Sezóna letných festivalov je definitívne zahájená. Vy však stojíte uprostred izby a bezradne hľadíte na batoh zívajúci prázdnotou. Čo všetko doňho vložiť, aby vám počas nadchádzajúcich dní plných hudby a zábavy nič nechýbalo? Buďte bez obáv, základom úspechu je zodpovedať si štyri kľúčové otázky.

Čo si oblečiem?

Aj napriek informáciám garantovaným televíznou rosničkou o tom, aké bude počasie, je vhodné vyzbrojiť sa viacerými variantmi odevu – krátky rukáv (tielka, sukne, šortky) na horúce dni, dlhý rukáv (mikiny, nohavice) na chladnejšie noci a pršiplášť s gumákmi na obranu proti možnému dažďu. Dáždnik však nechajte doma – je zapísaný na festivalovom zozname zakázaných predmetov. Čo sa týka obuvi, pravdepodobne padne festivalu za obeť, preto si vezmite takú, za ktorou vám v prípade jej zničenia (napr. blatom) nebude veľmi krvácať srdce. Hlavným kritériom by mala byť jej pevnosť a pohodlnosť. Keďže strávite podstatnú časť dňa na slnku, nezabúdajte sa chrániť proti spáleniu kože a úpalu. Klobúky, šiltovky, šatky a krémy s UV filtrom sú preto povinnou výbavou.

Čím sa umyjem?

Dva, tri a viac dní bez kúpeľne spravia svoje. Preto pri balení preto nezabudnite na sprchové gély (prípadne šampóny), deodoranty, zubné kefky a pasty, antibakteriálne mydlá, ktoré využijete v umyvárňach. Počas festivalu oceníte aj vlhčené obrúsky a papierové vreckovky. Vhod určite padnú aj repelenty proti otravnému hmyzu.

Čo budem jesť a piť?

Festivaly sú dostatočne zásobené stánkami s občerstvením a najmä alkoholom. Nezabúdajte však na dodržiavanie nealkoholického pitného režimu, pretože počas horúcich dní môžete ľahko podľahnúť dehydratácii. Preventívne sa vyzbrojte liekmi proti bolesti hlavy a žalúdka, prípadne antihistaminikami na tlmenie možných alergických reakcií (na jedlo, peľ, či hmyz). Aby vám muzikanti nevyhrávali nielen na pódiu, ale i v žalúdku, pribaľte si do batôžka aj drobný snack, ktorý nepodlieha skaze (napr. kukuričné chleby zaženú hlad, sušené ovocie dodá energiu).

Čo všetko potrebujem na prežitie?

Okrem vhodného oblečenia, obuvi, drogérie, jedla či liekov myslite aj na to, kde a ako budete spať. Ideálnou voľbou je prenocovanie v stanovom mestečku. K tomuto riešeniu však potrebujete stan, spacák, karimatku a deku. Ak chcete v noci do svojho stanu aj trafiť a pokojne sa v ňom vyspať, nezabudnite si pribaliť baterku a zátky do uší. Ešte viac by vás však mrzelo, ak by ste si doma zabudli doklady, peniaze, nabitý mobil, power bank, nabíjačku a hlavne vstupenku. Čo však doma radšej zabudnite, sú nepovolené predmety a látky. Každý festival má svoje vlastné organizačné podmienky. Vo všeobecnosti je zakázané prinášať si so sebou sklenené fľaše, zbrane, omamné látky, dáždniky, ale napríklad aj kamery a profesionálne fotoaparáty.

Po smiechu nemusí prísť plač

Každá kultúrno-spoločenská udalosť či akcia, akou sú aj letné festivaly, predstavuje nielen vidinu skvelej zábavy, ale aj riziko. Určite si spomínate na neslávnu udalosť zavalenia návštevníkov populárneho festivalu pódiovým stanom, či vandalizmus v podobe prepichnutia pneumatík a rôznych krádeží. Pred odchodom na festival si skontrolujte svoju havarijnú poistku a pokiaľ smerujete do zahraničia, nezabudnite na cestovné poistenie a zelenú kartu.

Ak sa chystáte za zábavou na Slovensko alebo do zahraničia, porozmýšľajte nad poistením úrazu či zodpovednosti za škodu, ktorú by ste mohli inému nechtiac spôsobiť na zdraví alebo majetku. Overte si, aké riziká máte poistené v kreditnej karte, v životnej poistke a v rámci poistenia domácnosti. Práve posledné poistenie obsahuje aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobíte niekomu inému na území Slovenska.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.