Výtlky. Mnohým vodičom pri tomto slove naskakuje husia koža. Pravdepodobnosť, že na ne na našich cestách narazíte, hraničí s istotou. Viete ale, čo robiť, ak vám poškodia vozidlo?

Bezpečnosť je prvoradá

Keď narazíte na výtlk a vaše auto utrpí ujmu, nepokračujte v jazde, ale odstavte ho na krajnicu. Pre vlastnú bezpečnosť si oblečte reflexnú vestu a za auto umiestnite výstražný trojuholník. Následne sa presvedčte, aké škody jama napáchala.

Dôkazy

Ak bolo vaše auto poškodené, máte možnosť vymáhať náhradu. Zabezpečte si čo najviac dôkazov. Urobte si fotografie alebo video poškodených častí vozidla a vozovky. Najčastejšími obeťami prekážkovej dráhy na našich cestách sú pneumatiky a disky. Do rizikovej skupiny ale patria aj tlmiče a poškodená geometria. Ideálne je, ak máte v aute umiestnenú kameru. Ak to situácia umožňuje, zabezpečte si viacerých svedkov.

Koho kontaktovať?

Privolajte políciu. Tá celú nehodu zdokumentuje a vyhodnotí, či išlo o vašu chybu, alebo máte nárok na náhradu škody. Ak máte havarijné poistenie, situácia sa vám značne zjednoduší. Stačí zavolať do poisťovne a jej pracovníci vás budú v ďalších krokoch navigovať. Ak poistenie nemáte, je potrebné škodu vyčísliť a následne ju vymáhať od správcu komunikácie. Ten sa líši podľa toho, o akú cestu ide. Diaľnice a rýchlostné komunikácie spravuje Národná diaľničná spoločnosť, cesty I. triedy spravuje Slovenská správa ciest. Správu ciest II. triedy a III. triedy vykonáva samosprávny kraj a pri miestnych komunikáciách sa môžete obrátiť na príslušnú obec.

Správcovi ciest treba poslať písomnú žiadosť o odškodnenie. K stručnému popisu nehody nezabudnite priložiť fotodokumentáciu, prípadne faktúru za opravu vášho vozidla. Dokazovanie a náhrada sú pomerne komplikované. V prípade, že správca ciest vašej žiadosti nevyhovie, môžete odškodnenie vymáhať na súde a mnoho vodičov v konečnom dôsledku rezignuje.

Prevencia

V ideálnom prípade by k nehode vôbec nemuselo dôjsť. Prekážky na ceste, medzi ktoré patria aj výtlky, môžete hlásiť na stránke www.vytlky.sk alebo u príslušného správcu. Ten je povinný komunikácie kontrolovať a opravovať. V Bratislavskom kraji napríklad môžete zavolať na Call centrum magistrátu.

Žiaľ, kameňom úrazu je pomalá alebo dokonca žiadna náprava a šanca na poškodenie auta je najmä v jarných mesiacoch vysoká. Ak sa chcete vyhnúť zdĺhavému procesu dokazovania a vymáhania prostriedkov od správcu cesty, využite havarijné poistenie.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.