Spomienky na letné brigády patria z čias mladosti zväčša medzi tie najkrajšie. Možnosť naučiť sa nový jazyk, vycestovať do zahraničia, spoznať zaujímavých ľudí či ochutnať netradičné jedlá, aj s tým sa vám môže spájať letná brigáda. Ak váhate, či poslať vaše dieťa „do sveta“, ponúkame vám niekoľko tipov na brigády doma aj v zahraničí, kde študentov prijímajú s otvorenou náručou.

Slovensko

Každá pracovná skúsenosť je pre mladého človeka konkurenčnou výhodou. Veľmi obľúbenou letnou brigádou je práca obsluhy v reštaurácii. Platové podmienky sa síce od minimálnej mzdy vo väčšine prípadov nelíšia, no v závislosti od podniku a šikovnosti si čašník/čašníčka dokáže na prepitnom slušne privyrobiť. Pri tejto práci sa treba pripraviť na relatívne veľkú fyzickú náročnosť a výhodou je ovládať aspoň základy anglického jazyka, najmä v turisticky atraktívnych regiónoch.

Letných festivalov na Slovensku pribúda a ani tie nezaháľajú a lákajú mladých ľudí na zárobky. Veľkým benefitom práce na festivale je okrem mzdy aj voľný vstup do areálu, kde si môže brigádnik vo svojom voľnom čase užiť koncert svojej obľúbenej kapely. 😉

Študentov je často vidieť aj za pultmi v obchodných centrách a hypermarketoch. Niektoré z nich pravidelne pred letom spúšťajú náborové kampane, ktorými chcú mladých ľudí prilákať na zamestnanecké výhody a flexibilný pracovný čas.

Pre mladých mužov môže byť alternatívou aj práca na stavbe, sťahovanie, prípadne stavanie pódií na festivaloch a podobne. Takéto fyzicky náročné práce sú zväčša nadštandardne odmeňované.

Zaujímavou bola napríklad aj ponuka bratislavského magistrátu, ktorý minulý rok vo veľkom verboval mladých ľudí na kurz vodiča električky. Po ukončení kurzu mali študenti rovnaké platové podmienky ako štandardní zamestnanci.

Treba sa vedieť predať

Ak má vaše dieťa vyhliadnutú prácu, ktorú by chcelo robiť, nemusí byť problémom, že daná firma momentálne brigádnikov nehľadá. Kľúčom k úspechu môže byť aj obyčajný životopis. Teda, práve obyčajný by byť nemal. Personálne oddelenia aj majitelia firiem určite ocenia kreativitu, ktorou sa životopis odlíši od konkurencie a ktorá bude dôkazom jeho seriózneho záujmu. Minimálne rovnako dôležité je aj primerane sebavedomé vystupovanie a príjemný prejav.

Užitočné stránky

Brigáda na Slovensku sa dá nájsť prácnym roznášaním životopisov alebo pohodlnejšie, cez internet. Pokiaľ sa rozhodnete pre druhú možnosť, odporúčame vám „zaloviť“ na stránkach ako profesia.sk, brigada-praca.sk alebo brigada.sk. Využiť môžete aj aktívne facebookové skupiny Hostess, Brigádnici, Hľadám prácu či Hľadám / ponúkam prácu, brigádu, výpomoc.

Svet

Ak to vaše dieťa ťahá do cudziny, o to lepšie. Zahraničie dokáže dať mladému človeku veľmi veľa cenných skúseností a v neposlednom rade si samozrejme môže vyskúšať znalosti cudzieho jazyka v praxi. Veľmi obľúbenými sú Work & Travel programy v USA. Tie sa však vybavujú niekoľko mesiacov vopred. Ak by teda chcelo vaše dieťa za prácou vycestovať ešte tento rok, odporúčame skôr niektorú z európskych krajín. Okrem menšej vzdialenosti od domova je veľkou výhodou aj to, že si v týchto krajinách vystačí s platným občianskym preukazom. Okrem zárobku sú pre mladého človeka veľkým lákadlom zážitky. Poobzerať sa môže napríklad po práci pri mori. Vyhľadávanými sú najmä stredomorské destinácie v Španielsku, Grécku, na Malte alebo na Cypre. Pracovné pozície vhodné pre študentov s komunikatívnou angličtinou sú čašník, kuchár, chyžná, recepčný či animátor pre deti a dospelých. Zaujímavou skúsenosťou je práca vo veľkých mestách. Funguje v nich množstvo pracovných agentúr, ktoré ponúkajú najrôznejšie pracovné pozície.

Urobte pre svoje dieťa maximum

Aby ste svojim deťom zabezpečili za hranicami čo najväčšiu istotu, odporúčame im ešte pred odchodom uzavrieť komplexné cestovné poistenie a možno absolvovať aj intenzívny kurz angličtiny. V zahraničí totiž platí zlaté pravidlo: Čím lepšiu angličtinu človek má, tým lepšiu prácu dokáže získať. 🙂

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.