Počas letnej dovolenky sa ľahko stane, že stratíte pozornosť či ostražitosť. Nemusí sa vám to však vyplatiť. Čo robiť, keď v zahraničí prídete o doklady, finančnú hotovosť alebo vás o ňu pripraví vreckár? 

Zistite, čo všetko vám chýba

Základná rada na úvod – hlavne žiadnu paniku. Nech už dovolenkujete v Chorvátsku, v Alpách alebo na Havaji, vždy sa po strate alebo krádeži najskôr zastavte na pokojnom a bezpečnom mieste. Zrekapitulujte si, čo sa vlastne stalo a čo konkrétne vám chýba. Zamyslite sa, či ste napríklad doklady nemohli nechať v inej kabelke, nohaviciach v hotelovej izbe, prípadne či ste naozaj mali vo vrecku takú sumu, aká vám teraz chýba. 

Ako a kde požiadať o náhradný doklad?

Ak ste vylúčili iné možnosti a naozaj ide o stratu či krádež dokladov – občianskeho preukazu či pasu, určite kontaktuje miestnu políciu, ktorá vám vydá potvrdenie o nahlásení. Následne to telefonicky oznámte zastupiteľskému úradu Slovenskej republiky v danej krajine, ktorý vám poskytne informácie o ďalšom postupe. Kontakty na ne nájdete aj na webe ministerstva zahraničných vecí. Tento kontakt si pre istotu poznačte ešte vopred, môže sa zísť aj v iných prípadoch.

Nezúfajte, nepokazili ste si práve celú dovolenku. Na úrade vám vydajú náhradný doklad, s ktorým sa vrátite aj naspäť domov. Žiadosť o náhradný cestovný doklad však musíte podať osobne. Ak ste prišli o občiansky preukaz s čipom, na ktorom máte nahraté certifikáty slúžiace na kvalifikovaný elektronický podpis, zavolajte na príslušné policajné riaditeľstvo v mieste svojho trvalého pobytu a požiadajte o ich zrušenie.

Ministerstvo zahraničných vecí tiež odporúča urobiť si pred cestou fotokópiu údajovej strany pasu alebo občianskeho preukazu spolu s telefónnym číslom a adresou zastupiteľského úradu SR v danej krajine. Nezabudnite ich však uložiť na iné miesto ako ostatné doklady. 

Krádež peňaženky z ruksaku.
(Foto: Adobe Stock)

Stratu nahláste vždy

Ste na dovolenke v rámci schengenu? Ak si poviete, že stratu hlásiť netreba, veď vás nik kontrolovať nebude, robíte veľkú chybu. Za nenahlásenie straty či odcudzenia pasu vám hrozí pokuta do výšky 331 eur a váš doklad môže byť dokonca zneužitý. Z toho môžu plynúť ďalšie nepríjemnosti a komplikácie, ale nahlásením straty dokladu minimalizujete možnosti jeho zneužitia. Vždy platí – nahlásiť, a to čo najskôr. Preto to radšej neodkladajte a konajte hneď. Ak náhodou pôvodný doklad nájdete, nepoužívajte ho a odovzdajte polícii.

Komplikácie s vodičským preukazom

Pri strate či odcudzení vodičského preukazu v zahraničí nastáva pomerne zamotaná situácia. Slovenské veľvyslanectvá ani konzuláty nie sú totiž oprávnené prijímať žiadosti o vydanie dočasného dokumentu. Obráťte sa preto na políciu v danej krajine a na príslušné zastupiteľstvo Slovenska v zahraničí, ktoré overí, či máte právoplatné povolenie viesť motorové vozidlo. 

Na základe potvrdených informácií vám následne miestna polícia môže vystaviť dočasný doklad. Ten však platí iba v krajine, kde sa práve nachádzate. Ak budete prechádzať inými štátmi, môže sa podobný postup opakovať a vás čakajú ďalšie telefonáty. Preto radšej vopred znovu kontaktujte úrady a celú situáciu im vysvetlite. Ušetríte si tak problémy v prípade, že to risknete a náhodou vás zastaví polícia – bez dokladov.

Majáky na policajnom aute.
(Foto: Adobe Stock)

Ak ste prišli o kartu, volajte do banky

Pokiaľ vás okradli o peniaze, určite kontaktujte miestnu políciu. V niektorých krajinách sa stáva, že policajti sa snažia uľahčiť si robotu. Ako? Menšie krádeže jednoducho zľahčujú, no určite trvajte na tom, aby vám o krádeži vydali riadne potvrdenie. Ak vás zlodej pripravil o platobnú kartu, váš prvý telefonát by mal smerovať do vašej banky, nech kartu okamžite zablokuje. Mohol by vám totiž vyrabovať ešte aj bankový účet. 

Myslite na cestovné poistenie ešte pred odchodom

Nepríjemné situácie vás budú stáť peniaze aj čas. Ak si chcete ušetriť ešte väčšie starosti, pred cestou do zahraničia si vybavte spoľahlivé cestovné poistenie. V poisťovni Kooperativa sa môžete poistiť aj proti strate dokladov. Navyše, keď sa stane nejaká nepríjemná udalosť, máte k dispozícii 24 hodín denne asistenčnú službu. Tá vám pomôže zorientovať sa a problém vyriešiť. To počas nepríjemných a stresujúcich chvíľ určite oceníte, aby ste sa čo najskôr mohli vrátiť k dovolenkovému relaxu.

VIAC O CESTOVNOM POISTENÍ