Majitelia nových automobilov zaregistrovali zmeny v platení registračných poplatkov. Od 1. februára 2017 sa platí poplatok nielen pri prvom zápise do evidencie, ale aj pri každej ďalšej zmene majiteľa. Na výšku sadzby má pritom vplyv aj vek automobilu.

Zaplatíte viac alebo menej?

Skupinou, ktorej sa správne poplatky nedotknú, sú nové, jazdené alebo dovezené vozidlá s najnižšou výkonnostnou kategóriou do 80 kW. Poplatky pre majiteľov týchto áut ostávajú rovnaké, a to 33 €. Rovnakú sumu nech očakávajú aj majitelia starších vozidiel s nízkou zostatkovou hodnotou vyjadrenou vzorcom, ktorý je uvedený v zákone. Avšak zmeny v registračných poplatkoch sa nijako netýkajú povinnosti uzavrieť povinné zmluvné poistenie a neovplyvňujú ani jeho cenu.
Špecifikácia registračného poplatku sa nachádza v zákone č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch. My odporúčame rýchlejšiu variantu, ako si dokážete vypočítať jeho výšku, a to prostredníctvom šikovnej kalkulačky.

Výhodnejší alternatívny pohon 

Zelenú v zákone dostal aj ekologický aspekt. Elektromobily platili už aj predtým najnižšiu sumu poplatku, teda 33 eur. Od februára sa registračný poplatok pre vozidlá s alternatívnym pohonom (hybridný pohon, CNG, LNG a vodík) znížil o polovicu. Aj to môže byť dobrý dôvod na výmenu vášho benzínového či naftového miláčika za ekologickejší model, však?

Majitelia drahých áut si priplatia

Majitelia nových áut s výkonom do 176 kW budú pri prvej registrácii platiť vo väčšine výkonnostných kategórií nižší poplatok ako v súčasnosti. Pre vozidlá s výkonom nad 176 kW sa sadzby naopak zvýšili. Napríklad pri prvej registrácii najvýkonnejších vozov s výkonom nad 254 kW sa registračný poplatok zvýšil z doterajších 2 997 eur až na 3 900 eur. Sadzba pre vozidlá s najnižším výkonom do 80 kW zostala na úrovni 33 eur.

Dovoz zo zahraničia bude lacnejší

Rozhodli ste sa pre kúpu ojazdeného vozidla? Pri dovoze automobilov zo zahraničia došlo tiež k zmenám. Prihliada sa najmä na vek vozidla, vďaka ktorému sa po prepočte vo väčšine prípadov poplatok zníži. Pri predaji ďalšiemu majiteľovi sa poplatok spravidla zvýši. Toto sa opäť netýka kategórie vozidiel do 80 kW a starších áut s nízkou zostatkovou hodnotou.

Buďte vždy pripravení

Nech je vaše auto nové, ojazdené alebo privezené zo zahraničia, v kolíznej situácii na ceste na tom príliš nezáleží. Ak chcete, aby vám vozidlo slúžilo čo najdlhšie, starajte sa oň a jazdite obozretne. A keď sa vám náhodou pritrafí nehoda, opravu auta a náhradu škody zvládnete ľahšie s havarijným poistením.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.