Jar je už v plnom prúde a vy sa chystáte so svojou dvojkolesovou „motoláskou“ vyraziť na cesty. Čo všetko je nutné skontrolovať, aby bola vaša jazda nielen komfortná, ale aj bezpečná?

Vstupná predsezónna prehliadka

Ako prvé by ste sa mali zamerať na vizuálnu prehliadku stavu vášho „žihadla“. Už na prvý pohľad totiž môžete spozorovať stav obloženia brzdových doštičiek, ktoré by mali mať hrúbku minimálne 3 mm. Brzdový systém by ste mali pred jazdou odvzdušniť, brzdové kotúče odmastiť a skontrolovať tesnosť spojov. Takisto by ste mali skontrolovať množstvo brzdovej kvapaliny a oleja, ktorý by mal dosahovať hranicu hornej rysky. Ich nedostatok totiž môže spôsobiť zadretie motora.

Nezabudnite ani na batériu. Ak ste ju počas zimných mesiacov vybrali a skladovali na teplom mieste, mala by byť vo vyhovujúcom stave. Skontrolujte kontakty, podľa potreby ju prečistite a dobite na plnú kapacitu. Pokiaľ ste však batériu nechali prečkať zimný spánok v motorke, pravdepodobne ju bude nutné vymeniť za novú. Vašej pozornosti by nemala ujsť ani reťaz. Pred jazdou by ste ju mali prečistiť, premazať a pozrieť sa jej na zúbok – inými slovami, skontrolovať ozubenie. Ak je príliš opotrebované, bude nutné reťaz nahradiť novou.

Dušou motorky sú rozhodne jej duše, teda pneumatiky. Dôkladne skontrolujte ich dezén, či sa na pneumatikách nevyskytujú drobné trhlinky. Takéto pneumatiky by ste mali vymeniť za nové. Podstatným je aj tlak pneumatík, nakoľko veľmi nízky tlak spôsobí tzv. „plávanie“ (najmä v zákrutách) a naopak, tlak príliš vysoký spôsobuje extrémnu citlivosť motorky na kamienky a akékoľvek nerovnosti cestného povrchu. Pri nastavení optimálneho tlaku v pneumatikách sa riaďte odporúčaniami konkrétneho výrobcu.

Myslite na bezpečnosť

Už viete, ktorým smerom rozbehnete svoju motorku? Blízko, či ďaleko… je nevyhnutné si uvedomiť, že jazda motorkou je vo všeobecnosti považovaná za adrenalínový, miestami až nebezpečný koníček a ani ten najskúsenejší motorkár istú dávku rizika nemôže poprieť. Nepoškodená prilba, čisté ochranné oblečenie (v prípade, že plánujete jazdu aj za nepriaznivého počasia, tak by malo byť nepremokavé) a vhodná obuv by preto mali byť „must have“ každej jazdy. Zabúdať by ste nemali ani na vhodný typ poistenia! Havarijné poistenie, či cestovné poistenie (najmä pred plánovanou jazdou po cudzine) vám pomôže šikovne vykryť vzniknuté náklady v prípade nehody. Myslite preto na svoju bezpečnosť všestranne. Pre istotu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.