Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorým sa u šéfa podarilo uspieť s požiadavkou vyššieho platu, určite uvažujete nad tým, ako s extra peniazmi naložiť. Pripravili sme pre vás stručný prehľad rozumných odporúčaní pre zvýšenie životného komfortu.

Kúpa nehnuteľnosti

Investície do nehnuteľností sa rozhodne vyplatia. Ich ceny nepodliehajú extrémnym zmenám, preto majú vaše peniaze relatívne stálu hodnotu. Ide teda o bezpečné investície, s ktorými však treba aj naďalej pracovať.

Pri kúpe nehnuteľnosti sa musíte v prvom rade rozhodnúť o jej účele. Pôjde o dom, byt alebo nebytový priestor? Kúpite nehnuteľnosť v centre alebo na okraji mesta? Budete ju prenajímať alebo ju predáte? Aj tieto otázky si musíte zodpovedať pred kúpou investičnej nehnuteľnosti. Každá z možností má svoje výhody aj nevýhody. Je nutné zvážiť, čo vám viac vyhovuje a následne sa rozhodnúť.

Dlhodobý prenájom poskytuje pravidelný príjem, avšak vyžaduje vašu starostlivosť. Musíte zabezpečiť kontrolu nehnuteľnosti, nájomníkov aj prípadné opravy. Naopak predajom získate jednorazový zisk, ktorý však bude vo výsledku nižší ako v prípade prenájmu. Problémy môžete mať aj so samotným predajom. Aj keď ceny nehnuteľností výrazne nekolíšu, treba si na správnu príležitosť počkať. Mnoho ľudí robí oboje. Najprv nehnuteľnosť prenajmú a po čase predajú.

Finančné investovanie

Táto forma investície väčšinou nie je pre začiatočníkov. Vo finančnom sektore, viac ako kdekoľvek, platí: čím väčšie riziko, tým väčší zisk. Zvážte, či je pre vás podstatnejšia bezpečnosť alebo chcete zariskovať a vyťažiť z peňazí maximum. V prípade, že si vyberiete riskantnejšiu možnosť, môžete investovať do cenných papierov, podielových fondov alebo nových podnikateľských nápadov – startupov.

Pre menej odvážnych je najbežnejšou formou zhodnocovania peňazí termínovaný vklad alebo kapitálové životné poistenie. Obe možnosti ponúkajú bezpečný zisk pri minimálnej starostlivosti o investíciu. Je však potrebné sledovať výšku úroku a inflácie. Ak je úrok nižší, investícia sa vám nevyplatí.

Termínovaný vklad má svoje výhody v pevne stanovenom úroku, ktorý pri dodržaní podmienok získate od vašej banky. Väčšinou sa výška úroku odvíja od investovanej čiastky a doby sporenia. Výhodou takéhoto investovania je maximálna bezpečnosť, nevýhodou relatívne nízky príjem a nutnosť fixovať peniaze.

Druhou, obľúbenou možnosťou bezpečného investovania je kapitálové životné poistenie. Na rozdiel od termínovaného vkladu ponúka aj poistenie, ktoré sa v živote skutočne môže hodiť. Nielen, že bezpečne zhodnotíte svoje peniaze, máte aj istotu, že v prípade škodovej udalosti poputujú do správnych rúk. Môžete si pritom zvoliť poistenie na dožitie sa veku, pre prípad smrti alebo poistenie s pevne stanovenou dobou výplaty.

Cestovanie

Pod cestovaním si každý z nás predstaví luxusnú dovolenku na slnečnej pláži v Tunise alebo objavovanie pamiatok v Taliansku. Aj keď ide o peknú predstavu, a vy si tieto zážitky určite zaslúžite, nemusíte cestovanie využiť vždy len pasívne. Pokiaľ cestujete s otvorenými očami, môžete nasať množstvo inšpirácií, ktoré po príchode domov premeníte na úspešný podnikateľský nápad.

Popri cestovaní narazíte na množstvo zaujímavých ľudí, dostanete sa do kontaktu so službami a produktmi, ktoré ste u nás možno nikdy nevideli. Čo takto priniesť fungujúci produkt zo zahraničia a vybudovať na ňom nový biznis?

Pre inšpiráciu netreba chodiť ďaleko. Autor známych sedacích vakov Tuli k tomuto nápadu prišiel práve počas cestovania. Myšlienku priniesol na Slovensko a o pár rokov sa zo svojej garáže prepracoval k perfektne fungujúcej firme. Buďte otvorení novým nápadom, inšpirácia je všade okolo nás.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.