Pochopiť tínedžera nie je jednoduché. Obdobie puberty je pre rodiča stresujúce, no pre dieťa zlomové. Aj keď sa vám zdá, že sa s vaším dieťaťom jednoducho nedokážete zhodnúť, nepanikárte. Vždy existuje možnosť rozumnej dohody. Čítajte ďalej a zistite, čo na nich skutočne platí.

1. Dovolenka s kamošmi

Dovolenka s priateľmi je snom každého tínedžera. Časy, keď chodil na dovolenku s vami, sú už dávno minulosťou a letná zábava s partiou je skutočne lákavá. Urobte ústupok. Aj keď výlet nedopadne presne podľa jeho predstáv, získa nové skúsenosti a množstvo zážitkov.

2. Vlastný priestor, vlastná identita

Každý potrebuje niekam zapadnúť a pre tínedžerov to platí dvojnásobne. Vo svojom živote hľadajú nové možnosti, a tak stále potrebujú zmenu. Nové zážitky, štýly obliekania či adrenalínové športy boli už včera staré a vy sa s tým musíte zmieriť. Snažte sa byť trpezlivý, rešpektujte vaše dieťa a nekritizujte jeho malé revolúcie a spomeňte si na svoje tínedžerské vrtochy. Sami uznáte, že svoju životnú rolu hľadá aj nejeden dospelý.

3. Auto na víkend = superrodič

Pokiaľ máte doma tínedžera s čerstvým vodičákom, viete, o čom je reč. Hrdí na svoj veľký úspech sa mnohí púšťajú do šoférovania, a keďže nemajú dosť peňazí na vlastné, budú chcieť šoférovať to vaše. Po absolvovaní niekoľkých spoločných jázd postupne zvyšujte dôveru. Auto na víkend buduje vzťah a zodpovednosť. Ak sa stane nehoda a odnesú si to iba plechy, nerobte prednášky. Veď ten, kto sa cíti najhoršie pred vami aj samým sebou, je váš tínedžer. Pre takéto prípady je vhodná poistka s náhradným autom.

4. Nie je zákaz ako zákaz

Sami určite viete, že byť obmedzovaný nie je príjemné. Rozlišujte medzi tým, čo je skutočne nebezpečné a čo nie. Prefarbené vlasy a výrazný makeup nie sú dôvodom na rodinné hádky. Tetovanie, záškoláctvo alebo neestetický piercing môžu naopak negatívne ovplyvniť budúcnosť, zdravie aj kariéru vášho dieťaťa.

5. Dospelí dospelým

Ak si chcete s tínedžerom lepšie porozumieť, správajte sa k nemu ako k dospelému. S pocitom rovnocennosti bude oveľa otvorenejší a skôr prístupný novým pravidlám. Nezabúdajte. Dospelí nekomunikujú príkazom, ale kompromisom.

6. Smartfón boduje

Instagram, Facebook, Snapchat či Twitter. Vám to síce veľa nehovorí, ale sociálne siete vypĺňajú väčšinu dňa bežného tínedžera. Aby mohol byť stále v kontakte s okolitým svetom, potrebuje smartfón. Kúpte mu aktuálnu vlajkovú loď a z otravného mladíka bude razom anjelik. Ak chcete, aby si ho vážil, rozdeľte cenu telefónu na polovicu. Časť si našetrí a zvyšok mu doplatíte.

7. Podporujte štúdium

Aj keď si mnoho ľudí myslí, že mladí školu neriešia, je to omyl. Stáže, praxe a študijné pobyty zažívajú veľký boom a vaše dieťa bude chcieť ísť s trendom. Podporujte ho v štúdiu, uznajte jeho snahu a všetko bude jednoduchšie. Získa množstvo skúseností do života, precestuje mnoho krajín a spozná nové kultúry.

8. Vylepšite selfie

Tínedžera bez selfie asi nenájdete. Pomôžte mu vylepšiť jeho Instagram profil a kúpte mu teleskopickú selfie tyč. Za pár eur urobíte veľké prekvapenie a mladého rebela máte okamžite na svojej strane.

9. Koncert idola

Ak je aj vaše dieťa hudobný závislák, určite má svoj idol. Dovoľte mu prežiť dobrodružstvo na vysnívanom koncerte a získate dôležité informácie. V týchto situáciách ľahko zistíte, či je vaše dieťa samostatné a zodpovedné. Aj keď urobí nejakú hlúposť, nevadí. Nebude predsa prvá ani posledná.

10. Šetrite na budúcnosť

Túto radu skutočne netreba podceňovať. Pamätajte si, že tínedžeri nerozmýšľajú nad svojou finančnou budúcnosťou. Existuje však množstvo zaujímavých alternatív, ktorými im môžete uľahčiť vstup do dospelosti. Ideálne je životné poistenie s využitím nasporenej sumy napríklad na štúdium na vysokej škole alebo na prvé vlastné bývanie.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.