Vianoce a sviatky už dávno nie sú len o praktických darčekoch a oblečení. Medzi najžiadanejšími darčekmi býva elektronika. Nie je  zriedkavosťou, že už škôlkari si želajú robotickú hračku, starší túžia po tablete alebo smartfóne. Typickým darčekom pre celú rodinu býva nový televízor, domáce kino či herné konzoly. Ak chcete, aby vám drahá elektronika vydržala čo najdlhšie, prečítajte si naše odporúčania.

Základné pravidlá používania elektroniky

Deti si často neuvedomujú, akú hodnotu má nový vysávač, čerstvo vybalený kuchynský robot, alebo televízor, na ktorý ste šetrili pár mesiacov. Navyše ich pozornosť láka všetko, čo svieti, bliká a vydáva zvuky. Tie najmenšie doslova hypnoticky dokážu sledovať pohyblivé obrázky na obrazovke, pri tých starších máte pocit, že žijú v domácnosti nie s vami, ale s mobilom či tabletom. Nie je preto na škodu stanoviť určité zásady, ktoré prinesú celej rodine pri používaní elektroniky pohodu.

Rozprávajte sa s deťmi ako s dospelými

Miliónkrát ste synovi povedali, že tablet nie je tanier, nad ktorým on pravidelne večeria. Dcére dookola opakujete, že jej skvelý smartfón nie je zrkadlo pre úpravu obočia. A tomu najmenšiemu dohovárate, aby neťahal káble od televízora. Ak sa vaše upozornenia míňajú účinku, zmeňte stratégiu. Sadnite si s dieťaťom ako s rovnocenným partnerom a pokojne mu vysvetlite, ako by sa malo správať, aby elektronika vydržala čo najdlhšie. Nie je tiež na škodu, ak si dieťa môže na svoju novú “hračku” našetriť alebo aspoň prispieť z vreckového. Keď bude poznať jej hodnotu, hneď sa k nej bude správať zodpovednejšie.

Vymedzte čas používania elektroniky

Aj stokrát denne budete od vášho dieťaťa počuť, že mobil súrne potrebuje a pri počítači musí robiť úplne všetky domáce úlohy. Áno, dnešná doba si vyžaduje znalosť technológií, ktoré sú vynikajúcim pomocníkom aj pri výukovom procese. Zaveďte však pravidlo, že počítač či tablet sa môžu využívať len v určitý čas na hru alebo na školské povinnosti. Televízor majte zapnutý len vtedy, ak ho naozaj sledujete, nie ako zvukovú kulisu. A aspoň na jeden deň v týždni sa vzdajte všetkých elektronických zariadení. Žiadna televízia, domáce kino či blikajúce monitory tabletu a počítača. Namiesto toho si naplánujte spoločný výlet, kino alebo hru. Týmto spôsobom naučíte deti, že elektronika patrí síce k voľnému času, ale j zážitky a čas strávený s rodinou májú najvyššiu hodnotu.

Buďte príkladom

Deti od útleho veku napodobňujú správanie dospelých, a to v takmer všetkých situáciách. To, čo vidia u starších, automaticky prenášajú do svojho správania. Myslite na to, keď budete pri spoločnom obede mať v rukách mobil a odpovedať na firemné maily. Len ťažko potom dieťaťu vysvetlíte, že pri jedle či iných spoločných činnostiach by sa nemalo hrať s tabletom alebo smartfónom.  Buďte príkladom a venujte spoločný čas len sebe navzájom.

Predvídajte aj nepravdepodobné

Aj pri najlepšej vôli a zaobchádzaní sa môže stať, že sa nový kuchynský robot či domáce kino pokazia, prípadne prestanú fungovať v dôsledku skratu, pádu alebo inej udalosti.  Ak ste naň šetrili dlhšie a stálo vás nemalé peniaze, určite stojí za zváženie aj poistenie nad rámec záručnej doby. Pri kúpe smartfónu si môžete dojednať poistenie skla mobilu pre prípad jeho rozbitia. .

Nepanikárte ani v prípade ak na návšteve nešťastnou náhodou vaše dieťa zhodí na zem nový notebook, smartfón alebo televízor. Ak máte uzatvorené poistenie domácnosti vrátane zodpovednosti za škodu spôsobenú tretím osobám, náhradu škody vyriešite  z poistky. Uzatvorenie poistenia pre takéto  prípady určite stojí za úvahu, najmä pre udržanie dobrých vzťahov v rodine a  pohodovej atmosféry

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.