krajín, ktorá sa môže popýšiť bohatou „zbierkou“ jaskýň? Dobšinská ľadová jaskyňa s ľadovcovou výzdobou, Domica, Gombasecká jaskyňa s vápencovými útvarmi, Ochtinská aragonitová jaskyňa a mnoho ďalších nám poskytujú skutočný dôvod na hrdosť. Mimoriadnu cennosť tohto nášho prírodného dedičstva dokazuje aj fakt, že jaskyne Slovenského krasu boli v roku 1995 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Tak už viete, kam sa ukryť pred horúcimi letnými dňami?

Čičmany

Ak sa túžite prechádzať dedinkou, ktorá je akoby vystrihnutá z rozprávkovej knižky, určite zamierte smerom na Žilinu do malebných Čičmian. Starobylé dreveničky a chalúpky bohato zdobené bielym výšivkovým motívom, miestny folklór a tradičné kroje vo vás rozdúchajú oheň pravého slovenského lokálpatriotizmu. Ochutnávku poctivej slovenskej bryndze považujte za samozrejmosť.

Dobrá rada na záver

Nech už sa toto leto vyberiete kamkoľvek – či už zdolávať vysoké štíty majestátnych Tatier, splavovať rieky alebo blúdiť pomedzi jaskynné kvaple, pamätajte na bezpečnosť . Nie každý výlet sa zaobíde bez menších, či väčších nepríjemností. Pred cestou, aj keď len po Slovensku, sa preto neváhajte poistiť.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.