Hovorí sa, že med je najstaršou prírodnou medicínou vôbec. Toto zdravé prírodné sladidlo má nespočetné množstvo využití v kulinárstve, kozmetike aj v medicíne. Poznáte všetky jeho pozitívne účinky?

Zdravé prírodné zloženie

Med je jednou z najzdravších prírodných látok. Prečo? Hoci jeho vzniku predchádza rad chemických procesov, ani jeden z nich nie je umelo podporovaný. Výsledkom je roztok rôznych druhov cukrov, ktorý obsahuje výhradne rastlinné sladidlá a špecifické včelie látky.

Zloženie medu je iné v závislosti od obdobia a oblasti, v ktorej včely zbierajú nektár. Z väčšej časti je tvorený fruktózou (ovocným cukrom), vďaka ktorej má telo rovnomerný prísun energie počas celého dňa. Zdravou časťou medu sú aj aminokyseliny, minerálne látky (draslík, vápnik a železo) a vitamíny skupiny B, ktoré sú prospešné pre zdravie celého organizmu. Jeho kvalitu však ovplyvňuje množstvo vody – za dobrý med sa považuje ten s obsahom maximálne 20% vody.

Prírodný liek (takmer) na všetko

Mnohé štúdie potvrdzujú, že med má široké využitie aj v medicíne. Často sa podáva ako prírodné antibiotikum, najčastejšie pri zmiernení kašľu. Svojím zložením ničí baktérie a tak posilňuje celkovú obranyschopnosť. Okrem iného med pomáha aj pri liečení kožných problémov: Je účinný v boji proti vyrážkam a infekciám, lieči popáleniny, rany a dokonca aj omrzliny.

Hľadáte prírodný protizápalový prostriedok? Propolis, alebo včelí tmel, má antiseptické účinky, zastavuje zápalový proces, tlmí bolesť a podporuje hojenie rán. Okrem toho je ideálny pre ľudí s vyšším krvným tlakom, pomáha pri alergiách a vďaka antioxidantom je využívaný aj pri športe, chráni totiž telo pred prehriatím.

Domáce kozmetické kúzla

Okrem klasických kozmetických produktov je čistý med často využívaný aj pre domáce kúry. Ak máte suchý typ pleti, vyskúšajte aplikovať jednu čajovú lyžičku medu na pleť a nechajte pôsobiť asi 20 minút. Vaša pokožka zostane krásne jemná a dostatočne vyživená. Svojimi antiseptickými a detoxikačnými účinkami navyše pleť očisťuje od toxínov, ktoré spôsobujú starnutie buniek kože. Vďaka jeho antiseptickým účinkom sa med používa aj pri čistení pórov, či v boji proti akné.

Rovnako ako je med prospešný pre vašu pleť, vyživí aj vlasy. Používa sa ako prírodný zosvetľovač, chráni vlasy pred vysušením, čistí pokožku hlavy a navyše podporuje rast vlasových folikúl.

Aj s medom opatrne

Hoci je med prírodným produktom, vysoké hladiny glukózy a fruktózy vo veľkých množstvách nie sú pre telo prospešné. Vo všeobecnosti sa odporúčajú maximálne 3-4 lyžice medu denne. Rovnako sa toto sladidlo neodporúča ľuďom so srdcovými a obličkovými problémami či deťom do jedného roka. Med nie je vhodný ani pre alergikov na peľ.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.