Maroko je pobrežná krajina severnej Afriky. Veľká jej časť je hornatá a spolu s púšťou Sahara, tak tvoria výnimočnú a pre turistov lákavú destináciu. Maroko má povesť lacnej a bezpečnej krajiny a medzi veľmi obľúbené turistické atrakcie patria marocké trhy a jazda na ťave. Tak čo, dáte si povedať?

Kedy sa vybrať do Maroka?

Do Maroka je najlepšie vycestovať na jeseň alebo na jar, kedy je klíma znesiteľná aj pre nás, Slovákov. Leto vie byť v Maroku veľmi horúce, niekedy presahuje aj 40 stupňov. Naopak v oblasti púšte, vie teplota klesnúť aj na jednociferné číslo, preto je fajn mať vždy so sebou jednu teplú mikinu a dlhé nohavice. Pre istotu.

Ceny nižšie ako na Slovensku

V Maroku naozaj za jedlo a služby nezaplatíte viac ako na Slovensku. Ceny na trhu sa môžu líšiť a to vzhľadom na kvalitu tovaru. Keď kupujete fejky tak pozor na ceny, niekedy sú zbytočne vysoké. Málo muziky za veľa peňazí.

Na domácom trhu nájdete lokálne čaje, čajníky, korenia či oleje. Snáď najznámejší lokálny olej je argánový. Vedeli ste o tom, že arganový olej sa dá aj jesť? Len musí byť na tento účel vyrobený. Viac o argánovom oleji na jedení si prečítajte tu.

Očkovanie, bezpečnosť a víza

Do Maroka netreba žiadne špeciálne očkovanie, či splniť iné špeciálne zdravotné opatrenia. Ako v každej inej krajine, je dôležité dávať pozor na hygienu a piť iba čistú alebo prevarenú vodu. Určite je dobré pribaliť do batožiny aj čierne uhlie alebo liečivo proti črevným ťažkostiam.

Čo sa týka bezpečnosti, tak ako všade inde, aj v Maroku je dôležité dbať na miestne zvyky, tradície a kultúru. Maroko je arabská krajina a podľa toho je potrebné voliť dĺžku šiat a zahalenie ramien. Niekedy je lepšie mať oblečenú dlhú sukňu z príjemne chladivého materiálu, ktorá vás dámy ochráni pred slnkom a zároveň neurazí miestnu kultúru, ako by ste si mali spáliť nohy v kraťasoch a potom natierať smotanou na zmiernenie spálenia. 😉

Ak riešite vízovú otázku, tak vedzte, že pre občanom Slovenska platí jednorazový bezvízový vstup do dĺžky 90 dní a teda vycestovať do krajiny vám stačí iba s pasom.

Ako zjednávať cenu v Maroku?

Ak nemáte náladu na zjednávanie cien, tak môžete potraviny či suveníry nakúpiť v miestnych supermarketoch,  kde zjednávanie nefunguje. Naopak ak máte chuť nakúpiť pekné lokálne produkty za lepšie ceny, zbehnite na trh. Maročania sú skvelí biznismeni a určite sa s nimi budete vedieť dohodnúť na rozumnej cene.

Pozor na zjednávanie cien pri cestovaní. Dôležité pravidlo znie, že pred tým než nastúpite do taxíka, dohodnite sa s taxikárom na cene za jazdu dopredu. Tú šoféri taxíkov skoro vždy dodržia. Pamätajte, že cena sa v taxíku určuje za počet osôb, nie za dĺžku jazdy.

Najdôležitejšie na koniec

Či ste turista „vylihovač“ alebo aktívny „behač“, Maroko je destinácia pre oba typy dovolenkárov. More, voda, teplo, slnko, jedlo, zvuky, vône a chute. To nájdete v Maroku. Pre istotu si však zbaľte aj dobré cestovné poistenie a môžete vyraziť. Deti a študenti do 26 rokov majú pri vybavení krátkodobého cestovného poistenia Eurotravel zľavu 20%.

Rady na záver:

  • Nepite vodu z vodovodu ani ovocie umývané takouto vodou
  • Víza nie sú potrebné, stačí pas
  • Špeciálne očkovanie netreba
  • Platba kartou je akceptovaná, no mnohé miesta sú stále iba „cash friendly“

Prajeme vám príjemnú cestovnú horúčku.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.