Leto nie je len obdobím školských prázdnin, exotických dovoleniek, ale aj úrazov detí a seniorov. U starších ľudí ide väčšinou o nepríjemnosti spojené s úpalom či dehydratáciu, u detí zase o pády pri cyklo a vodných športoch. Zatiaľ čo babičke dohovoríte pomerne jednoducho, na deti musíte dávať skutočne veľký pozor! Prečítajte si najčastejšie príčiny ich zranení počas leta.

Nezanedbávajte ochranu pri športe

Bláznenie sa na kolieskových korčuliach a rodinné cyklo výlety. Zdanlivo bezpečná zábava, ktorá sa v okamihu môže premeniť na hodiny presedené v čakárni traumatologickej ambulancie. Pády z bicykla či skateboardu tvoria viac než polovicu úrazov detí počas leta, preto skutočne nejde o prehnané strašenie, ale o reálne nebezpečenstvo .

Odborníci varujú, že nedostatočné používanie ochranných pomôcok ako sú prilby, chrániče a reflexné prvky môže viesť k vážnym poraneniam spojenými s hospitalizáciou, trvalými následkami a v ojedinelých prípadoch dokonca smrťou. Nepodceňujte tieto nástrahy a hrajte na istotu. Ochranné prostriedky sú dnes cenovo dostupné a vašu peňaženku príliš nezaťažia. Ak predsa len chcete ušetriť, využite bazár alebo inzerciu na internete. Nájdete tam množstvo použitých prilieb a chráničov, ktoré však stále dostatočne plnia svoju funkciu.

Pozor na nebezpečenstvá vo vode

Ak sa počas leta vyberiete schladiť k jazeru, deti nikdy nespúšťajte z očí. Spodné prúdy vodných nádrží dokážu aj zdatného dospelého človeka ľahko strhnúť pod hladinu. Dieťa v rovnakej situácii nemá takmer žiadnu šancu. Na Slovensku sa ročne utopí až 20 detí a mladistvých do 19 rokov. Ako pri väčšine voľnočasových aktivít aj pri kúpaní na otvorených vodných plochách pritom platí, že najdôležitejšia je prevencia. Vhodným doplnením pozorného oka rodičov preto bývajú aj plávacie pomôcky, najmä kolesá či rukávniky. Tobogány patria k obľúbeným atrakciám. Aj tu sa však môže zábava zmeniť na plač – rozbitá brada, narazená päta, či vdýchnutie vody. Opatrnosti nikdy nie je dosťa poučenie o pravidlách tejto obľúbenej zábavy je určite namieste aj päťkrát za deň. Pred prvým „náletom“ do vodného sveta sa venujte vysvetleniu pravidiel bezpečnosti, aby si neublížila vaša ratolesť a neskončila sa zábava aj pre ostatných.

Zaujímavé fakty

Podľa údajov Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby stúpol na Slovensku počet zásahov pri detských poraneniach v porovnaní s minulým rokom až o 22%. Záchranári vlani denne ošetrili v priemere 22 detí, pričom každý desiaty úraz skončil hospitalizáciou. Z prieskumov tiež vyplýva, že až tretina rodičov nemá pre prípady úrazu dieťaťa vytvorenú žiadnu finančnú rezervu.

Na záver niekoľko odporúčaní

  • Nikdy nepreceňujte vlastné schopnosti, ani schopnosti vašich detí.
  • Vždy triezvo zhodnoťte, aké nebezpečenstvá môžu pri danej aktivite vzniknúť a včas ich eliminujte využívaním vhodných ochranných prostriedkov.
  • Vždy majte so sebou nabitý telefón a informujte blízkych, kde sa budete zdržiavať.
  • Upozornite deti na prípadné riziká a pravidelne ich kontrolujte.
  • Uzatvorte úrazové a životné poistenie. Zamedzíte tak finančným dopadom, ktorými môže hospitalizácia v nemocnici a následná liečba úrazu narušiť finančnú stabilitu rodinného rozpočtu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.