Existuje veľa možností, ako zarobiť peniaze. Podnikatelia ako Zuckerberg, Gates alebo Jobs tvrdia, že startup je tou najťažšou, a zároveň najkrajšou z nich. Musíte objaviť výzvu, vymyslieť riešenie a ponúknuť ho zákazníkom. Len tak môžete uspieť. Prečítajte si, prečo začať podnikať a ako naštartovať startup už v škole.

Prečo podnikať?

Túto otázku si kladie väčšina ľudí pred tým, než sa do podnikania vôbec pustí. Niektorí začnú s vidinou peňazí, iní chcú byť sami sebe pánmi. Podnikanie umožňuje slobodu v myslení aj v práci. Ak ste majiteľom firmy, ste to vy, kto rozhodne ako a kam budete smerovať. Musíte pracovať naplno, vyberať si len tých najlepších ľudí a neustále rozvíjať svoj biznis. Ste zodpovedný za svoje úspechy aj neúspechy, musíte prebrať riziká. Neexistuje človek, na ktorého by ste mohli hodiť váš neúspech.

Kedy začať s podnikaním? Túto otázku si kladú mnohí z nás. A odpoveď? Ihneď! Existujú podnikatelia, ktorí svoju kariéru naštartovali v dôchodku, ale aj takí, ktorí začali už v škole. Vo svete podnikania je to ako v športe. Čím skôr, tým lepšie.

Začnite už v škole

Začať startup v škole alebo tesne po jej skončení je najlepšie rozhodnutie, aké môžete urobiť. Mnoho úspešných ľudí tvrdí, že čím ste mladší, tým viac môžete riskovať. Práve schopnosť podstúpiť riziko je na začiatku podnikania považovaná za jednu z najdôležitejších. Počas školy ste navyše obklopený ľuďmi v podobnom veku a s podobnými záujmami. Vysokoškolský networking vám pomôže nielen pri rozvoji prvého podnikateľského nápadu, ale aj neskôr pri uzatváraní obchodných partnerstiev. V škole sa preto zoznamujte, koľko sa len dá. Nikdy predsa neviete, kde sa v praxi uplatnia vaši spolužiaci.

Internet vám pomôže

Internet je dôležitou súčasťou všetkých moderných startupov. Vďaka nemu máte príležitosť vytvoriť jednoduchú webstránku, profily na sociálnych sieťach alebo firemný blog v priebehu niekoľkých hodín. V očiach fanúšikov tak môžete rýchlo narásť na skutočne veľkú spoločnosť. Nezabudnite, že z hľadiska marketingu a nových investorov je väčšia firma automaticky lepšia firma.

Pri budovaní vlastného biznisu vám hrá do karát aj zjednodušenie spolupráce so zahraničnými spoločnosťami a široké možnosti financovania nových nápadov. Crowdfundingové platformy ako Kickstarter, Startovač, Indiegogo či Rockethub pomáhajú startupistom po celom svete. Prečo by nemohli pomôcť aj vám? Vyskúšajte ich potenciál a možno budete prekvapený, koľko ľudí bude ochotných podporiť váš nápad. Pozor však na prílišné sebavedomie. S veľkými investíciami súvisí veľká zodpovednosť.

Ctite zodpovednosť

Nanešťastie, až 9 z 10 startupov skrachuje už do 3 rokov. Krach môže byť spôsobený zlým produktom, nevyzretým tímom alebo podcenením prípravy. Vyvarujte sa týchto chýb a urobte kroky, ktorými zmenšíte riziká. Kvalitne pripravený podnikateľský plán, jasné hodnoty a vízie spoločnosti, ale aj nepriestrelné zmluvy sú základom podnikania. Určite sa oplatí poistiť si majetok a zodpovednosť vašej firmy. Nehoda spôsobená firemným autom či pošmyknutie na chodníku pred vašou prevádzkou vás totiž bez poistky môže vyjsť pekne draho. Na trhu je dnes množstvo produktov, ktoré umožňujú poistenie malých a stredných podnikov. Nebojte sa ich využiť a zabezpečte svoju firmu už dnes. Nikdy predsa neviete, ako dopadne váš podnikateľský sen.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.