Postavili ste dom, či kúpili nový byt? Všetky veľké rozhodnutia by mali zostať chránené, rovnako ako vaša rodina. Poistenie nehnuteľnosti k hypotéke je samozrejmou ochranou, no mysleli ste aj na poistenie domácnosti? Aký je medzi nimi rozdiel?

Poistiť domácnosť či nehnuteľnosť? Aký je v tom rozdiel?

Pri výbere poistenia bývania sa stretnete s dvomi možnosťami – poistenie domácnosti alebo nehnuteľnosti. Základný rozdiel v predmete poistenia je v hmotných veciach. Ak sa rozhodnete poistiť domácnosť, toto krytie sa vzťahuje na všetky hnuteľné veci vo vnútri budovy – to znamená všetko od nábytku, potrieb do domácnosti, cenností, elektroniky až po oblečenie.

Poistenie nehnuteľnosti zas kryje škody, ktoré sú spôsobené na budove ako takej – to znamená obvodové múry, okná, strechu či stavebné úpravy. Poistiť si môžete napríklad aj altánok v záhrade, garáž alebo bazén.

Inak povedané, ak nastane situácia, že vám zlodej pri krádeži rozbil okno, poistenie nehnuteľnosti pokryje škody za túto škodu. Poistenie domácnosti zas pokryje  škody za odcudzený alebo zničený majetok.

V základnom poistení domácnosti je takmer všetko, čo sa týka vybavenia domu alebo bytu. V prípade poistenia nehnuteľnosti je v poistnej sume zahrnuté poistenie obývaného i neobývaného objektu, rekreačnej budovy aj vedľajších stavieb (hospodárska budova, kôlňa či letná kuchyňa alebo sklad).

Kedy poisťovňa budovu nepoistí?

Vo všeobecnosti ide o niekoľko prípadov, kedy poisťovňa odmietne uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti:

  • ak je stavba poškodená, alebo zničená,
  • ak nie je objekt obývaný lebo je opustený

Drahšie je poistenie víkendovej domácnosti, ktorá nie je trvalo obývaná. Stáva sa totiž rizikovou z pohľadu krádeží.

Ak sa nehnuteľnosť nachádza v záplavovej oblasti, budovu si ako fyzická osoba poistíte, no poistenie vám platiť nebude, ak je zmluva dojednaná 10 dní pred vznikom povodne.

Nezabudnite na poistenie zodpovednosti za škodu

Prasklo vám doma potrubie a vytopili ste susedov? Ak máte poistenie zodpovednosti za škody, nemusíte sa báť, že vaše úspory pôjdu na opravu susedovho príbytku. Škody spôsobené na cudzom majetku pokrýva poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členmi vašej domácnosti alebo zodpovednosť z vlastníctva nehnuteľnosti.

Na čo si dať pozor

Pred uzatvorením poistenia si dôkladne preštudujte podmienky zmluvy a majte na pamäti, že správne stanovenie poistnej sumy je veľmi dôležité. Poistná suma v poistení domácnosti by mala byť súčtom všetkého vybavenia v domácnosti. Ak by vám požiar zničil kompletné vybavenie domácnosti, tak vám poisťovňa vyplatí len tú sumu, na ktorú máte domácnosť poistenú. Aj to len v niektorých prípadoch, v závislosti od danej poisťovne.

Poistenie spoluúčasti na škodách nemusí byť vždy samozrejmosťou základného balíka. Domácnosť si môžete poistiť so spoluúčasťou alebo bez nej.

Poisťujete pivnicu? Takýto objekt je možné poistiť len v prípade, ak sú dvere pevné, vyplnené a je možné ich riadne zamknúť.

Ideálna je kombinácia

Ak zvažujete, ktorý typ poistenia zvoliť, rozhodnite sa pre obidve. Prečo? V prípade prírodných katastrof si živel nevyberá, či zasiahne stenu, alebo poškodí interiér. Preto je dobré pre istotu rozložiť riziko a poistiť domov proti všetkým možným škodám.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.