Sú deti, ktoré majú z táborov obavy, iné zase nevynechajú jediné leto bez tábora. Ak nad touto možnosťou uvažujete prvýkrát, máme pre vás návod, ako pre dieťa vybrať ten správny tábor.

Zábava a oddych

Tradičné sú tábory, aké si pamätáme z detstva aj my. Dieťa odcestuje na týždeň či dva niekam do rekreačnej oblasti (na chatu, penzión alebo stanovačku). Tu sa o neho starajú delegáti, spí s ostatnými deťmi a sú pre neho nachystané zábavné aktivity. Bývajú to túry, súťaže (napr. cezpoľný beh, streľba, jazda na koni), večerné posedenia pri ohni a podobne. Je to vlastne dovolenka s rovesníkmi, kde sa môže dieťa naučiť samostatnosti a získa nových priateľov. Ide aj o náhradu odcestovania na vidiek k starým rodičom. Váš potomok na chvíľu vypadne z mesta a aj vy si oddýchnete. Takéto tábory bývajú cenovo najprijateľnejšie. Nájdete ich kdekoľvek na internete, ale ak máte priateľov s rovnako starými deťmi, niektoré z nich už toto dobrodružstvo určite absolvovali. Skúste sa na to povypytovať. Nikto vám neporadí lepšie ako kamaráti, ktorí už majú skúsenosť.

Tábory spojené so školou

Výučbové tábory sú také, kedy je čas dieťaťa počas dňa vypĺňaný hlavne školou. Je to však iné ako cez školský rok. Môže ísť o zábavnú formu učenia cudzieho jazyka, umenia (výtvarné, herecké a ďalšie kurzy) či športu (letné hokejové prípravky). Pri týchto však buďte opatrní. Vaše dieťa musí s výberom súhlasiť a dopredu vedieť, čo bude v takom tábore robiť. Nech mu z toho nepripravíte najhorší zážitok leta. Keď vás dieťa nepotešilo dobrou známkou na vysvedčení, kurzy z matematiky na celé leto budú skôr traumou ako pomocou do ďalšieho ročníka.

Výborné meno má napríklad Detská Univerzita Komenského. Vyskúšajte osvedčené a deti sa zabavia a hravou formou niečo naučia.

Zahraničné tábory pri mori

Toto už je plnohodnotná dovolenka s jazykovým kurzom v jednom. Určené sú skôr starším deťom – tínedžerom. Napríklad výlety na týždeň na Maltu, kedy študenti absolvujú intenzívnu výučbu angličtiny. Počas večerov však trávia čas na pláži, pri bazéne alebo spoznávaním ostrova. Takéto kurzy stoja najviac peňazí, ale aj dieťaťu najviac dajú. Učia sa jazyk v zahraničí priamo v cudzom prostredí, kde sú nútení komunikovať a sami si veci vybavovať. Navyše je to dovolenka pri mori a bez rodičov. Ktorý tínedžer by to nebral?

Denné tábory

Ide o pomerne rozšírenú formu letných aktivít pre deti v mestách. Organizujú ich detské centrá, občianske združenia aj športové kluby. Tábory sú určené deťom od 6 rokov, trvajú zvyčajne 5 dní, nástup je vždy ráno a podvečer sa deti vracajú domov. Každý denný tábor má tematické zameranie. Deti sa tak môžu ponoriť do sveta fantázie a obľúbených rozprávok, zažiť dobrodružstvá na turistike, splavovať rieku, venovať sa vynálezom či naučiť sa tancovať. Denný tábor môže byť dobrou alternatívou pre deti, ktoré majú z dlhšieho pobytu bez rodičov obavy, a pritom voľný čas strávia zaujímavými aktivitami medzi rovesníkmi.

Aby bolo všetko bez starostí

Pri všetkých možnostiach si na internete zistite referencie, všetky podstatné kontakty a možnosti poistenia. Overte si, či poistenie tábora zahŕňa všetko potrebné. Ak nie, dodatočne dieťa poistite. Poisťovne ponúkajú pre deti zvýhodnené sadzby či zľavy na pripoistenia. A možno máte cestovné poistenie v rámci vašej platobnej karty. Nezabudnite sa na to opýtať v banke, môžete tým ušetriť. V každom prípade je vhodné, aby malo dieťa uzatvorené aspoň úrazové poistenie. Pri šantení bez rodičov sa môže čokoľvek stať. Myslite na to, ale zbytočne sa dopredu neobávajte. Deti počas pobytu príliš nekontrolujte, určite sa ozvú aj sami a všetky zážitky vám dopodrobna vyrozprávajú.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.