Čítali ste ako deti knihy? Boli to skôr leporelá a obrázkové knižky alebo aj knihy s príbehom, do ktorého ste sa zahĺbili, keď už ste si ho vedeli prečítať sami? A ktoré z týchto kníh by ste radi predstavili aj vašim deťom?

Ponuka knižných titulov pre detského čitateľa je v súčasnosti veľmi bohatá. Keď navštívime oddelenie detskej literatúry v kníhkupectve, všade to priam hýri farbami a nádhernými ilustráciami na obálkach. Niekedy naozaj nevieme, čo skôr vybrať a keď sme už naozaj bezradní, vždy je dobré siahnuť po osvedčenej klasike.

Knihy ako základ

Vhodnosť tej-ktorej knihy môžeme zhodnotiť podľa obsahu, ale tiež podľa úrovne porozumenia dieťaťa. Ako sa s vekom postupne zlepšujú komunikačné schopnosti detí, zväčšujú sa aj ich nároky na obsah knihy. Nikdy teda nie je na škodu ponúknuť knihu, ktorá je možno „o krok vpred“, no vďaka tomu dieťa stimuluje a nenudí ho.

Knihy rozvíjajú schopnosti dieťaťa ako sú reč, pamäť, pozornosť, porozumenie, či neskôr nadanie prerozprávať dej. Všetky tieto nadobudnuté zručnosti sú neoceniteľné v neskoršom živote, či už v škole, v práci alebo aj vo vzťahoch. Ak teda vedieme deti k čítaniu odmalička, pozitívne tým formujeme ich osobnosť.

Súčasné trendy aj klasiky, ktoré nesklamú

Najmladšie deti potrebujú knihy, ktoré môžu ohmatať, s jednoduchými ilustráciami a jasnou témou. Takéto sú napríklad Ohrádka pre zvieratká s maličkými knižkami o rôznych zvieratkách či Nenásytná húsenička.

Deti, ktoré už chcú samostatne objavovať svet majú radi, keď sa v knižke len neukazuje, ale sa aj niečo deje. Takéto knižky sú napríklad Môj macík, Čačky hračky, Svrček a mravce, Kvak a čľup, či príbehy o Krtkovi.

Predškolákov zaujmú krátke príbehy, ktoré im vysvetľujú, ako to vo svete chodí, napríklad Kamarátka Terka, Škriatok v pyžamku a iné rozprávky, Skôr než som prišla na svet, Grufalo, Danka a Janka, Svetozár. Na rozhýbanie jazýčka je skvelý Hovorníček od Daniela Heviera.

Školáci už zvládnu zložitejšie témy, a tiež trochu humoru a fantázie. To nájdete napríklad v knihách Knižka otázok, Mimi a Líza, Rozprávky o psíčkovi a mačičke, Malá princezná, D.O.M.E.K, či Babka gaunerka.

Pre starších školákov sú tu klasiky ako Harry Potter, Letopisy Narnie, Malé ženy, Charlie a továreň na čokoládu či Malý princ. Zo slovenských kníh sú úžasné všetky príbehy z kníh Dobšinského Slovenské rozprávky.

Dúfame, že sme vám aspoň trochu pomohli s výberom nového knižného prírastku do vašej knižnice. Či už siahnete po osvedčenej klasike, alebo po nejakom novom „kúsku“, dúfame, že vášmu drobcovi nová knižka rozžiari očká a urobí radosť. A možno si popri tom aj vy zaspomínate na detské časy.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.