Túžba po dokonale opálenej, bronzovej pokožke je mnohokrát silnejšia než zdravý rozum. Dlhodobý pobyt na priamom slnku, nedostatočná ochrana opaľovacími prípravkami, či predispozícia ku kožným ochoreniam nám však môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. 

Prečo sú slnečné lúče nebezpečné?

Časy, kedy bola alabastrovo biela pokožka symbolom vznešenosti a krásy, sú už dávnou minulosťou. Súčasným trendom je do bronzova opálená pokožka, bez ktorej si svoje telo, najmä v letnom období, už ani nevieme predstaviť. V snahe dosiahnuť vytúžené letné opálenie sa preto nebránime dlhodobo vystavovať slnečným lúčom, ktoré sú však čoraz agresívnejšie a nebezpečnejšie. Aj vy sa pýtate, prečo je tomu tak? Odpoveď je vcelku jednoduchá. Vplyvom rôznych chemikálií a plynov (najmä freónov, ktoré produkujú napríklad aj mnohé chladničky či klimatizačné zariadenia), sa narúša ochranná ozónová vrstva, a tým na Zem spolu so slnečnými lúčmi dopadá i nebezpečné UV žiarenie.

Rozlišujeme pritom dva typy žiarenia: strednovlnové UVB žiarenie a dlhovlnové UVA žiarenie (tzv. čierne svetlo), ktoré je, podľa najnovších výskumov, ešte o niečo agresívnejšie. UV žiarenie preto môžeme bez zveličovania nazvať nepriateľom našej pokožky a mali by sme sa pred ním mať na pozore. Nebezpečným je pritom nielen pobyt na priamom slnku, ale aj v tieni či vo vode. UV žiarenie totiž nepozná zľutovanie a jeho agresívne lúče sa dokážu odrážať od väčšiny povrchov. Vedeli ste, že piesok odráža približne štvrtinu žiarenia, sneh až 80% a vodná hladina dokonca 95% slnečného žiarenia? Na našej pokožke dokáže takéto žiarenie napáchať neblahé škody, neraz s trvalými následkami.

Koža si všetko pamätá

Preniknutie UV žiarenia do štruktúry pokožky totiž spôsobí narušenie buniek DNA, čím sa spustí ochranný proces v podobe pigmentácie – začervenania, spálenia, resp. vytvorenia pigmentových škvŕn. Škodlivým je však nielen samotné spálenie, ktoré po krátkom čase odznie a my naňho zabudneme. Naša pokožka nezabúda – akýkoľvek nechránený pobyt na slnku si zapamätá v podobe vrások, straty pružnosti či dehydratácie. Takýto hazard so slnkom pritom môže viesť až k vzniku rôznych kožných ochorení, mnohé z nich môžu mať dokonca závažné onkologické následky.  

Ochranou pokožky k záchrane života

Alarmujúcim faktom je, že v posledných rokoch narastá počet pacientov s rakovinou kože. Rovnako, ako pri iných chorobách, aj v tomto prípade je mimoriadne dôležitou prevencia a včasná diagnostika. V rámci prevencie by sme teda nemali zabúdať na kvalitné opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom, ktoré dokážu vo výraznej miere eliminovať škodlivé vplyvy slnka a UVB žiarenia. Aj keď všetci túžime po dokonalej, bronzovej pokožke, doslovnému vypekaniu sa na slnku by sme sa radšej mali vyhnúť.

Ohrozenou skupinou sú najmä ľudia s veľmi bledou pokožkou, svetlými vlasmi a pehami. Majitelia tohto typu pokožky by sa mali vystavovať priamemu slnku čo najmenej a používať krémy s najvyšším ochranným faktorom. Je mylné sa domnievať, že tmavý fototyp ľudí, teda bruneti s prirodzene snedou pokožkou, ktorí sa prakticky nikdy nespália, nemusia používať ochranné opaľovacie krémy. Vedzte, že UV žiarenie je nebezpečné pre všetkých. Pravidelne by sme si preto mali sledovať znamienka na koži a akúkoľvek odchýlku ich pôvodného vzhľadu konzultovať s dermatológom. Všímať by sme si mali najmä zmenu veľkosti, tvaru, či farby znamienka. Za rizikové sa považujú aj asymetrické znamienka, znamienka s nerovnomerným ohraničením a takisto znamienka väčšie ako 6 mm.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.