Leto je v plnom prúde a spolu s ním aj dovolenková sezóna. Okrem horúceho počasia, oddychu a čarovných okamihov však so sebou môže priniesť aj nepríjemné chvíle, akými sú vlámanie do domu či krádež. Ak sa chcete tejto neželanej udalosti vyhnúť, riaďte sa našimi tipmi a vyvarujte sa nasledujúcich chýb.

1. Chválite sa 

Mnoho ľudí svojou vlastnou nezodpovednosťou doslova dláždi cestu zlodejom. Niektorí majú často tendencie každému v okolí medzi rečou spomínať, že sa chystajú na zaslúženú dovolenku. Opatrnosti však nikdy nie je dosť – neviete, kto vás môže počuť alebo ku komu sa tieto informácie dostanú. Existujú zlodeji, ktorí môžu mať váš príbytok vytypovaný už dlhší čas a len čakajú na vhodnú príležitosť, akou je práve výlet či dovolenka. Chyba je aj chváliť sa, čo nové a drahé sme si do domácnosti kúpili.

2. Na sociálne siete dávate úplne všetko

Rovnaké pravidlo platí aj pre sociálne siete, na ktorých neraz informujeme o dôverných podrobnostiach z nášho života. Ak na Facebooku či Instagrame pravidelne zverejňujete súkromné fotky ukazujúce interiér vášho bytu či domu, prestaňte s tým. Ak napriek tomu nedokážete odolať, aspoň si skontrolujte nastavenie súkromia svojho profilu. Uistite sa, že na svojom konte máte reálnych ľudí, ktorých poznáte, a iba tí môžu vidieť vaše príspevky. Uverejňovanie fotiek z cesty, pláže či cieľovej destinácie v reálnom čase je možnou pozvánkou pre kriminálnikov, ktorí tak majú istotu, že vaše obydlie je prázdne. Ak sa chcete dovolenkou pochváliť, spravte tak až po návrate.

Neporiadok vo vykradnutej izbe.
(Foto: Adobe Stock)

3. Podceňujete ochranu bytu či domu 

Dnešná doba je plná neobmedzených možností a vychytávok, ktoré nám uľahčujú život. Pokiaľ je to možné, zaobstarajte si kvalitné bezpečnostné dvere a okná – ich ponuka je naozaj široká. Ak vám to finančný rozpočet dovoľuje, chráňte sa aj alarmom či kamerovým systémom. Tieto bezpečnostné prvky vedia veľkú časť zlodejov rýchlo odradiť. Výbornou pomôckou je tvrdené sklo na oknách, ktoré dokáže odolať aj väčšiemu nárazu. Na trhu je tiež množstvo inteligentných systémov sledujúcich pohyb v domácnosti, ktoré vás na diaľku prostredníctvom mobilu či počítača informujú o nevyžiadaných návštevníkoch. Dnes už pritom nejde o závratné sumy. Jedna kamera vás bude stáť pár desiatok eur a pri pohybe v byte vám hneď pošle informáciu na mobilný telefón.

4. Zanedbávate maličkosti

Väčšina ľudí považuje odkladanie náhradného kľúčika pod vchodovú rohožku či do kvetináča za vtip, no opak je pravda. Čudovali by ste sa, koľko domácností tento trik stále využíva. Rozprávať by o tom vedeli aj policajti, ktorí majú so zabudnutým skrytým kľúčom bohaté skúsenosti. Pred odchodom preto nezabudnite všetky takto odložené kľúče dať na bezpečné miesto. Rovnako dôležité je aj poriadne skontrolovať a zavrieť všetky okná a dvere. Tie nenechávajte v dome či na prízemí otvorené ani na ventilačku, uľahčujete tak zlodejom vstup do domu. Zatiahnuté rolety či závesy niekoľko dní po sebe tiež vzbudzujú podozrenie. Okrem toho sa snažte skryť z dohľadu všetky notebooky, šperky či drahé predmety a neumiestňujte ich blízko okna. 

Muž telefonuje vo vykradnutom byte.
(Foto: Adobe Stock)

5. Nechcete otravovať priateľa či niekoho z rodiny 

Poproste dobrého priateľa či člena rodiny, ktorému dôverujete, aby vašu nehnuteľnosť počas vašej neprítomnosti pravidelne kontroloval a vyberal poštovú schránku. Budete mať väčší pocit bezpečia a navyše aj benefit v podobe poliatych kvetov a rastlín. Ostražití susedia, ktorí v prípade neznámych či čudných ľudí v okolí vášho príbytku dajú pozor či zalarmujú políciu, sú na nezaplatenie. Zabudnite na to, že tým niekoho budete otravovať, ide o maličkosť, ktorá môže veľmi pomôcť. Rozhodne sa ich nebojte minimálne poprosiť, prinajhoršom dostanete zamietavú odpoveď.

Zabezpečte svoj majetok v poisťovni Kooperativa

Krádež a vlámanie sa môžu prihodiť každému z nás. Pamätajte, že prevencia je lepšia ako liečba a neplatí to iba o zdraví. Stres a škody z krádeže síce vedia zanechať hlavu v smútku, ale kvalitné poistenie dokáže zmierniť ich následky. S poistením majetku Bezstarostný domov od poisťovne Kooperativa si zabezpečíte pomoc a náhradu škôd v prípade nepríjemnej udalosti. Okrem toho poskytne krytie vašej nehnuteľnosti a vybavenia domácnosti aj v prípade nečakanej živelnej pohromy či vandalizmu. Vybavíte ho pritom jednoducho z domu. Stačí vyplniť formulár a dostanete návrh konkrétnej ponuky.

CHCEM VEDIEŤ VIAC