Jesenné obdobie so sebou prináša mnoho nástrah aj na cestách. Čoraz častejšie prší, objavuje sa hmla a aj stmievanie prichádza oveľa skôr. Aké zásady by ste počas šoférovania v šere a tme mali dodržiavať?

Nezabudnite si skontrolovať svetlá

Bez toho, aby ste nemali v poriadku všetky svetlá, radšej na cesty ani nevychádzajte. Obzvlášť za zníženej viditeľnosti. Pri novších autách vás na nefunkčnosť upozorní systém, pri tých starších to preventívne spravte vy – či už ide o denné svietenie, diaľkové svetlá, smerovky alebo hmlovky. Nezabúdajte však ani na osvietenie ŠPZ-ky. Nedostatkom je aj zlé nastavenie sklonu svetiel. Ak si s tým neviete pomôcť, poraďte sa v servise. Ide doslova o minútovú záležitosť.

Častá chyba, ktorá ohrozuje vodičov

Aj na Slovensku máme povinné svietenie počas dňa. Mnoho vodičov však robí chybu. Počas stmievania, dažďa či v hmle majú často zapnuté iba denné svietenie a prepnú ho až v tme. Treba si uvedomiť, že v podobných prípadoch svieti pri väčšine áut len jeho predná časť a pre ostatných šoférov sú výrazne horšie viditeľné. Ani automatický systém svetelných senzorov v moderných autách nie je úplne dokonalý, preto sa radšej vždy snažte vyhodnotiť situáciu sami a prispôsobte tomu svietenie.

Ako používať hmlovky?

Hmlové svietidlá nedostali toto pomenovanie náhodou. Ak je na ceste hustá hmla, bez váhania ich použite, najmä ak za vami nejde žiadne vozidlo, ktoré by ste mohli oslepovať. Hodia sa tiež v silnom lejaku, alebo keď sa povrch cesty leskne. Pokiaľ je tesne za vami auto, ktorého vodič už vás zbadal, môžete zadnú hmlovku vypnúť, to isté platí aj v hustej premávke cez mesto. Ak prší iba slabo, zbytočne ich nepoužívajte. Ostatní vodiči vám budú vďační.

Páčka na ovládanie svetiel v aute.
(Zdroj: Freepik)

Nepreceňujte svoj zrak

Bezpečnosť je vždy na prvom mieste. Šoféruje sa vám počas súmraku, za zlej viditeľnosti či v tme horšie než počas dňa? Často sú na vine problémy so zrakom, preto by ste nemali váhať vyhľadať odbornú pomoc lekára. Možno je načase nasadiť dioptrie, alebo hľadať príčinu niekde inde. Žmúrenie či rozmazané videnie rozhodne nie je stav, ktorý je vhodný na vedenie vozidla. Za volantom musíte byť pripravení reagovať na dianie v cestnej premávke, so zhoršeným zrakom je to však problém.

Pozor na oslepenie

Najväčšie nebezpečenstvo, ktoré vám počas šoférovania v tme hrozí. Často pri ňom privrieme alebo dokonca úplne zatvoríme oči. Ako sa mu vyhnúť? Nepozerajte sa iba na jeden bod pred sebou, ale aj do okolia – vďaka zmene pohľadu oči až tak nenamáhate. Vyvarujte sa aj hľadenia do svetiel protiidúcich áut. Radšej sa pozrite na krajnicu na svojej strane cesty. Riziko oslepenia hrozí aj počas nočnej jazdy v daždi. Stierače preto vždy zapnite v predstihu a nie až vtedy, keď pre dážď na skle takmer nič nevidíte.

Ďalšie rady pre bezpečnejšiu jazdu

  • Ak jazdíte v noci alebo skoro ráno dlhšie trasy, únava a záťaž je väčšia – dbajte na prestávky. Ak sa cítite veľmi unavení, zastavte a oddýchnite si.
  • Počas horšej viditeľnosti sa neriaďte len brzdovými svetlami auta pred vami. Vždy dodržujte bezpečný odstup – či je svetlo, alebo tma.
  • Dodržujte predpísanú rýchlosť. Aj za zákrutou na vás môže číhať nebezpečenstvo – cez deň ho zbadáte skôr, v noci ho však nemusíte uvidieť vôbec.
  • Snažte sa predvídať. V tme sa na vozovke môže objavovať zver častejšie, najmä v okolí lesov a hôr. Spomaľte a upozornite na ňu bliknutím aj iných šoférov.
  • Sklá v aute musia byť vždy čisté, hlavne to predné. Len tak môžete bezpečne a spoľahlivo vyhodnotiť situáciu.
Kolóna áut v daždivom počasí.
(Zdroj: Freepik)

Poistite sa

Opatrnosti nikdy nie je dosť a na cestách to platí dvojnásobne. Počas jazdy vždy dodržujte dopravné predpisy a jazdite bezpečne. Nikdy však neviete, čo sa vám môže prihodiť, preto je vhodné mať kvalitné poistenie auta. Samozrejmosťou je povinné zmluvné poistenie, ktoré vám v prípade nehody či inej nepríjemnej udalosti pomôže s náhradou vami poškodeného vozidla či iného majetku. Oplatí sa však mať aj havarijné poistenie Auto komplet od poisťovne Kooperativa – pomôže vám s financovaním opravy auta po havárii, ale aj iných komplikáciách. Poistenie pritom vybavíte pohodlne z domu vďaka jednoduchému a prehľadnému formuláru – stačí navštíviť webovú stránku poisťovne www.koop.sk.

ZISTIŤ VIAC O POISTENÍ