Školský rok sa pomaly blíži ku koncu a deťom začnú vytúžené letné prázdniny. Ak rozmýšľate, aký program deťom pripraviť, vyskúšajte letný tábor. Vybrať si môžete z bohatej ponuky denných aj pobytových týždenných táborov.

Letné prázdniny klopú na dvere

Dva mesiace sú dlhá doba a zatiaľ čo tí najmenší neskrývajú svoju radosť, ich rodičia z predstavy dvojmesačných prázdnin nie sú veľmi nadšení. Niektorí rodičia sa pri deťoch dokážu prestriedať, mnohým však pracovné povinnosti nedovoľujú plnohodnotnú celodennú starostlivosť, ktorá by pokryla celé prázdninové obdobie. Nenahraditeľnou pomocou bývajú starí rodičia. Rodina tak môže spojiť príjemné s užitočným a dopriať obom generáciám cenný spoločne strávený čas. Babky a dedkovia sa tak cítia opäť nesmierne užitočnými a môžu sa potešiť svojimi vnúčatami. Deti majú na oplátku možnosť užiť si láskyplnú starostlivosť svojich starých rodičov a naučiť sa od svojej skúsenej babky a dedka nové zaujímavé veci. Nezabudnuteľné zážitky a skúsenosti dokážu malí prázdninári nabrať najmä vtedy, ak majú možnosť odísť z domáceho mestského prostredia k starým rodičom na vidiek. Dvor plný zvieratiek, záhrada prekypujúca ovocím, či babkine domáce buchty máme dozaista aj my sami navždy vryté v pamäti.

Denné a týždenné letné tábory

Žiaľ, nie každé dieťa má možnosť tráviť čas letných prázdnin so starými rodičmi, resp. mamou či otcom. A tu nastáva problém. Aký program deťom vymyslieť, aby o ne bolo nielen postarané, ale zároveň si ho aj patrične užili? Skvelým riešením sú detské letné tábory. v súčasnosti si môžete vyberať z rôznych typov a zameraní. V zásade sa môžete rozhodnúť pre tábor denný (v týždňových turnusoch) alebo pobytový (týždňové až dvojtýždňové turnusy).

Ak sa rozhodnete pre denný tábor, tak sa pripravte na klasický “odvozový rituál” ako počas školského roka. Dieťa ráno zaveziete do tábora a v poobedných hodinách si ho prídete vyzdvihnúť. Takéto služby zvyknú poskytovať centrá voľného času, detské centrá, aj rôzne súkromné zariadenia. Neváhajte sa preto informovať vo svojom meste a okolí.

Pokiaľ vám takýto systém starostlivosti nevyhovuje, môžete sa rozhodnúť pre pobytový letný tábor. Dieťaťu je v tábore zabezpečený nocľah a 24 hodinová starostlivosť. V táboroch sa o deti starajú skúsení animátori a vaše dieťa tak bude môcť prežiť dni plné zábavy a stretnúť nových prázdninových kamarátov. Navyše sa zoznámi s cenným pocitom samostatnosti a osvojí si nové schopnosti a zručnosti. Tábory sú totiž vhodným priestorom na rozvíjanie detských záujmov a (neraz skrytého) talentu. Dieťaťu tak môžete vybrať tábor ušitý na mieru, ktorý ho bude skutočne baviť.

Ušite deťom tábor na mieru

Ak máte doma malého športovca, poobzerajte sa po športovom tábore. Pohybovo nadané deti môžu svoj talent uplatniť v tanečnom tábore pod dohľadom skúsených tanečných lektorov. Dieťa s dušou umelca dozaista nadchne umelecký tábor, kde sa bude môcť naplno prejaviť ako maliar, divadelný herec, či malý youtuber. Zaujímavé sú aj jazykové tábory, kde sa aj počas leta môžu deti hravou formou zdokonaľovať v cudzích jazykoch. Pokiaľ vaše dieťa nie je cielene orientované na žiadnu športovú či vzdelávaciu aktivitu, vyskúšajte tzv. zážitkový tábor. Malí účastníci tu tradične zažívajú dni plné hier a tematických dobrodružstiev, rôznych výletov, súťaží a najmä zábavy.

Popritom sa však ľahko môže stať, že sa dieťa zraní alebo spôsobí škodu niekomu. Aby nebol táborový pobyt dieťaťa záťažou pre vás a vašu peňaženku, odporúčame vášho výletníka poistiť. Veríme, že veselé a bezpečné táborové prázdniny si užijú nielen deti, ale aj ich mamky a ockovia.