Ak patríte k tisícom rodičov, ktorých deti bombardujú snami o ďalekých krajinách, tento článok si prečítajte až do konca. Vysvetlíme vám, prečo je nechať deti vyletieť z hniezda to najlepšie, čo môžete urobiť.

 Dvadsiateprvé storočie so sebou okrem iného pre Slovensko prinieslo vstup do Európskej únie, schengenského priestoru a s tým spojené zrušenie hraníc. Cestovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Desiatky agentúr ponúkajú mladým ľuďom možnosť vydať sa do zahraničia na výmenný študijný program, za prácou v rámci programov „work and travel“ alebo si jednoducho vyraziť na výlet s priateľmi spoznať svet. Odvážnejší si cestu do zahraničia dokonca zorganizujú sami. Pre mnohých rodičov je rozhodnutie pustiť dieťa do cudzej krajiny, či už na krátku, alebo dlhšiu dobu, náročným rozhodnutím. Sprevádzajú ich obavy, či to dieťa zvládne či bude v bezpečí. Čítajte nasledujúce riadky, pokúsime vám rozhodovanie uľahčiť. Prečo teda nechať dieťa cestovať samé?

Osamostatní sa

Hodím ťa do vody, naučíš sa plávať. V duchu tohto hesla sa aj vaše dieťa naučí, ako sa o seba samostatne postarať. Deti niekedy vnímajú svet okolo seba ako prechádzku ružovou záhradou, no život je aj o krízových situáciách, ktoré v zahraničí môžu vzniknúť. A veľmi pravdepodobne aj vzniknú. Môže ísť o  problémy každodenného života, problémy s prácou, ubytovaním alebo o čokoľvek iné. Snáď nič iné nezocelí mladého človeka tak, ako riešenie viac či menej zložitej situácie. Musí si poradiť sám. S postupným naberaním skúseností sa bude navyše každý ďalší problém riešiť ľahšie a z vášho dieťaťa sa stane „dospelák“.

Naučí sa hospodáriť s peniazmi

Stavať základy hospodárenia viete u svojej ratolesti už od útleho detstva. Vreckové, ktoré ste svojmu dieťaťu dávali a jeho šetrenie na kúpu veci, po ktorých detské srdce pišťalo, mu určite dalo perfektné základy. Zarobiť si svoje peniaze, vlastnou drinou a intelektom, to je už ale niečo úplne iné. Ak aj váš potomok nejde do zahraničia na letnú brigádu, ale len na krátku dovolenku, určite ho to v hospodárení s peniazmi mnohému naučí.

Zlepší si jazyk

Pri kratších výletoch ani tak nejde o dramatické rozšírenie slovnej zásoby, ako skôr o osmelenie sa komunikovať v cudzom jazyku. Pri dlhších pobytoch je to už samozrejme o inom. Záleží aj na tom, či ide do zahraničia človek sám a je nútený komunikovať s cudzincami, alebo ide s partiou kamarátov, komunikuje len s nimi a spoliehajú sa jeden na druhého. Pre zlepšenie jazyka je samozrejme lepšou voľbou dlhší pobyt bez kamarátov.

Spozná nové kultúry

Každá krajina je svojím spôsobom zaujímavá a inšpiratívna. Každá cesta za hranice búra predsudky, rozširuje obzory a učí jednotlivca nové veci. Spoznať nové kultúry, jedlá, zvyklosti a tradície je pre každého (nie len mladého) človeka obrovskou školou. Naučí sa o veciach rozmýšľať z rôznych uhlov pohľadu. To čo napríklad v Európe berieme ako úplne bežné, môže byť v Ázii chápané úplne inak. Dovoľte svojmu dieťaťu vycestovať a verte, že skúsenosti, ktoré nazbiera ho obohatia na celý život.

Získa zahraničných priateľov

Mladí často virtuálne nadväzujú kontakt s rovesníkmi po celom svete. Osobný kontakt, spoločnými zážitkami nadobudnuté priateľstvo, však znamená oveľa viac. Mať široký okruh priateľov a známych sa v dnešnom svete môže hodiť oveľa viac ako akékoľvek vzdelanie. Vaše dieťa má celý život pred sebou a nikdy neviete, kedy mu známi zo zahraničia môžu byť nápomocní.

Naučí sa konať v časovom strese

Život v zahraničí, najmä vo veľkých mestách, je rýchly. Mestá ako Londýn a Paríž, Sydney alebo Singapur sú preplnené ľuďmi na eskalátoroch, naskakujúcimi na metro alebo utekajúcimi za taxíkmi. Ak si vaše dieťa vyberie niektorú zo vzdialenejších či kultúrne odlišných krajín, taktiež sa bude musieť prispôsobiť miestnym zvyklostiam. Časté cestovanie človeka naučí veľkej flexibilite, odolnosti, ale aj schopnosti zbaliť si cestovný kufor v priebehu piatich minút.

Získa zážitky na celý život

Posledný a najdôležitejší bod. Ak nebude človek cestovať v mladom veku, neskôr si na to už nemusí nájsť dostatok času. Obmedzovať ho budú pracovné povinnosti, rodina, deti. Nechajte teda svoje dieťa cestovať do sýtosti. Na cestách po svete uvidí nádherné výtvory prírody aj človeka a zažije veci, o ktorých by sa mu doma mohlo iba snívať.

Napriek všetkým týmto argumentom chápeme, že sa o svoje dieťa bojíte. Ak mu však na cestu životom zbalíte dobrú výchovu, vzdelanie, potrebnú sebadôveru a samostatnosť, malo by si v zahraničí hravo poradiť. Čo preňho (a aj pre zmiernenie vášho strachu) môžete urobiť navyše je, že mu zabezpečíte kvalitné cestovné poistenie. Samozrejmosťou by malo byť aj pripoistenie batožiny a cenných vecí. Poistenie pomôže vyriešiť aj finančné následky nepríjemnej situácie (napr. strata, krádež, poškodenie vecí a pod.). Pri výbere poistenia si nechajte poradiť od zástupcov poisťovne, aby poistka pokryla aj plánované činnosti pri brigádach a športe.Prekonajte teda svoj strach a dovoľte mu cestovať. V budúcnosti vám za to určite poďakuje.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.